Tema: „Mama – mūsų saulė“ su E. Blagininos kūrinio „Sėdėkime tyloje“ skaitymas. Mokantis mintinai E. Blagininos eilėraštį „Sėdėkime tyloje“ vyresniųjų grupėje „Sėdėkime tyloje“, kas yra autorius?

Eilėraščio įsiminimo vyresnio amžiaus grupėje santrauka.

E. Blagininos eilėraštis „Sėdėkime tyloje“

Tikslas: Padėkite prisiminti ir išraiškingai perskaityti eilėraštį.

Užduotys: - Ugdyti vaikų susidomėjimą grožine literatūra.

Atkreipkite vaikų dėmesį į knygų ir iliustracijų dizainą.

Ugdykite pomėgį įminti mįsles.

Ugdykite gebėjimą palaikyti pokalbį.

Pagerinkite dialoginę kalbos formą.

Plėtoti kalbą kaip komunikacijos priemonę. - Ugdyti gebėjimą atidžiai klausytis eilėraščių.

Ugdykite jautrumą meniniam žodžiui. - Lavinti intonacinį kalbos išraiškingumą. - Skatinkite vaikus kalbėti apie jų suvokimą apie konkretų literatūrinio veikėjo veiksmą.

Įranga:

E. Blagininos knyga „Štai kokia mama“; įvairių menininkų iliustracijos, kuriose vaizduojamos motinos darbe; E Blagininos eilėraštis „Sėdėkime tyloje“; spalvoti pieštukai, A4 kraštovaizdžio lapas.

Ankstesnis darbas:

Ryte į knygų kampelį padėjau E. Blagininos knygą „Štai kokia mama“. Ant molberto dedu įvairių menininkų iliustracijas, kuriose vaizduojamos motinos darbe (skalbimo, valymo, maisto gaminimo ir kt.)

Vaikai, žiūrėdami į knygą ir iliustracijas, bando suprasti, apie ką knyga. GCD pradžioje aš klausiu vaikų apie jų prielaidas.

Pamokos eiga.

Įvadinė dalis.

Vaikams sakau mįslę

Pasaulyje jai nėra brangesnio žmogaus,

Teisingesnis ir malonesnis.

Pasakysiu tiesiai, draugai...

Geriausias pasaulyje...(Motina)

Tai tiesa, vaikinai, žinoma, mama. Pats pirmasis vaiko žodis yra „mama“, nes vaikui tai yra maloniausias, meiliausias, mylimiausias žmogus! O mūsų mamos darbščiausios! Jau žiūrėjote iliustracijas, kuriose mamos nuolat dirba. Nepaisant to, kad mamos dirba – kas ligoninėje, kas mokykloje, kas parduotuvėje – jos vis tiek susitvarko su daugeliu buities darbų. Mamoms labai sunku, o tu privalai padėti mamoms: tvarkyti žaislus, palaistyti gėles, prižiūrėti gyvūnus. Kaip padedate savo mamoms?

Sonya: Aš padedu mamai nuvalyti dulkes.

Rita: Išplaunu indus.

Olegas: Padedu mamai neštis pirkinius namo.

Puiku vaikinai.

Turime stengtis nenuliūdinti mamos, kuo dažniau pamaloninti ją savo dėmesiu ir rūpesčiu. Ir mamos akys spindės iš džiaugsmo. Yra daug priežasčių, kodėl verta rūpintis savo mama. Klausyk šio eilėraščio.

Raiškiai perskaičiau eilėraštį mintinai.

E Blagininos eilėraštis „Sėdėkime tyloje“

Mama miega, pavargo...
Na, aš nežaidžiau!
Aš nepradedu viršaus
O aš atsisėdau ir sėdėjau.
Mano žaislai nekelia triukšmo
Kambaryje tylu ir tuščia.
Ir ant mamos pagalvės
Auksinis spindulys vagia.
Ir aš pasakiau spinduliui:
- Aš irgi noriu judėti!

Labai norėčiau:
Skaitykite garsiai ir ridenkite kamuolį,
Aš dainuočiau dainą
Galėjau juoktis
Aš tiek daug noriu!
Bet mama miega, o aš tyliu.
Spindulys skriejo palei sieną,
Ir tada jis nuslydo link manęs.
- Nieko, - atrodė, sušnibždėjo jis, -
Sėdėkime tyloje!..

Aš užduodu klausimus, kad suprasčiau eilėraščio idėją.

Vaikinai, ar jums patiko eilėraštis? Vaikai: Taip. – Kaip tai vadinasi?

Rita: „Pasėdėkim tyloje“.

Apie ką eilėraštis? Maša: Apie mamą.

Kodėl mergina sėdėjo tylėdama ir nežaidė? Sonya: Nes mama buvo pavargusi ir mergina norėjo, kad mama pailsėtų.

Teisingai, vaikai, gerai padaryta.

Užduodu klausimus, kad prisimintume eilėraščio teksto seką, į klausimą įtraukiame žodžius iš eilėraščio ir skatiname juos atsakant vartoti autoriaus žodžius.

Kodėl mama miega? Nastya: Ji pavargusi.

Kas sėlina ant mamos pagalvės? Polina: Auksinis spindulys vagia.

Ką mergina pasakė spinduliui? Zakharas: Aš taip pat noriu judėti!

Kur dingo spindulys? Vika: Spindulys skriejo palei sieną.

Kaip suprasti posakį: auksinis spindulys vagia? Sonya: Saulės spindulys šliaužia per mano mamos pagalvę.

Kaip tai suprasti: sija veržėsi palei sieną? Tikhonas: Dabar saulės spindulys nušliaužė palei sieną.

