Logopedické volno v přípravné skupině 1. září. Hodina - volný čas v přípravné logopedické skupině. Cvičení pozornosti „Dům veverky je čistý“

Jak se zvířátka radovala z jara

Sportovní a logopedický volný čas

přípravná skupina

(děti s OHP)

Instruktor tělesné výchovy

Bondarevo 2013

cíle:

· Posilovat fyzické a duševní zdraví dětí;

· Dovednost praktického používání přivlastňovacích přídavných jmen v řeči;

· Aktivujte a rozšiřte svou slovní zásobu na témata „Jaro“ a „Divoká zvířata“;

· Rozvíjet hbitost, rychlost, rychlost a sílu;

· Sluchový rytmus řeči;

· Pozornost, paměť, myšlení, schopnost orientovat se v prostoru;

· Správné dýchání nosem a ústy;

· Rozvíjet smysl pro vzájemnou pomoc, podporu a schopnost pracovat v týmu.

Přípravné práce: čtení příběhů a básní o jaru; rozhovory s dětmi; prohlížení ilustrací, knih, alb a pohlednic; sledování a diskuse o dětských filmech a pohádkách; kresba na jarní téma; upevnění základních pohybů v hodinách tělesné výchovy; naučit se novou venkovní hru.

Práce s řečí: obohacování slovní zásoby na témata „Jaro“ a „Divoká zvířata“ (biotop, čím se živí, způsob pohybu), tvoření skloňování a tvoření slov, učení prstová hra"Sněženka".

Místo konání: sportovní hala.

Zařízení: hudba „V lese“ (zvuky přírody doprovázené hudbou na pozadí); obrázky divokých zvířat; stopy divokých zvířat nakreslené na listech bílého papíru; 2 obruče, ploché obrázky vánočních stromků; veverky vyřezané z překližky; 2 vystřižené obrázky sněženek, bonbónů.

Děti vstupují do tělocvičny a přistupují k učitelům.

Řečový terapeut

Slunce svítí jasněji.

Fouká teplý vítr

Ptáci přiletěli z jihu

Kapky hlasitě kapou

Zima skončila.

Zase to k nám dorazilo... (jaro) Děti odpovídají

Řečový terapeut

Jaro je nádherné období roku! Děti, co se děje s přírodou na jaře?

Děti odpovídají.

Zveme vás do jarního lesa.

Děti chodí v kruhu a na slova instruktora provádějí pohybové cvičení „Na cestě“.

Instruktor.

Jdeme do jarního lesa,

Jdou pochodovým tempem

Nohy zvedáme výš

Chodí s vysoko zvednutými koleny.

Dupání nohou

Na rovné silnici.

Choďte na všechny nohy

A nohy vám poskočí

Přímo po silnici

Dělají skoky

Skákal, skákal

A vstal, přestaň!

Stop

Po úzké silnici

Vaše nohy budou chodit tiše

Chodí po špičkách

Běželi za sebou

A už vůbec ne unavený

Běh po špičkách

A jdeme znovu,

Zvedneme nohy

Jdou pochodovým tempem

Děti přistupují k vánočním stromkům a vidí pod nimi stopy zvířat.

Řečový terapeut.

co to je? Jaká zvířata zanechala stopy? Jak můžeme správně určit, čí jsou to stopy?

Děti. Zajíc, vlk, medvěd, veverka, liška.

Štafetový závod „Hádej cestu“

Děti jsou rozděleny do dvou týmů. Dítě běží k obruči s obrázky různých divokých zvířat. Vyfotí pouze zvíře, jehož stopu viděl pod stromem, vrátí se a umístí zvíře na svou stopu. Na konci štafety každý pojmenuje, čí stopu viděl.

Cvičení pro rozvoj smyslu pro rytmus

Děti provádějí cvičení vyslovením jednoduché fráze.

Ti-ti-ti - kam máme jít?

Děti tleskají a označují metrickou pulzaci.

Jejda, jdeme na procházku do lesa.

Plácají dlaněmi o kolena.

At-at-at - budeme skákat a cválat.

Poskakování

Ta-ta-ta - v lese je krása.

Proveďte posuvné tleskání.

Instruktor upozorňuje na zvířata, jejichž obrázky jsou rozvěšeny po celém obvodu tělocvičny. Děti, které jeden po druhém chodí, zobrazují zvíře, které vidí na stěně, jak se pohybuje lesem.

Štafetový závod „Sbírejte sněženku“

Děti jsou rozděleny do dvou týmů. Každý účastník běží k orientačnímu bodu a vezme si část květiny, vrátí se zpět a připevní ji na magnetickou tabuli. Jejich části sněženek jsou sestaveny na desce.

Prstová hra "Sněženka"

narodil jsem se

Děti se dotýkají dlaněmi hrudníku

narodil jsem se

Zvedněte ruce nahoru (2krát)

Sníh se prolomil

Složte dlaně před hrudníkem do „pupenu“ a zvedněte ruce do úrovně očí.

Přišel na svět!