Mokau vaikus išraiškingai atlikti šias eilutes.

Dar kartą perskaičiau eilėraštį ketindamas įsiminti.

Klausykite eilėraščio dar kartą, pabandykite jį prisiminti. Greitai švęsime Motinos dieną ir galėsite mintinai deklamuoti eilėraštį savo mamoms, jos labai apsidžiaugs.

Kviečiu vaikus paskaityti eilėraštį (3-5 vaikai).

Jei vaikas suklumpa, mes jį sufleruojame, vaikas kartoja (ilgų pauzių neleidžiame)

Puiku, vaikinai, jūs prisiminėte eilėraštį ir labai gerai jį perskaitėte.

Siūlau vaikams atsipalaiduoti ir turėti fizinį lavinimą.:

„Vesnyanka“

Saulė, saulė, auksinis dugnas,(vaikai vaikšto ratu).Degink, degink, aiškiai, kad neužgestų! Sode bėgo upelis, (vaikai bėgioja ratais).

Įskrido šimtas bokštų,(vaikai mojuoja rankomis stovėdami vietoje).

Ir sniego pusnys tirpsta, tirpsta, (vaikai tupi vietoje).

Ir gėlės auga.(vaikai lėtai keliasi).

Baigiamoji dalis.

Ar jums, vaikinai, patiko šio eilėraščio herojė? Vaikai: Taip.

Kuo ji tau patiko, kokia ji buvo? Polina: Ji maloni ir gera, rūpinasi mama ir negali jos nuliūdinti.

Teisingai, vaikinai! Ir jūs taip pat turėtumėte mylėti ir rūpintis savo mama.

Juk labai dažnai nepagalvoji, kad tavo tėvai gali būti pavargę. Suaugusieji turi daug rūpesčių ir darbo. Ir jūs, kaip pagrindinis eilėraščio „Pasėdėkim tyloje“ veikėjas, turėtumėte tai žinoti, o ne trukdyti savo tėvams triukšmingais žaidimais, kai jie ilsisi. Jei netrukdysite savo tėvams ilsėtis, galbūt jiems pabudę jie su jumis žais įvairiausius žaidimus.

Vaikinai, mūsų pamoka baigėsi, visi labai atidžiai klausėsi ir atsakė į klausimus. Ir tikiuosi, kad prisiminsite eilėraštį ir galėsite papasakoti savo mamoms bei pradžiuginti jas.

Tolesnis darbas.

Kviečiu vaikus nupiešti piešinį, kuriame jie su mamomis žaidžia įvairius žaidimus, piešia, lipdo, skaito, vaikšto.

Kad vaikai nepamirštų eilėraščio, periodiškai kartojame.


Būna eilėraščių, kurie mus lydi vaikystėje, bet paskui iš jų išaugame. Laikas bėga, o mes skaitome juos savo vaikams ir anūkams ir vėl džiaugiamės jais kaip seni pažįstami. Tai Elenos Blagininos, kurios 110-ąjį gimtadienį švenčiame gegužės 27 d., eilėraščiai.

Elena Aleksandrovna Blaginina (1903-1989) gimė Jakovlevo kaime, Oriolo provincijoje. Šiuose regionuose užaugo Turgenevas ir Tolstojus, Fetas ir Tyutchevas, Buninas. Ji buvo Kursko-I stoties bagažo kasininkės dukra, kunigo anūkė. Pirmuosius eilėraščius ji parašė būdama aštuonerių. Mergina ketino tapti mokytoja. Kasdien, bet kokiu oru, su naminiais batais virvių padais ji septynis kilometrus eidavo pėsčiomis nuo namų iki Kursko pedagoginio instituto. Tačiau noras rašyti pasirodė stipresnis ir tada, mano studijų metais, Kursko poetų almanache pasirodė pirmieji Elenos Aleksandrovnos lyriniai eilėraščiai. Tada ji įstojo į Maskvos aukštąjį literatūros ir meno institutą, kurį įkūrė poetas Valerijus Bryusovas.
Elena Aleksandrovna į vaikų literatūrą atėjo 30-ųjų pradžioje. Būtent tada žurnalo „Murzilka“, kuriame buvo publikuojami tokie poetai kaip Maršakas, Bartas, Michahalkovas, puslapiuose atsirado naujas vardas – E. Blaginina. „Vaikams patiko ji ir jos eilėraščiai – gražūs eilėraščiai apie tai, kas vaikams artima ir brangu: apie vėją, apie lietų, apie vaivorykštę, apie beržus, apie obelis, apie sodą ir daržą ir, žinoma, apie pačių vaikų, apie jų džiaugsmus ir vargus“, – prisimena literatūrologė E. Taratuta, tuomet dirbusi bibliotekoje, kurioje „Murzilkos“ autoriai kalbino mažuosius skaitytojus. Pirmoji knyga vaikams „Ruduo“ buvo išleista 1936 m. 1939 m. - kolekcija „Kokia mama!“, 1940 m. - „Sėdėkime tyloje“. Po karo pasirodė knygos „Vaivorykštė“ (1948), „Ogonyok“ (1950), „Sudegink, sudegink! (1955).
Tada buvo daug kitų knygų: Elena Aleksandrovna gyveno ilgą gyvenimą ir nuolat dirbo. Ji rašė humoru žėrinčius eilėraščius, „erzinimus“, „skaitines knygas“, „liežuvio raizgynes“, dainas ir pasakas. Tačiau dažniausiai jos eilėraščiai yra lyriški. Ji taip pat dirbo prie vertimų, supažindindama vaikus su Taraso Ševčenkos, Lesjos Ukrainkos, Jankos Kupalos ir Jakubo Kolaso, Natalijos Zabilos, Marijos Konopnitskajos, Juliano Tuvimo, Levo Kvitko poezija.
Blaginina priklauso menininkams, kurių vaizduotę jaudina juos supančios gyvenimo tiesa. Ji mato stebuklus visame, kas ją supa:
Man gaila šiurkščių ir arogantiškų,
Tegul jų pasaulis būna sudėtingas, tegul jis būna turtingas.
Jie yra paprasti stebuklai
Jie nemato, nenori matyti.
Duonos jiems neužtenka,
Vanduo nėra paslauga
Naktis jiems ne poilsis,
Diena nėra šviesi.
Tarsi vaivorykštė juose būtų užtemusi,
Visas jos užsidegimas išblėso.
Ir mes, nieko daugiau nekalbėdami,
Mes saugome paprastumą
Suteikimas į kairę ir į dešinę
Kasdienio džiaugsmo gėlės.
Jai duona, vanduo, diena, naktis, džiaugsmas vaikščioti žeme, klausytis paukščių čiulbėjimo, matyti gamtos grožį, spindintį aukščiausia šviesa, ir visa tai atsispindi jos eilėraščiuose.
Vaivorykštė
Lietus, lietus, be lietaus,