Otevřete „pupen“ roztažením prstů do stran.

Páni, jaký jsi pichlavý sníh,

Vyhrožují ukazováčkem.

Jste chladní, zasněžení a divocí.

Překříží ruce na prsou a tleskají dlaněmi po ramenou.

Marně sníš o mrazu,

Pohybujte ukazováčkem doleva a doprava.

Velmi brzy se rozplyneš,

Mávají dlaněmi od sebe.

Odplujete do řeky.

Rukama provádějte pohyby podobné vlnám.

A neřekneš ani slovo!

Lisováno ukazováček ke rtům.

Dechové cvičení "Květina"

Děti, stojící na místě a zavírající oči:

Klidně se dlouze nadechněte nosem, pak zadržte dech a při dlouhém výdechu potichu řekněte „ah-ah-ah“;

Prstem pravé ruky stiskněte pravou nosní dírku a levou se nadechněte, poté zadržte dech a při dlouhém výdechu řekněte „a-a-ah“;

Totéž pro levou nosní dírku;

Zhluboka a klidně se nadechněte a vydechněte nosem.

Děti chodí po chodbě a vidí před sebou plochou postavu veverky.

Řečový terapeut. Kdo je to? Ukažte, jak jste byli překvapeni, když jste viděli veverku.

Děti předstírají překvapení.

Cvičení pozornosti „Dům veverky je čistý“

Veverčin dům je čistý.

Děti se rozhlížejí po imaginární místnosti.

Děti umývaly talíře.

Třete si dlaně krouživými pohyby.

Zametli odpadky na dvůr a dělali třesoucí se pohyby rukama.

Vyklepali koberec klackem.

Okraj dlaně zasáhne ruku.

Pošťák zaklepal -

Klepou si pěstí do dlaně.

Starý vznešený slon,

S nohama od sebe se pomalu kývají ze strany na stranu.

Otřel si nohy o podložku,

Simuluje stírací nohy.

"Podepište Murzilku."

Podepsat na dlani.

Kdo to klepe na dveře?

Klepou si pěstí na dlaň.

To jsou pakomáry

Ruce zobrazují mávání křídel.

Ukazují se králičí uši.

Otřete si nohy

drazí malí.

Simuluje stírací nohy.

Nudit se tu nebudeme...

Pojďme si teď hrát.

„Veverky v dutině“

Hráči stojí v kruhu a rozdělí se do skupin po třech. Dva z nich zobrazují „dutinu“ se zavřenýma rukama a třetí, stojící uprostřed, zobrazuje „veverku v prohlubni“.

Řidič, který je uprostřed kruhu, dává povel: "Veverky, pojďte ven." Poté musí „veverky“ vyjít ven a pobíhat po celém místě. Najednou řidič řekne nový povel: „Veverky, do dolíků,“ a všichni musí obsadit nejbližší prohlubeň. Řidič se také snaží obsadit prázdnou prohlubeň. „Veverka“, která nezískala dutinu, se stává vůdcem.

Řečový terapeut. Děti, pojďme si lehnout do našeho jarního lesa a poslouchejme jeho zvuky.

Děti si lehnou na podlahu a zavřou oči. Poslouchejte zvuky přírody.

Potom děti najdou bonbóny ve veverčině dolíku.

Vzdělávací cíle:

Pokračujte ve výuce dětí:

Proveďte fonetickou analýzu slova;

Identifikujte první zvuky ve slovech a použijte první zvuky k vytvoření nových slov;

Provádět slabikovou analýzu a syntézu slov;

Spojujte zvuky a písmena;

Nahraďte první zvuk ve slově daným zvukem;

Vyberte související slova z proudu slov.

Slabičné čtení.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet souvislou řeč (monologické a dialogické formy);

Posílit schopnost odpovídat na otázky společnou větou;

Rozvíjet schopnost samostatně vyvozovat závěry;

Rozvíjet fonematický sluch, zrakové vnímání, pozornost.

Výchovné úkoly:

Rozvíjet dovednost samostatné činnosti;

Rozvíjet dovednosti dětí: pracovat v týmu, trpělivě naslouchat

otázky učitelů, odpovědi soudruhů a respektovat jejich názory;

Podporovat smysl pro vzájemnou pomoc a pomoc;

Pěstujte zájem a lásku ke svému rodnému jazyku.

Materiál: herní stůl, kolovrátek, vícebarevné obálky, počítač, interaktivní tabule, prezentace Microsoft powerpoint „Pohádkové postavičky“, hudební soubory.

Průběh akce:

Dnes bude naše skupina hrát hru „Co? Kde? Když?". Podívejte se na hřiště, je rozděleno do sektorů. Každý sektor obsahuje obálku s otázkou. Tyto otázky byly zaslány pohádkových hrdinů. Musíme na ně odpovědět. Za správnou odpověď se uděluje jeden bod. Každý tým se bude střídat v točení vrcholu. Rozdělíme se do dvou týmů a vybereme kapitány. Hra začíná!

Kolo č. 1. Otázka od Popelky.

Doplň chybějící písmena ve slovech.

Materiál: listy s natištěnými jednoslabičnými slovy a chybějícími samohláskami: dům, luk, houba, brouk, kouř; luk, vlk, rak, velryba, myš; obrázky s obrázkem.

kolo č. 2. Otázka od Santa Clause.

Vyberte si z navrhovaných obrázků ty, které začínají stejným zvukem jako jména mých přátel: Sněhulák a zajíček. Co to je za zvuky? [N - W].

Požádám kapitány týmů, aby za mnou přišli a určili, pro koho fotografie najdete. Jeden tým je pro sněhuláka, druhý je pro zajíčka.

Materiál: předmětové obrázky - sněhulák, džus, sýr, pes, letadlo, slon, sáně, slunce, boty, taška; zajíc - hvězda, had, plot, bizon, hrad, zub, hrad, hrad, deštník; cibule, kočka, květina, žirafa, brouk, kuře.

3. kolo. Otázka od Zvukové víly.

Popište zvuky. Jeden příkaz je zvuk - [P], druhý je zvuk - [B].

Materiál: vizuální symboly pro charakterizaci zvuků.

4. kolo. Otázka od Koloboka.

Vyberte příbuzná slova. Požádám kapitány týmů, aby určili, pro jaké slovo týmy vyberou slova. Jeden příkaz pro slovo „sníh“, druhý pro slovo „voda“.

Materiál: obrázky předmětu - sníh, vločka, sněhulák, Sněhurka, sníh, sněhové koule, sněžný skútr, sněžný skútr, Sněhová královna, Hýl; voda, řasa, vodník, vodní dýmka, instalatér, vodopád, potopa, potápěč, piják, vodní doprava, ponorka, ponorka.

5. kolo. Otázka od Thumbelina.

Nahraďte první zvuk ve slově a hádejte nové slovo.

První tým. Zvuk [C]:

Málo - sádlo

Kláva - Sláva

Tonya - Sonya

Móda - soda

Druhý tým. Zvuk [Zh]:

Baba je ropucha

Malý je žihadlo

Vstupenka - vesta

Hromada - chyba

Venya - Zhenya

6. kolo. Otázka od Geny a Cheburashky.

Sbírejte písmena: "F, Sh, M, I."

7. kolo. Otázka od Buratina.

Vytvořte příběh z uvedených obrázků.

Materiál: série dějových obrázků.

8. kolo. Otázka od Malvíny.

Pomocí prvních zvuků vymyslete nová slova.

Materiál: fotografie předmětu:

déšť, pořádek, auto - domů;

lampa, šnek, koza - cibule;

zebra, jehla, moucha, žralok - zima;

žába, krocan, letadlo, ananas - liška;

váza, pomeranč, hruška, mrak, ponožky - kočár;

kočka, železo, kuře, cibule, meloun - panenka.

Hudební pauza.

9. kolo. Otázka od Brémských hudebníků.

Hádejte, co je v černé skříňce. Chcete-li to provést, určete požadovanou slabiku ve slovech označených čísly a vytvořte z těchto slabik nové slovo.

Materiál: černá krabička, váza, korálky, kuličky, mýdlo, listy s puzzle: sova 2, bříza 3 - váza; Pinocchio 1, hodinky 2 - korálky; bouda 1, komáři 3 - koule; skřítci 2, studna - mýdlo.

Kolo č. 10. Otázka od pošťáka Pechkina.

Na základě zvukového složení slova určete, komu je písmeno určeno.

Materiál: obálky se zvukovým záznamem slov „liška“, „tygr“; obrázky k výběru: liška, koza, slon; tygr, mrož, vlk.

11. kolo. Otázka od kocoura Leopolda.

Přečtěte si větu a najděte odpovídající obrázek.

Materiál: obrázky příběhů k výběru, karty s natištěnými větami: „Nikita má tank“, „Kostya má kluziště“.

12. kolo. Otázka od Dunno.

Najděte další písmeno a vysvětlete svůj výběr.

Materiál: písmena - pro jeden tým: „A, I, O, U, E, Y, M“,

pro druhé - "M, S, N, T, V, K, U."

13. kolo. Otázka od Carlsona.

Vyberte si Carlsonovy oblíbené pochoutky. Jeden tým jsou ty lahůdky, jejichž jména mají dvě slabiky, druhý tým - tři slabiky.

Materiál: Předmětné obrázky: meloun, švestka, marshmallow, vafle, hruška, citron, banán, kiwi, meloun, hrášek; sušenky, jablko, cukroví, bagely, pomeranč, ananas, jahoda, hroznové víno, rajče, okurka; dort, džus, zmrzlina, kukuřice.

14. kolo. Otázka od Kocoura v botách.

Najděte lichý mezi souvisejícími slovy.

Lexikální materiál:

První tým.

Ponorka, elektroinstalace, řasy, Vodnář.

Voda, potápěč, překlad, nádrž.

Ruční, bez rukávů, kruh, umyvadlo.