Nelysk, palauk!
Išeik, išeik, saule,
Auksinis dugnas!
Aš ant vaivorykštės lanko
Man patiks bėgioti -
Septynių spalvų
Lauksiu pievoje.
Aš ant raudono lanko
Negaliu pakankamai žiūrėti
Dėl oranžinės, dėl geltonos
Matau naują lanką.
Šis naujas lankas
Žalesnis už pievas.
O už jos mėlyna,
Visai kaip mamos auskaras.
Aš esu ant mėlynos lanko
Negaliu pakankamai žiūrėti
Ir už šios violetinės spalvos
Imsiu ir bėgsiu...
Saulė nusileido už šieno kupetų,
Kur tu, vaivorykšte?

Blaginina taip pat turi eilėraščių rinkinį suaugusiems „Langai į sodą“. Namai, šeima, jausmai, kuriuos vaikai patiria savo šeimai ir draugams, yra svarbi Blagininos lyrinių interesų sritis. Vienas geriausių šeimos eilėraščių yra „Sėdėkime tyloje“:
Sėdėkime tyloje
Mama miega, pavargo...
Na, aš nežaidžiau!
Aš nepradedu viršaus
O aš atsisėdau ir sėdėjau.
Mano žaislai nekelia triukšmo
Kambaryje tylu ir tuščia.
Ir ant mamos pagalvės
Auksinis spindulys vagia.
Ir aš pasakiau spinduliui:
- Aš irgi noriu judėti!
Labai norėčiau:
Skaitykite garsiai ir ridenkite kamuolį,
Aš dainuočiau dainą
Galėjau juoktis
Aš tiek daug noriu!
Bet mama miega, o aš tyliu.
Spindulys skriejo palei sieną,
Ir tada jis nuslydo link manęs.
- Nieko, - atrodė, sušnibždėjo jis, -
Sėdėkime tyloje...
Savo eilėraščiuose ji pasakoja apie laimę mylėti tėvynę, namus ir šeimą. Taip pat yra eilėraščių apie Didįjį Tėvynės karą (rinkinys „Kodėl rūpiniesi savo paltu?“). Karą ji aprašė tuo metu užnugaryje gyvenusių vaikų akimis, kurių tėvai kariavo fronte, o mamos dirbo karinėse gamyklose.
Baladė apie gerą šviesą.
Kai žiemą šalta
priešas mus užpuolė,
Vieną dieną grįžau namo
ir matau, kad šviesa užgeso.
Ašarojau: - Mama, tamsu,
Tai bus ilga naktis! -
Ji juokiasi: – Šiaip ar taip
Ašaros nepadės!
Ir žibalo butelyje
pilamas stiklas,
susuko siaurą dagtį
ir uždegė ugnį.
Ir tyli, tyli maloni šviesa
išvijo nakties tamsą.
- Ar čia tamsu, sūnau?
- Ne!
Mūsų namuose šviesu!
Ir kambaryje buvo šerkšnas,
ir vėjas aplankė.
Jaučiausi šalta iki ašarų,
kol man skaudės kaulus.
Aš verkiu: - Mama, aš sušalau,
Aš nebegaliu to padaryti! -
Ji juokiasi: - Na, sūnau,
ir čia aš padėsiu.
Krosnis linksmai dega,
ir kulesas iškepęs.
- Sūnau, - sako mama, -
pasišildyk ir valgyk!
Suvalgiau lėkštę kulesha
Išgėriau verdančio vandens
ir laimingas atsisėdo su knyga
į akliną šviesą.
Kiek laiko galite ramiai sėdėti?
Buvau visiškai išsekęs.
Ji vėl nusijuokia: – Čiž!
Atsisėsk po antklode!
Mama ateis iš darbo,
ir aš jau čia pat;
rūkykla ant stalo dreba,
palei drožles bėga šviesa,
ir kambarys jaukus.
Pavaišinsiu mamą sriuba
ir aš išgersiu arbatos...
Ir aš ją labai myliu
toks mano šviesus,
Aš myliu tave labiau!
Sunkiausiomis dienomis Jelena Aleksandrovna neprarado drąsos ir nenustojo daryti gero. Persekiojimo dienomis ji nebijojo paremti persekiojamųjų ir nekaltai represuotų – Boriso Pasternako, Lidijos Čukovskajos, Jevgenijos Taratutos ir kitų. Blagininos amžininkai atkreipė dėmesį į jos retą žavesį, griežtumą, sąžiningumą ir menininko, kuris nesiekė šlovės, orumą. Ji buvo pripažinta mokytoja ir modelis jauniesiems poetams, atkaklumo ir atsidavimo menui, nuolankumo ir gailestingumo, išdidumo ir nepriklausomybės pavyzdys.
Blaginina vaikų neturėjo, tačiau turėjo sūnėnus, kuriuos labai mylėjo ir dalyvavo jų auklėjime. Kreipdamasi į juos, ji rašė:
Įrašyk mano balsą į juostą!
Staiga per du tūkstančius tris
Išgirsite tetą Alyonką,
Tas, kuris bus danguje arba pragare.
Arba toje tamsioje begalybėje,
Tai, kas vadinama niekuo
Arba žolės ašmenyje – paprasta ir nepastebima –
Virš upelio išdžiovinkite nuo karščio.
Geriausia iš visko, ką sukūrė Elena Blaginina, buvo įtraukta į kolekcijas „Žuravuška“ (1973, 1983, 1988), „Skrisk ir skrisk“ (1983), „Sudegink ir degink aiškiai! (1990). Pastaroji atsirado, kai Elenos Aleksandrovnos nebebuvo gyvos: ji paliko pasaulį 1989 m., palikusi didžiulę savo magiškų, žavių, šviesių ir malonių kūrinių valią.