Lesník, liška, hajný, lesník.

Druhý tým.

Lvíče, lvice, vlevo, lev.

Stáj, kavalerie, kočka, ženich.

Květinová zahrada, květinka, barevná, květina.

Levák, levák, líný, levák.

15. kolo. Otázka od Červené Karkulky.

Vymyslete slova začínající zvukem....

Jeden tým - [F]. Další zvukový příkaz [Ш].

16. kolo. Otázka od Mashy.

Hádejte, ze kterých karikatur jsou melodie.

Materiál: melodie z karikatur, „Muzikanti Brém“, „Kočka Leopold“, „Krokodýl Gena a Cheburashka“, „Fixies“, „Zima v Prostokvashinu“, „No, počkej chvíli!“, „Smeshariki“, „Luntik “.

Shrnutí a ocenění. Hudební doprovod píseň "Game" Hudba V. Shainsky, text. R. Rožděstvenského.

Logopedická zábava - „Know-It-Alls“

(volnočasové aktivity pro předškolní děti)

Cílová:

Shrnout znalosti dětí o pohádkách; pěstovat lásku k orálu lidové umění; obohatit Lexikon; rozvíjet pozornost, vynalézavost a schopnost pracovat podle pravidel a v týmu; rozvíjet předpoklady pro činnost školy.

PRŮBĚH AKCE:

Ahoj hoši! Zjistil jsem, že se velmi brzy stanete prvňáčky? Přišel jsem za tebou z nějakého důvodu, chci zjistit, jestli jsi připraven. Budete potřebovat všechny své znalosti, dovednosti a inteligenci. Jsi připravený? Pak začněme.

První soutěž "Warm-up" " Všichni rádi posloucháte a koukáte na pohádky, znáte jich spoustu. V první soutěži musíte uhodnout názvy pohádek. (logoped postupně klade hádanky každému týmu).

1. Dívka sedí v koši

Za medvědovými zády.

On sám, aniž by to věděl,

Nosí ji domů. (Masha a medvěd)

2. Lidé jsou překvapeni:

Kamna se pohybují, kouř vychází,

A Emelya na sporáku

Jíst velké rohlíky! (Kouzlem)

3. Vnučka šla k babičce,

Přinesl jsem jí koláče.

Šedý vlk ji pozoroval,

Oklamán a spolknut. (Červená Karkulka)

4. Ti, kteří nechtěli pracovat

Hráli jste a zpívali písničky?

Třetímu bratrovi později

Přiběhli k nový dům. (Tři selata)

5. Dívka spí a ještě neví

Co ji v této pohádce čeká?

Ropucha to ráno ukradne,

Bezohledný krtek tě schová do díry. (palec)

6. Krásná panna je smutná:

Nemá ráda jaro

Na sluníčku je jí těžko!

Chudinka roní slzy!.. (Sněhurka)

Druhá soutěž "Vysvětlovači".

Vidím ty pohádky, všechno jsi vyřešil, teď mi zkus vysvětlit co Kouzelná moc pohádkový předmět. Pojmenujte pohádku, ve které je tento předmět přítomen.

(položky se objeví na obrazovce):

1. Kouzelný koberec; vycházkové boty; neviditelný klobouk; hrnec.

2. Samostatně sestavený ubrus; zrcadlo; sedmikvětý květ; zlaté ryby.

Výborně chlapci! Nevěděl jsem, že znáš tak dobře pohádky.

Třetí soutěž „Matematická ».

Zkuste vyřešit mé problémy (jeden po druhém pro každý příkaz):

1) Kolik uší mají dvě myši? (4)

Kolik tlapek mají dvě kachňata? ()

Babička Dáša má vnučku Mášu, kočku Fluffy a psa Družhoka. Kolik má babička vnoučat? (1)

Na bříze jsou tři větve, na každé větvi jsou dvě jablka. Kolik je celkem jablek? (0)

2) Kolik ocasů mají tři psi? (3)

Kolik rohů mají dvě selata? (0)

Kohout vyletěl na plot a potkal tam další dva. Kolik je tam kohoutů? (3)

V misce bylo pět koláčů, ale jeden ukradla kočička. Kolik je tam koláčů? (4)

Jste všichni skvělí kluci a jste dobří v matematice!

Čtvrtá soutěž „Otázky a odpovědi“.

Prospívat ve škole vyžaduje chytrost. Týmy musí odpovědět na mé otázky do jedné minuty.

Otázky pro 1. tým : 1) Jaká písmena nebo zvuky vidíme?

2) Z čeho se skládají slova?

3) Pojmenujte hlásku měkké souhlásky ve slově LEDVINY.

4) Řekni slovo PARK bez zvuku (K), co se stalo?

5) Popište to jedním slovem – silný déšť.

6) Kdo je táta telete?

7) Pojmenujte slovo opak (naopak) ve významu ke slovu MLUVIT.

8) Kdo je to: zobák, hlava, tělo, křídla, dvě nohy, ocas? (pták)

Otázky pro 2. tým : 1) Jaká písmena nebo zvuky slyšíme?