Sėdėti tyloje, galvoti apie gyvenimą, apie poeziją, apie viską, kas miela širdžiai. Skaitykite savo vaikams, anūkams, mokykitės su jais ko nors iš nuostabių Elenos Blagininos eilėraščių. Ir būtinai susipažinkite su labai malonia ir filosofine pasaka „Nuostabiosios valandos“.
Kiaulpienė
Kaip šaunu eglių tankmėje!
Nešu gėles ant rankų...
baltagalvė kiaulpienė,
Ar gerai jautiesi miške?
Tu augi pačiame krašte,
Jūs stovite pačiame karštyje.
Gegutės gegutės virš tavęs,
Lakštingalos gieda auštant.
Ir pučia kvapnus vėjas,
Ir numeta lapus ant žolės...
Kiaulpienė, pūkuota gėlė,
Aš tave tyliai nugriaus.
Aš tave apgaudysiu, mieloji, ar galiu?
O tada parsinešiu namo.
...Vėjas nerūpestingai pūtė -
Mano kiaulpienė skraidė aplinkui.
Pažiūrėk, kokia tai pūga
Vidury karštos dienos!
Ir pūkai skraido, putoja,
Ant gėlių, ant žolės, ant manęs...
Labas rytas!


Keliuosi su saule,
Aš dainuoju su paukščiais:
- Labas rytas!
- Laimingos giedros dienos!
Štai kaip gražiai dainuojame!
Kitty
Sode radau kačiuką.
Jis mikčiojo subtiliai, subtiliai,
Jis miaukavo ir drebėjo.
Galbūt jis buvo sumuštas
Arba jie pamiršo tave įleisti į namus,
O gal jis pats pabėgo?
Diena buvo audringa ryte,
Visur pilkos balos...
Tebūnie taip, nelaimingas gyvūnas,
Padėkite savo bėdoje!
Parsinešiau namo
Maitinasi iki galo...
Netrukus tapo mano kačiukas
Tiesiog reginys skaudančioms akims!
Vilna kaip aksomas,
Uodega yra vamzdis...
Kaip gerai atrodai!
Avietėms
užsisegiau diržą
Užrišo antradienį,
Perbėgo per avietes
Per pievą, per mišką.
Aš dalijau krūmus -
Na, šešėlis, gerai, storas!
Ir avietės, avietės -
Didžiausias dydis
Didžiausias dydis
Raudoniausia raudona!
Valandėlę klajojau
Matau – pilna bėdų.
bėgau atgal
Per pievą, per mišką.
Saulė klaidžioja aukščiau,
Gerai jam ir man!
aš išsekes


Saulė yra geltona sekluma
Jis atsigulė ant suolo.
Šiandien aš basas
Ji nubėgo ant žolės.
Mačiau, kaip jie auga
Aštrūs žolės ašmenys,
Mačiau, kaip jie žydi
Mėlyni periwinkles.
Girdėjau, kaip tvenkinyje
Karkė varlė
Girdėjau, kaip sode
Gegutė verkė.
Pamačiau žioplį
Prie gėlių lovos.
Jis didelis kirminas
Pakštelėjo į kubilą.
Išgirdau lakštingalą -
Tai geras dainininkas!
Pamačiau skruzdėlę
Po sunkia našta.
Aš toks stiprus žmogus
Dvi valandas stebiuosi...
O dabar noriu miego
Na, aš pavargau nuo tavęs...
Paukščių vyšnia


- Paukščių vyšnia, paukščių vyšnia,
Kodėl tu stovi baltas?
- Pavasario šventei,
Žydi gegužės mėnesį.
- O tu, žolė-skruzdė,
Kodėl tu tyliai šliauži?
- Pavasario šventei,
Gegužės dienai.
- O tu, ploni beržai,
Kas šiais laikais žalia?
- Už šventę, už šventę!
Už gegužę! Pavasariui!
Aidas
Aš bėgu pačiame krašte
Ir aš dainuoju linksmą dainą.
Aidas garsus ir nesuderinamas
Kartoja mano dainą.
Aš paklausiau aido: „Užtilsi? -
Ir aš tylėjau ir atsistojau.
Ir man atsakė: „Žiūrėk, žiūrėk!
Tai reiškia, kad jis supranta mano kalbą.
Aš pasakiau: „Tu dainuoji nejaukiai! -
Ir aš tylėjau ir atsistojau.
Ir man atsakė: „Gerai, gerai!
Tai reiškia, kad jis supranta mano kalbą.
Aš juokiuosi ir viskas skamba juoku,
Aš užsičiaupsiu ir visur bus tyla...
Kartais vaikštau vienas
Ir nenuobodu, nes aidas...
Ogonyok