2) Z čeho se skládá věta?

3) Pojmenujte měkkou souhlásku ve slově TUCHKA.

4) Řekněte slovo BRACE beze zvuku (K), co se stalo?

5) Pojmenujte to jedním slovem – nepromokavý kabát?

6) Kdo je matka hříběte?

7) Pojmenujte slovo opak (naopak) ve významu ke slovu ASK.

8) Kdo je to: tykadla, hlava, břicho, 6 nohou, křídla? (motýl)

Pátá soutěž „Lidová rčení“.

Každý z týmů musí pokračovat ve znamení, všechny jsou vám známé.

Otázky pro 1. tým:

  • Obchod před potěšením); 
  • Učení je světlo a nevědomost je tma); 
  • Jezdíte rádi... (rádi vozíte i saně); 
  • Mistrovo dílo... (bojí se); 
  • Vlčí nohy... (krmení).

Otázky pro druhý tým:

  • Sedm jedna... (nečeká); 
  • Dovednost a práce... (vše bude rozdrceno); 
  • Co se děje kolem, přichází kolem); 
  • Bestie... běží směrem k lapači); 
  • Nepočítejte svá kuřata, dokud se nevylíhnou).

To jsou nádherná přísloví a úsloví o práci, na která lidé přišli v průběhu několika staletí!

Šestá soutěž „Hádej melodii“.

Nyní uslyšíte písničky od pohádkových nebo kreslených postaviček. Zapamatujte si názvy těchto pohádek a pak je můžete zpívat. (Hudebníci z Brém; Antoshka, brilantní detektiv; Řekni mi, Sněhurko; Říkají, že jsme tyrani; Pinocchio; Okřídlená houpačka...)

VÝSLEDEK UDÁLOSTI: - Jací jste všichni skvělí kamarádi! Ujistil jsem se, že jste opravdu připraveni jít do školy, a navíc jste se ukázali jako přátelský kolektiv. A na znamení vaší připravenosti do školy vám chci předat medaile.

Logopedická zábava - „Know-It-Alls“

(volnočasové aktivity pro předškolní děti)

Cílová:

Shrnout znalosti dětí o pohádkách; pěstovat lásku k ústnímu lidovému umění; obohatit svou slovní zásobu; rozvíjet pozornost, vynalézavost a schopnost pracovat podle pravidel a v týmu; rozvíjet předpoklady pro činnost školy.

PRŮBĚH AKCE:

Ahoj hoši! Zjistil jsem, že se velmi brzy stanete prvňáčky? Přišel jsem za tebou z nějakého důvodu, chci zjistit, jestli jsi připraven. Budete potřebovat všechny své znalosti, dovednosti a inteligenci. Jsi připravený? Pak začněme.

První soutěž "Warm-up"" Všichni rádi posloucháte a koukáte na pohádky, znáte jich spoustu. V první soutěži musíte uhodnout názvy pohádek. (logoped postupně klade hádanky každému týmu).

1. Dívka sedí v koši

Za medvědovými zády.

On sám, aniž by to věděl,

Nosí ji domů. (Masha a medvěd)

2. Lidé jsou překvapeni:

Kamna se pohybují, kouř vychází,

A Emelya na sporáku

Jíst velké rohlíky! (Kouzlem)

3. Vnučka šla k babičce,

Přinesl jsem jí koláče.

Šedý vlk ji pozoroval,

Oklamán a spolknut. (Červená Karkulka)

4. Ti, kteří nechtěli pracovat

Hráli jste a zpívali písničky?

Třetímu bratrovi později

Utekli jsme do nového domu. (Tři selata)

5. Dívka spí a ještě neví

Co ji v této pohádce čeká?

Ropucha to ráno ukradne,

Bezohledný krtek tě schová do díry. (palec)

6. Krásná panna je smutná:

Nemá ráda jaro

Na sluníčku je jí těžko!

Chudinka roní slzy!.. (Sněhurka)

Druhá soutěž "Vysvětlovači".

Vidím, že jsi vyřešil všechny pohádky, teď mi zkus vysvětlit, v čem spočívá magická síla pohádkového předmětu. Pojmenujte pohádku, ve které je tento předmět přítomen.

(položky se objeví na obrazovce):

1. Kouzelný koberec; vycházkové boty; neviditelný klobouk; hrnec.

2. Samostatně sestavený ubrus; zrcadlo; sedmikvětý květ; zlaté ryby.

Výborně chlapci! Nevěděl jsem, že znáš tak dobře pohádky.

Třetí soutěž „Matematická».

Zkuste vyřešit mé problémy (jeden po druhém pro každý příkaz):

1) Kolik uší mají dvě myši? (4)

Kolik tlapek mají dvě kachňata? ()

Babička Dáša má vnučku Mášu, kočku Fluffy a psa Družhoka. Kolik má babička vnoučat? (1)

Na bříze jsou tři větve, na každé větvi jsou dvě jablka. Kolik je celkem jablek? (0)

2) Kolik ocasů mají tři psi? (3)

Kolik rohů mají dvě selata? (0)

Kohout vyletěl na plot a potkal tam další dva. Kolik je tam kohoutů? (3)

V misce bylo pět koláčů, ale jeden ukradla kočička. Kolik je tam koláčů? (4)

Jste všichni skvělí kluci a jste dobří v matematice!

Čtvrtá soutěž „Otázky a odpovědi“.

Prospívat ve škole vyžaduje chytrost. Týmy musí odpovědět na mé otázky do jedné minuty.

Otázky pro 1. tým: 1) Jaká písmena nebo zvuky vidíme?

2) Z čeho se skládají slova?

3) Pojmenujte hlásku měkké souhlásky ve slově LEDVINY.

4) Řekni slovo PARK bez zvuku (K), co se stalo?

5) Popište to jedním slovem – silný déšť.

6) Kdo je táta telete?

7) Pojmenujte slovo opak (naopak) ve významu ke slovu MLUVIT.

8) Kdo je to: zobák, hlava, tělo, křídla, dvě nohy, ocas? (pták)

Otázky pro 2. tým: 1) Jaká písmena nebo zvuky slyšíme?

2) Z čeho se skládá věta?

3) Pojmenujte měkkou souhlásku ve slově TUCHKA.

4) Řekněte slovo BRACE beze zvuku (K), co se stalo?

5) Pojmenujte to jedním slovem – nepromokavý kabát?

6) Kdo je matka hříběte?

7) Pojmenujte slovo opak (naopak) ve významu ke slovu ASK.

8) Kdo je to: tykadla, hlava, břicho, 6 nohou, křídla? (motýl)

Pátá soutěž „Lidová rčení“.

Každý z týmů musí pokračovat ve znamení, všechny jsou vám známé.

Otázky pro 1. tým: 

  • Obchod před potěšením); 
  • Učení je světlo a nevědomost je tma); 
  • Jezdíte rádi... (rádi vozíte i saně); 
  • Mistrovo dílo... (bojí se); 
  • Vlčí nohy... (krmení).
  • Otázky pro 2. tým: 

  • Sedm jedna... (nečeká); 
  • Dovednost a práce... (vše bude rozdrceno); 
  • Co se děje kolem, přichází kolem); 
  • Bestie... běží směrem k lapači); 
  • Nepočítejte svá kuřata, dokud se nevylíhnou).
  • To jsou nádherná přísloví a úsloví o práci, na která lidé přišli v průběhu několika staletí!

    Šestá soutěž „Hádej melodii“.

    Nyní uslyšíte písničky od pohádkových nebo kreslených postaviček. Zapamatujte si názvy těchto pohádek a pak je můžete zpívat. (Hudebníci z Brém; Antoshka, brilantní detektiv; Řekni mi, Sněhurko; Říkají, že jsme tyrani; Pinocchio; Okřídlená houpačka...)

    VÝSLEDEK UDÁLOSTI: - Jací jste všichni skvělí kamarádi! Ujistil jsem se, že jste opravdu připraveni jít do školy, a navíc jste se ukázali jako přátelský kolektiv. A na znamení vaší připravenosti do školy vám chci předat medaile.


    Rožková Olga Viktorna

    TĚLESNÁ VÝCHOVA A VOLNÝ ČAS „V KUCHYNI“ (interakce mezi lektorem tělesné výchovy a učitelem logopeda)