Traškėjimas už lango
Šalta diena.
Stovi ant lango
Ugnies gėlė.
Aviečių spalva
Žiedlapiai žydi
Tarsi iš tikro
Užsidegė šviesos.
Aš palaistoju
Aš juo rūpinuosi,
Atiduoti
Aš negaliu to padaryti niekam!
Jis labai ryškus
Tai labai gerai
Labai panašus į mano mamą
Atrodo kaip pasaka!
Apie stiklinę šlepetę
Kampe čirškia svirplė,
Durys uždaromos kabliuku.
Žiūriu į knygą
Apie krištolinę šlepetę.
Rūmuose linksmas balius,
Batas man nukrito nuo kojos.
Pelenė labai nusiminusi
Išeik iš aukštosios salės.
Bet ji parėjo namo
Ji nusivilko sodrią suknelę
Ir vėl apsirengiau skudurais
Ir pradėjo dirbti...
Pasidarė tylu ir tamsu,
Pro langą krito mėnulio spindulys.
Išgirstu brangų mamos balsą:
– Pats laikas tau eiti miegoti!
Kriketas nutilo kampe.
Leisk man pasukti ant šono -
Sapnuose baigsiu žiūrėti pasaką
Apie krištolinę šlepetę.
Kodėl jie pilki?


Mama minkė tešlą
Pagaminta iš kvietinių miltų.
Paprašiau gabaliuko
Pradėjau gaminti pyragus.
Aš lipdu
Aš darau
Tik nesuprantu:
Mamos baltos,
Turiu pilkų...
Nežinau kodėl.
Tai mūsų sielvartas!
Virėme
Sriuba, sriuba
Iš perlinių kruopų
Kryžius, krupas.
Tai pasirodė košė -
Tai mūsų sielvartas!
Minkoma tešla -
Bet tai nejuda!
Minkyti su mielėmis, -
Jūs negalite laikyti vadelių!
BAY-BAY-BAY..


Iki pasimatymo,
Zuikiai šuoliavo aukštyn:
- Ar tavo mergina miega?
Maža mergaitė?
Eik šalin, zuikiai,
Netrukdyk bainkio!
Lyuli-lyuli-lyulenki,
Atvyko mažieji:
- Ar tavo mergina miega?
Maža mergaitė?
Skriskite, maži niekšai,
Leisk savo dukrytei miegoti!
Rytoj patekės saulė,
Alyonuška taip pat pakils.
Saulė sušildys
Mano dukra dainuos.
„Wa-wa“ visą dieną
Pasigrožėkite, kaip tai atrodo!

Nuostabus laikrodis

Tai buvo seniai. Netoli aukšto kalno, neturtingo kaimo pakraštyje, gyveno našlė. Jos vardas buvo Morta, Morta nemėgo žmonių. Net vaikai ją erzino savo rėkimu ir bėgiojimu. Morta mylėjo tik savo ožką Snieguolę ir linksmą mažą ožiuką.

Vieną vakarą Morta sėdėjo verandoje ir mezgė kojines. Staiga ji išgirdo balsus:

Prasidėjo gyvulių mirtis, Elza! Ar tu girdėjai?

Kaip tu negirdi! Aš bijau dėl mūsų ožkų, Louise!

Kalbėjosi valstietės. Iš miesto jie grįždavo su tuščiais ąsočiais. Morta juos prižiūrėjo, ir jos širdį suspaudė bėdų nuojauta. Morta apsisuko ir pamatė tvarkingą senuką. Senis sveikindamas nusišypsojo ir pasakė:

Sveiki, ponia Morta. Koks gražus jūsų namelis – žalioje lėkštėje netrūksta cukraus. Bet čia per tylu - jei tik paukštis giedotų, jei tik laikrodis tiksi...

Išgirdusi apie laikrodį, Morta prisiminė turinti nuostabų senovinį laikrodį. Tik jie seniai sustojo.

Ar tu ne laikrodininkas? – paklausė Morta.

Tikras laikrodininkas! - nusilenkė senis.

Morta pakvietė senuką į namus. Ji išėmė laikrodį iš skrynios ir parodė meistrui.

Kitą dieną laikrodis jau linksmai tiksėjo ant baltos Martino kambario sienos. Laikrodininkas pinigų už remontą neėmė, o Morta atsidėkojo skania kava. Nuo tos dienos žilaplaukė viešnia dažnai pasirodydavo senosios našlės namuose.

Tuo tarpu gyvulių liga plito, o kaime visi labai jaudinosi dėl savo ožkų.

Vieną vakarą teta Morta nuėjo į mišką pasiimti krūmynų. Ji greitai pasiėmė didelį ryšulį ir pasuko pažįstamu keliu – namo. Tačiau kelias staiga dingo. Dešinėje Morta pamatė perkūnijos nuverstą medį, kairėje – didelį apvalų akmenį. Anksčiau čia nebuvo nei akmens, nei medžio. Staiga pasigirdo silpnas dūmų dvelksmas, ir Morta nuėjo ta kryptimi, iš kur veržėsi dūmai. Netrukus ji pamatė laužą, prie kurio sėdėjo laikrodininkas ir maišė grybų sriubą.

Labas vakaras, ponia Morta! - pasakė laikrodininkas. - Vakarieniauk su manimi!

Natalija Volgina
Vyresniųjų grupėje išmokimas mintinai E. Blagininos eilėraštį „Pasėdėkim tyloje“.

Pamokos pastabos vyresnioji kalbos raidos grupė:

« Mokantis mintinai eilėraštį E. Blaginina" Sėdėkime tyloje"

Tikslas: Padėkite prisiminti ir išraiškingai skaityti eilėraštis.

Ugdyti vaikų susidomėjimą grožine literatūra.

Ugdykite pomėgį įminti mįsles.

Ugdykite gebėjimą palaikyti pokalbį.

Pagerinkite dialoginę kalbos formą.

Plėtoti kalbą kaip komunikacijos priemonę. - Ugdykite gebėjimą atidžiai klausytis eilėraščiai.

Ugdykite jautrumą meniniam žodžiui. - Lavinti intonacinį kalbos išraiškingumą. - Skatinkite vaikus kalbėti apie jų suvokimą apie konkretų literatūrinio veikėjo veiksmą.

Įranga:

iliustracijos, vaizduojančios mamų profesijas; E Blagininos eilėraštis" Sėdėkime tyloje" .

Ankstesnis darbas:

Ryte knygų kampelyje stovi E. Blaginina– Tokia mama. Ant molberto – įvairių dailininkų iliustracijos, vaizduojančios mamas darbo metu (skalbimo, valymo, maisto gaminimo ir kt., moterų profesijos).

Pamokos eiga.

Įvadinė dalis.

Pasaulyje jai nėra brangesnio žmogaus,

Teisingesnis ir malonesnis.

Pasakysiu tiesiai, draugai...

Geriausias pasaulyje... (Motina)

Tai tiesa, vaikinai, žinoma, mama. Pats pirmasis vaiko žodis yra „mama“, nes vaikui tai yra maloniausias, meiliausias, mylimiausias žmogus! O mūsų mamos darbščiausios! Jau žiūrėjote iliustracijas, kuriose mamos nuolat dirba. Nepaisant to, kad mamos dirba kur?

(iliustracijų nagrinėjimas ir pasakojimas apie tai, kur mama dirba)

Mamoms labai sunku, o jūs tai skolingi mamoms padėti: žaislų valymas, gėlių laistymas, gyvūnų priežiūra. Kaip padedate savo mamoms?

(vaikų atsakymai)

Puiku vaikinai.

Būtinas pasistenk nenuliūdinti mamos, kuo dažniau džiuginkite ją savo dėmesiu ir rūpesčiu. Ir mamos akys spindės iš džiaugsmo. Yra daug priežasčių, kodėl verta rūpintis savo mama. Paklausyk šito eilėraštis.

Eilėraštis E. Blaginina" Sėdėkime tyloje"

Mama miega, pavargo...

Na, aš nežaidžiau!

Aš nepradedu viršaus

O aš atsisėdau ir sėdėjau.

Mano žaislai nekelia triukšmo

Kambaryje tylu ir tuščia.

Ir ant mamos pagalvės

Auksinis spindulys vagia.

Ir aš pasakiau į spindulį:

- Aš irgi noriu judėti!

daug ko norėčiau:

Aš dainuočiau dainą

Galėjau juoktis

Aš tiek daug noriu!

Bet mama miega, o aš tyliu.

Spindulys skriejo palei sieną,

Ir tada jis nuslydo link manęs.

- Nieko, - atrodė, sušnibždėjo jis, -

Sėdėkime tyloje!

Klausimai apie turinį eilėraščiai

Vaikinai, ar jums patiko? eilėraštis? – Kaip tai vadinasi?

Apie ką eilėraštis?

Kodėl mergina sėdėjo tylėjo ir nežaidė?

Teisingai, vaikai, gerai padaryta.

Klausimai, norint atsiminti teksto seką eilėraščiai- į klausimą įtraukiame žodžius iš eilėraščiai Rekomenduojame atsakyti į savo žodžius.

Kodėl mama miega?

Kas sėlina ant mamos pagalvės?

Ką mergina pasakė spinduliui?

Kur dingo spindulys?

Klausimai, kaip suprasti ir įsiminti atskirus žodžius ar frazes.

– Kaip supranti frazę: ar auksinis spindulys vagia? - Kaip šitas suprasti: sija puolė palei sieną?

Kokiu balsu turėtumėte skaityti pradžią? eilėraščiai kad suprastume, kad mama pavargusi ir miega? – Kokiu balsu kalba mergina? sija: "Aš irgi noriu judėti!" – Kokį balsą turėčiau naudoti? skaityti:" - Nieko, sušnibždėjo jis, - Sėdėkime tyloje. "

Pratinkite vaikus išraiškingai atlikdami šias eilutes.

Pabandykime ištarti žodžius iš teksto „Mama miega, pavargo“, kad suprastume, jog negalime triukšmauti, kitaip mama negalės pailsėti.

Skaitykite dar kartą eilėraštis su atminties nustatymu.

Klausyk vėl eilėraštis, pabandyk tai prisiminti. Netrukus švęsime Motinos dieną ir galite ją deklamuoti mintinai. eilėraštis mano mamai, jie bus labai laimingi.

Skaitymas eilėraščiai(3-5 vaikai).

Jei vaikas suklumpa, mes sufleruojame, vaikas kartoja (ilgų pauzių neleidžiame)

Gerai, vaikinai, prisiminkite eilėraštis ir labai geras skaitymas.

Kūno kultūros minutė:

„Vesnyanka“

Saulė, saulė, auksinis dugnas, (vaikai vaikšto ratu).

Degink, degink, aiškiai, kad neužgestų! Sode bėgo upelis, (vaikai bėga ratu).

Įskrido šimtas bokštų, (vaikai mojuoja rankomis stovėdami vietoje).