    Solodova Marina Dmitrievna; instruktor tělesné výchovy,
    MBDOU" Mateřská školkač. 1 pojmenovaná po Yu.A. Gagarin" Aniva, oblast Sachalin.
    Popis materiálu: Nabízím Vám pohybovou a řečovou volnou „V kuchyni“ pro děti starších a přípravných skupin (5 – 7 let). Tento materiál bude užitečný pedagogům, logopedům a instruktorům tělesné výchovy. Volnočasový plán je zaměřen na zachování a upevnění zdraví.
    Vzdělávací oblast: fyzický vývoj.
    Cílová: podporovat touhu dětí překonat vady řeči, rozvíjet zájem o pohyby a potřebu fyzické aktivity a podporovat projevy pozitivních emocí.
    Opravné úkoly:
    - rozšířit a aktivovat slovní zásobu na téma „Nádobí“;
    - zlepšit schopnosti tvoření slov a skloňování;
    - rozvíjet artikulační motorika, řeč dýchání;
    - rozvíjet fonematické uvědomění;
    - zlepšit koherentní řečové dovednosti
    Wellness úkoly:
    - naučit se koordinovat řeč s pohyby;
    - zlepšit schopnost dětí volně provádět cvičení prevence držení těla;
    - posílit dýchací systém;
    - rozvíjet koordinaci pohybů, rovnováhu
    Vzdělávací úkoly:
    - rozvíjet schopnost pracovat a hrát v týmu.
    Zařízení: 5 – 7 medailových masek s vyobrazením kelímků, lžic, samovarů, 2 gymnastických lavic, plastových talířů, masážního míče, didaktický materiál s obrázky nádobí; audiokniha „Ukolébavky“, počítač, nástěnná obrazovka.
    ÚVODNÍ ČÁST.
    Děti se postaví do řady, kontrolují správné držení těla a vzdálenost.
    Komunikační hra "Ahoj!"
    Děti se chytí za ruce a vyslovují slovo „ahoj!“: první slabika nízko, zatímco ruce zvedají, druhá vysoko, zatímco ruce spouštějí.
    Rozhovor s logopedem
    Logoped čte úryvek z díla K. Čukovského „Fedorinova hora“ (od „Síto cválá po loukách“ po „Blbání, klábosení, chrastění.“).
    Řečový terapeut. Z jaké básně jsou tyto řádky?
    Děti."Fedorinova smutek."
    Řečový terapeut. Kluci, už jste uhodli, o čem si dnes budeme povídat?
    Děti.(O nádobí).
    Děti sledují fragment karikatury „Fedorinův smutek“.
    Proč si myslíš, že nádobí uteklo Fedoře? K čemu to je? Jaká jídla znáš? Z jakých jídel jedí? Z jaké sklenice pijí? Pojmenujte příbory? Jak byste měli pečovat o své nádobí?
    Děti odpovídají.
    Instruktor. Tak pojďme! Jdeme do kuchyně! Vytvořte kolonu, jděte jeden po druhém, udržujte si odstup.
    Zábavné cvičení.
    "Váza": chůze po špičkách, ruce vzhůru.

    "Podšálky": chůze na patách, ruce před sebou.
    „Samovar bafá“: hluboký dřep, ruce před hrudníkem a říkat „puff-puff“.
    "Nádobí utíká od Fedory“: běží průměrným tempem.
    Instruktor. Kluci, ukážeme, jak konvice bafne.
    Dechové cvičení
    "Pití koktejlu brčkem": nadechněte se, natáhněte rty do úzké nálevky - výdech.
    „Foukání horkého čaje“: natáhněte rty širokou „trubicí“ - nádech, foukání na horký čaj - výdech.
    Řečový terapeut. Můžeme pomoci Fedoře vrátit nádobí?
    K tomu potřebujeme vyřešit hádanky:
    Je docela malá
    V hrnku s ní rozmíchám cukr.
    (Lžička.)
    Nakrájíme jim maso,
    Zelenina, klobásy.
    Pokud je nabroušený,
    Řežou se snadno a snadno.
    (Nůž.)
    Všechno ve mně vře, vře,
    A leje z nosu.
    Aby mě sundal z plotny
    Budete to muset vzít za rukojeť.
    (Konvice.)
    Mám dvě ruce
    Spodek místo nohou.
    Zpod klobouku vychází pára,
    Mohou se spálit.
    (Hrnec.)
    HLAVNÍ ČÁST
    Instruktor. Výborně chlapci! Odvedl skvělou práci. Nyní je čas uvařit večeři.
    ORU „Vařili jsme oběd s Fedorou“
    Cvičení opakujte 6-8x


    "Hurá, uvařili jsme oběd!"
    I.p.: o.s., ruce dolů. 1 – paže do stran, nahoru s tleskáním nad hlavou; 2 – i.p.
    "Pokryjeme stůl ubrusem"
    I.p.: nohy na šířku ramen, ruce v pase. 1 – 3 – pružné předklony – dlouhý výdech; 4 – narovnat se – nádech.
    "Rozložíme lžíce, položíme talíře"
    IP: nohy od sebe, ruce v pase. 1 – naklonění doprava, levá ruka klouže po těle nahoru, pravá dolů; 2 – i.p.; 3 – 4 – totéž v opačném směru.
    "Pojďme si sednout k obědu"
    I.p.: o.s., ruce na opasku. 1 – 2 – posaďte se, kolena od sebe, ruce na ramena. Udržujte záda rovná.
    "Pojďme vstát od stolu"
    IP: nohy u sebe, ruce za zády. 1- zvedněte pravou nohu pokrčenou v koleni;
    2 – i.p.; 3 – 4 – totéž s druhou nohou.
    Opakujte 4x s každou nohou.
    "Jsme dobří!"
    IP: nohy od sebe, ruce v pase. 1 – 4 – skoky na dvou nohách s obratem vpravo;
    5 – 8 totéž v opačném směru.
    Řečový terapeut. Kluci, pojďme ukázat Fedoře, jaké máme nádobí a jak pečlivě s ním zacházíme.
    Cvičení na posílení svalů jazyka
    „Připravme si šálek čaje, kávy, džusu“: zakřivte jazyk do „hrnku“ vně i uvnitř úst.
    "Šálek s podšálkem na stole":


    střídejte polohy: jazyk „hrníček“ a jazyk „na dně“.