Ir sniego pusnys tirpsta, tirpsta, (vaikai tupi vietoje).

Ir gėlės auga. (vaikai lėtai keliasi).

Baigiamoji dalis.

Ar jums, vaikinai, patiko šio filmo herojė? eilėraščiai? – Kodėl ji tau patiko, kokia ji? - Teisingai, vaikinai! Ir jūs taip pat turėtumėte mylėti ir rūpintis savo mama.

Juk labai dažnai nepagalvoji, kad tavo tėvai gali būti pavargę. Suaugusieji turi daug rūpesčių ir darbo. Ir tu, kaip pagrindinis veikėjas eilėraščiai" Sėdėkime tyloje", turėtumėte tai žinoti ir netrukdyti savo tėvams triukšmingais žaidimais, kai jie ilsisi. Jei netrukdysite savo tėvų poilsiui, tai galbūt, jiems pabudus, jie su jumis pažais įvairiausius žaidimus.

Vaikinai, mūsų pamoka baigėsi, visi labai atidžiai klausėsi ir atsakė į klausimus. Ir tikiuosi, kad prisiminsi eilėraštis ir tu gali pasakyti savo mamoms ir padarysi jas laimingas.

Publikacijos šia tema:

„Mokantis mintinai V. Žukovskio eilėraštį „Lyukas“. GCD santrauka pataisos parengiamojoje grupėje Edukacinė sritis „Pažintis su knygos kultūra“ Savaitės tema „Migruojantys paukščiai“ Tiesioginės edukacinės veiklos apibendrinimas.

E. Blagininos eilėraščio „Garvežys“ II jaunesniųjų grupėje integruotos pamokos santrauka. Edukacinių užsiėmimų antros jaunesnės grupės vaikams santrauka Pradinio ikimokyklinio amžiaus vaikų nuoseklios kalbos formavimas integruojant OO „Meniškai.

Pastabos apie kalbos raidą vyresniojoje grupėje. Mokantis mintinai V. Orlovo eilėraštį „Pasakyk man, maža miško upe...“ Tikslas. Padėkite vaikams prisiminti programinius eilėraščius ir išmokti mintinai V. Orlovo eilėraštį „Pasakyk man, miško upe...“. Įranga:.

Grožinės literatūros pamokos vyresniųjų grupėje santrauka „P. Voronkos eilėraščio „Geresnės gimtojo krašto nėra“ mokėjimas mintinai“ BE PLANAVIMO PLANAS grožinės literatūros užsiėmimams kombinuotos orientacijos vyresniojoje grupėje

Mama miega, pavargo...
Na, aš nežaidžiau!
Aš nepradedu viršaus
O aš atsisėdau ir sėdėjau.

Mano žaislai nekelia triukšmo
Kambaryje tylu ir tuščia.
Ir ant mamos pagalvės
Auksinis spindulys vagia.

Ir aš pasakiau spinduliui:
- Aš irgi noriu judėti!
Labai norėčiau:
Skaitykite garsiai ir ridenkite kamuolį,
Aš dainuočiau dainą
Galėjau juoktis
Aš tiek daug noriu!
Bet mama miega, o aš tyliu.

Spindulys skriejo palei sieną,
Ir tada jis nuslydo link manęs.
- Nieko, - atrodė, sušnibždėjo jis, -
Sėdėkime tyloje!

Blagininos eilėraščio „Sėdėkime tyloje“ analizė

Garsi rusų poetė Elena Blaginina savo kūrybą skyrė vaikams ir rašė vaikams. Beveik visi jos kūriniai yra vaikų literatūra, lengvai suprantami bet kokio amžiaus skaitytojams. Jos eilėraščiai moko gerumo, paklusnumo ir pagarbos vyresniesiems, ypač tėvams. Juos lengva suvokti ir įsiminti, be to, jie atlieka rimtą auklėjamąjį vaidmenį – įkvepia svarbių minčių ir įveda naujų žodžių bei posakių.

Eilėraštis „Pasėdėkim tyloje“ skirtas pagarbai motinai. Pagrindinė veikėja – maža mergaitė, kuri pasakoja, kad mama atsigulė pailsėti, o ji tyli, kad netrukdytų miegoti. Kaip rūpestingas vaikas, nepaisant noro bėgti ir žaisti, ji sėdi ramiai ir žiūri į saulės spindulį. Vaiko būklę poetė paaiškina per pokalbį su saulės spinduliu – mergaitei nesunku fantazuoti, kad jis gyvas.

Spindulys sėlina per mamos pagalvę, o mergina pastebi, kad ji taip pat norėtų daug ką veikti – judėti, bėgioti, skaityti knygą, dainuoti dainą. Tačiau sutrikdyti mamos miegą būtų blogai, todėl herojė tyli ir elgiasi labai tyliai. Spindulėlis, išklausęs merginą, suko ratą aplink kambarį, lėkė palei sieną ir slydo virš herojės, tarsi atsakydamas jai, kad galime sėdėti tyloje kartu.

Eilėraštis moko vaiką pagarbos tėvams. Suaugusieji dažnai pavargsta nuo namų darbų, o vaikai ne visada tai supranta ir priima. Blaginina merginos įvaizdį kuria taip, kad skaitantis vaikas galėtų jį išbandyti pats: taip kūrinys lengviau suprantamas. Tėvų rūpinimasis savo vaikais yra svarbus, tačiau ne mažiau svarbus yra vaikų rūpinimasis mama ir tėčiu. Ne veltui autorė pateikia didelį sąrašą įdomių dalykų, kuriuos reikia nuveikti, ir labai mažai dėmesio skiria mamos miegui. Jie supriešinami vienas su kitu, sustiprinant poilsio prasmės motinai svarbą.

Kūrinys parašytas trochainiu tetrametru, dviskiemenė pėda su kirčiu pirmame skiemenyje. Rimas yra gretimas ir kryžminis, rimas kaitaliojasi tarp vyriškos ir moteriškos giminės. Daug emociškai įkrautos kalbos ir šūksnių, anaforų suteikia eilutėms tikro vaiko kalbos bruožų, o tai supaprastina suvokimą. Naudojami epitetai („tuščias kambarys“, „auksinis spindulys“, „mamos pagalvė“); Centrinė literatūrinė priemonė yra saulės spindulio personifikacija, minima žaislų personifikacija („mano žaislai nekelia triukšmo“).

Su pirmos jaunių grupės vaikais.

Tema:„Mama – mūsų saulė“ su E. Blagininos kūrinio „Sėdėkime tyloje“ skaitymas

Abstraktuspriskiriamas:

Dubrovina Aleftina Viktorovna, bendros įmonės GBOU 1 vidurinės mokyklos „OTs“ mokytoja p. „Bolshaya Glushitsa“ – „Bolshaya Glushitsky savivaldybės rajono vaikų darželis Nr. 3 „Raudonkepuraitė“, Samaros sritis, Rusijos Federacija.

SP GBOU 1 vidurinės mokyklos „OTs“ kaimo mokytojas. „Bolshaya Glushitsa“ – „Bolshaya Glushitsky savivaldybės rajono vaikų darželis Nr. 3 „Raudonkepuraitė“, Samaros sritis, Rusijos Federacija

Švietimo sričių integracija:„Pažinimas“, „Bendravimas“, „Meninė kūryba“, „Grožinė literatūra“.

Užduotys: 1. Pristatykite naują kūrinį apie mamą. 2. Remdamiesi darbo pavyzdžiu, įskiepykite vaikams malonų ir švelnų požiūrį į mamą, norą ja rūpintis. 3. Lavinti vaikų kalbą, turtinti jų žodyną ta tema. 4. Sužadinkite susidomėjimą saulės spindulių kūrimu bendradarbiaujant su mokytoju.

Preliminarus darbas: 1. Pokalbis su vaikais apie artėjančią šventę Kovo 8-ąją. 2. Eilėraščių ir dainelių apie mamą mokymasis. 3. Žiūrint į mamos nuotraukas, kurias vaikai atsinešė iš namų

Medžiagos ir įranga:

1. Pristatymas apie E. Blagininos eilėraštį „Sėdėkime tyloje“.

2. Geltonas plastilinas

3. Storas mėlyno popieriaus lapas, ant kurio įklijuotas geltonas apskritimas

Tiesioginės edukacinės veiklos logika:

1. Mįslės užminimas:

Kas jus, vaikai, labiau myli, Kas jus taip švelniai myli Ir jumis rūpinasi, Naktimis akių neužmerkdamas?

(Atsakymas: Mama brangioji )


2. Įžanginis pokalbis apie mamą ir artėjančias šventes.

3. Kalbos žaidimas „Paskambink mamai meiliai“.

Vaikai, padedami mokytojos, įvardija žodžius: mamytė, švelni, meili, gera, gera, mylima ir kt.

4. Mokytoja siūlo susipažinti su mergina, kuri mylėjo savo mamą ir ja rūpinosi.

E. Blagininos kūrinio „Sėdėkime tyloje“ skaitymas (pristatymas)

su pokalbiu pagal nuotraukas.

Mama miega, pavargo... O aš sėdėjau ir sėdėjau,

Na, aš nežaidžiau! Mano žaislai nekelia triukšmo

Nepradedu viršaus Tyliai tuščiame kambaryje...


Ir ant mamos pagalvės Ir aš pasakiau sijai:

Auksinis spindulys vagia. - Aš irgi noriu judėti.

https://pandia.ru/text/80/074/images/image004_20.gif" width="540" height="369">

https://pandia.ru/text/80/074/images/image006_17.gif" width="492" height="339">

Ir ridenti kamuolį

https://pandia.ru/text/80/074/images/image008_16.gif" width="468" height="319">

Aš dainuočiau dainą

https://pandia.ru/text/80/074/images/image010_15.gif" width="492" height="331">

Galėjau juoktis

https://pandia.ru/text/80/074/images/image012_15.gif" width="564" height="385">

Aš tiek daug noriu! Mama miega, o aš tyliu.


Spindulys nuskriejo palei sieną: „Nieko“, – atrodė, sušnabždėjo jis,

Sėdėkime tyloje. Ir tada jis nuslydo link manęs

5. Kūno kultūros minutė.

(Judesių atlikimas pagal eilėraščio tekstą).

Aš myliu savo mamą
Aš visada jai padėsiu -
Aš plaunu, skalauju,
Iššluosiu grindis švariai
Ir aš jai suskaldysiu malkas.
Mamai reikia pailsėti
Mama nori miego.
Aš vaikštau ant kojų pirštų galų
Ir nei karto
Ir niekada nė žodžio
Nesakysiu.

6. Dovana mamai "Saulė" ( mokytojo ir vaikų bendra kūryba).

Komandinis darbas.

Mokytoja visoms mamoms siūlo padovanoti saulę. Juk ji tokia šilta ir meili kaip mama.

Mokytojas parodo vaikams popieriaus lapą, kurio viduryje įklijuotas geltonas apskritimas.

Ko trūksta mūsų saulės? (Lučikovas)

Jis siūlo iš plastilino pasidaryti spindulius.

7. Santrauka Vaikai kartu su mokytoja paveikslu puošia vestibiulį.

„Mama yra mūsų saulė“

mob_info