    Instruktor. Kluci, pojďme si ukázat, jak pomáháte mámě umýt nádobí.
    Prstová gymnastika „Mamini pomocníci“
    Dcery pomáhaly matce
    Děti zatínají a uvolňují pěsti.
    Umyjte nádobí sami:
    Třou si jednu dlaň druhou.
    Konvice,
    Jedna ruka je natažena dopředu (výlevka konvice), druhá je položena na opasku.
    Pohár,
    Proveďte cvičení „kbelík“.
    lžíce,
    Natáhněte dlaně dopředu pomocí dvou „kbelíků“.
    Váza,
    „Nakreslete“ siluetu vázy plynulými pohyby rukou.
    Malé zelené umyvadlo.
    Paže jsou nataženy dopředu, mírně pokrčené v loktech, zakulacené prsty jsou sepjaty tak, aby dlaně směřovaly dovnitř.
    Umyté, umyté, umyté, umyté -
    Třou si jednu dlaň druhou.
    Váza byla rozbita na kusy,
    „Nakreslí“ siluetu vázy a pak ostře potřesou rukama.
    Někde jsme ztratili lžíci.
    Roztáhli ruce do stran.
    Máma dostala malou pomoc!
    Tleskají rukama.
    Instruktor. Chlapi, jste skvělí, dobře pomáháte své matce a teď ztvárníme uražené jídlo, které utíká od Fedorova.
    Cvičení pro koordinaci řeči a pohybů „Fedorino grief“
    Děti skáčou na místě (paže mírně pokrčené v loktech a natažené dopředu).
    A pánev běží, brnká a klepe:
    - Kam jdeš? Kde? Kde?
    Propleťte jim prsty, otočte dlaně k sobě („pánvička“).
    A za ní jsou vidličky,
    Pravá ruka představuje vidličku: palec a malíček a
    přitisknuté k dlani, zbytek položí dopředu.


    Sklenice a lahve
    Jeden po druhém pokládejte volně zaťaté pěsti na sebe.
    Šálky a lžíce
    Proveďte cvičení. „Naběračku“, poté oddělte dlaně a vytáhněte je dopředu dvěma „naběračkami“.
    Skáčou po cestě.
    Skáčou na místě.
    OVD (hlavní druhy dopravy) „ČISTÉ KOLO FEDORY“
    1 - chůze na lavičce s talířem na hlavě, ruce do stran;


    2 - plazení na lavici, talíř na zádech.


    Řečový terapeut. Kluci, řekněme Fedoře, jaké máme nádobí.
    Lexico-gramatická hra „Řekni opak“
    Děti pokračují ve cvičení s logopedem
    Řečový terapeut. Nádobí může být křehké, ale někdy naopak... (trvanlivé). Miska může být široká, ale někdy...(úzká), šálek může být nízký, ale někdy...(vysoký), talíř může být mělký, ale někdy...(hluboký), lžíce může být malá , ale někdy...(velký), ubrus může být bílý, ale někdy ...(černý), ubrousek může být tlustý..., a někdy (tenký), nůž může být matný a někdy.. .(ostrý).
    Lexico-gramatická hra „Jaké pokrmy?“


    Děti odpovídají na otázky logopeda nebo pokračují ve větě.
    Z čeho se vyrábí nádobí? (Vyrobeno z hlíny, porcelánu, skla atd.)
    Jaké porcelánové nádobí? (Porcelán.)
    Nádobí z hlíny...(hlína), ze skla -...(sklo), z křišťálu -...(krystal), z keramiky -...(keramika), z hliníku -.. .(hliník), vyrobeno ze stříbra -...(stříbro)
    Venkovní hra „Šálky, lžíce, samovary“
    Děti se seřadí podél jedné z hranic hřiště. Instruktor rozdělí děti do 3 skupin. Jedna skupina dětí dostane medailové masky s vyobrazením pohárů na oděvu, druhá skupina medailové masky lžic a třetí skupina medailové masky s vyobrazením samovarů. Instruktor říká:
    Tara-bary, tara-bary! Šálky, lžičky, samovary
    Běželi za sebou a nenechali se za sebou!
    Podívej se rychle, kdo běží rychleji?
    Na signál "Připraveno!" všichni hráči zaujmou výchozí pozici. Signálem k zahájení běhu je jméno jedné ze skupin dětí „Poháry!“ Po tomto signálu běží ty děti, které mají na oblečení medailové masky s poháry. Zbytek by měl zůstat tam, kde je. Po dosažení opačné strany hřiště by tam měla zůstat skupina dětí, seřadit se čelem k hráčům. Poté instruktor vysloví jméno druhé skupiny dětí – „Lžičky!“, poté třetí – „Samovari!“. Při opakování názvů družstev běží jmenované skupiny dětí opačným směrem. Hra se opakuje 3–4krát.
    ZÁVĚREČNÁ ČÁST
    Relaxace
    Instruktor.
    Kluci, dnes jste hráli hodně a jste pravděpodobně unavení. Chcete si odpočinout? Lehněte si na záda, uvolněte se.
    Zní tichá, klidná hudba. Děti provádějí pohyby podle textu.
    mob_info