Esej na téma: "Moje zimní prázdniny." Vzdělávací hodina na téma: „Jak jsem trávil zimní prázdniny“ Nakresli, jak jsem trávil zimní prázdniny

Světlana Kuzněcovová

novoroční svátky- je to skvělý čas Nový rok, zima, ale zajímavé dny první měsíc v roce, kdy můžete jít do cirkusu, divadel Novoroční představení, do centrálního ledového města, do chrámu na Vánoce nebo na hraní zimní hry venku házet sněhové koule, sjíždět ledovou skluzavku nebo sjíždět sněhovou skluzavku na saních, sněžném skútru nebo jít s rodiči na kluziště a po večerech si hrát s oblíbenými hračkami, které vám nadělil Ježíšek. V pondělí, když přišly děti do mateřská školka něco měli sdělit svým přátelům a učitelům. Skvělý čas pracovat na rozvoji a skladbě řeči příběhy z osobní zkušenosti.A také pro izo-aktivity: na nášivce a kresbě. Děti se snažily zapamatovat si a načrtnout své dojmy z novoroční svátky. Zatímco kluci kreslili, vzpomněli si na Surikovovy básně „Tady je moje vesnice“, Yeseninovu „Birch“, Marshakovu „In prosince, v prosinci. ".







Děkuji za pozornost!

Publikace k tématu:

V našem komplexu Státní rozpočtové vzdělávací instituce Střední škola č. 633 v Moskvě je jednou z oblastí předškolních oddělení práce na navazování přátelských vztahů.

Abych získal dojmy pro tuto práci, měl jsem vzdělávací rozhovor o vesmíru, sledovali jsme kreslený film „Pin Code: Sunny.

Básně pro pohádkové postavy na novoroční svátky. Básně pro pohádkových hrdinů Drazí kolegové! Nejkouzelnější, nejbáječnější a nejoblíbenější dovolená se blíží - Nový rok! A pro nás.

Kreativní volno pro děti během novoročních svátků. Dlouhé prázdniny jsou samozřejmě dobré, ale co můžete svému dítěti nabídnout jako volnočasovou aktivitu, když je ze všeho unavené: novoroční osvětlení, turistika.

Vážení hosté mé stránky! Navrhuji, abyste se pokusili připravit pokrmy, které ozdobí váš stůl novoroční svátky a potěší vás.

Kouzelný sáček novoročních věštění a předpovědí. Na Silvestra a vánoční svátky si opravdu přejete zázraky, pohádky... i dospělí.

A teď je listopad, za oknem se stále častěji místo slunečného rána pošmourná obloha přelévá lehkým deštěm. A děti a já při pohledu z okna vzpomínáme.

Téma: Jak jsem strávil zimní prázdniny.

Cíl: rozšířit si obzory, rozvinout dialogickou a monologickou řeč, vytvořit si řečový slovník na dané téma, upevnit znalosti o zimě.

Průběh lekce.

1. Organizace času.

2. Fonetické cvičení: diferenciace zní T-D.

3. Řečové cvičení:

Jaké je teď roční období?

Teď je zima.

Vyjmenuj zimní měsíce.

prosinec leden únor.

Jaký je měsíc?

Teď je leden.

Jaké je počasí v zimě?

V zimě je chladné počasí. Často sněží. Fouká studený vítr.

4. Hlavní část. - Kluci, zimní prázdniny skončily. Všichni jste se vrátili do školy ve svých lavicích. Teď si připomeňme, co zajímavého jste měli o zimních prázdninách, co jste dělali doma.

Kdy jste jeli na dovolenou?

Jel jsem na dovolenou... Prosinec.

Kolik dní trvaly zimní prázdniny?

Zimní prázdniny trvaly 15 dní.

Kdy jsi přišel do školy?

Přišel jsem do školy... Leden.

Teď mi řekněte, jak jste strávili zimní prázdniny. (děti mluví o tom, jak trávily zimní prázdniny.)

Plán příběhu.

Když jsi odjel na zimní přestávku.

Kolik dní trvaly zimní prázdniny?

Jaké bylo počasí o zimních prázdninách?

Jak jsi pomáhal mámě a tátovi doma?

Co jsi dělal na procházce?

Jaké knihy jste četli?

Jaké filmy jsi viděl?

Nyní se podívejme na prezentaci „Zimní radovánky“.

Líbila se vám prezentace?

Odpovědi dětí.

A teď si zahrajeme scénku „Setkání po zimních prázdninách“ a každý z vás se zeptá svého kamaráda, jak strávil zimní prázdniny.

(organizace dialogického projevu podle vzoru s pozdravem)

Výborně, dobře jsi zahrál scénu. Myslím, že vaše prázdniny byly zábavné a zajímavé. O prázdninách jste se nenudili, dobře jste si odpočinuli. Pojďme si nyní nakreslit to nejzajímavější, co se stalo o zimních prázdninách.

(vytváření skic na albové listy).

5. Shrnutí lekce.

O čem jsme dnes mluvili?

Povídali jsme si o zimních prázdninách.

Sáně, lyže, brusle, sněhulák, skluzavka.

Byl jsem na lyžích.

Sáňkoval jsem z kopce.

- Jaké je teď roční období?

- Teď je zima.

- Vyjmenuj zimní měsíce.

prosinec leden únor.

- Jaký je měsíc?

-Teď je leden.

- Jaké je počasí v zimě?

- V zimě je chladné počasí. Často sněží. Fouká studený vítr.

Plán příběhu.

    Když jsi odjel na zimní přestávku.

    Kolik dní trvaly zimní prázdniny?

    Jaké bylo počasí o zimních prázdninách?

    Jak jsi pomáhal mámě a tátovi doma?

    Co jsi dělal na procházce?

    Jaké knihy jste četli?

    Jaké filmy jsi viděl?

O čem jsme dnes mluvili?

Povídali jsme si o zimních prázdninách.

Sáně, lyže, brusle, sněhulák, skluzavka.

Byl jsem na lyžích.

Sáňkoval jsem z kopce.

Fotosoutěž „Jak jsem strávil zimní prázdniny“

Termíny: do 15. ledna 2011.
20. ledna 2011 V 17:30 součet a ocenění v kategoriích:

  1. Fotopříběh s nejzajímavější zápletkou.
  2. Nejzábavnější fotopříběh.
  3. Nejoriginálnější fotopříběh.
  4. Nejdelší fotopříběh.
  5. Nejpestřeji navržený fotografický příběh.

Podmínky fotosoutěže:

  1. Fotografie si vybírá dítě samo.
  2. Pod fotkou - komentář ve 2-3 větách (s pomocí dospělého).
  3. Je povoleno poskytovat výkresy, aplikace a další produkty výtvarné umění děti.
  4. Velikost listu s fotografiemi je na šířku. Množství – od jednoho do několika.

Příloha č. 3. Jak jsem trávil zimní prázdniny

(třída v seniorská skupina: mluvit o tématu z vlastní zkušenosti)

  1. Cvičte děti ve vyprávění příběhů o zajímavých procházkách, hrách a zimních radovánkách.
  2. Posílit schopnost z vlastní iniciativy vybrat konkrétní obsah pro příběh v rámci navrhovaného tématu.
  3. Rozvíjejte souvislou řeč: prezentujte svůj příběh důsledně, podle plánu.
  4. Zlepšit gramatickou stavbu řeči.
  5. Aktualizace Lexikon na témata: „Zima“, „Nový rok“, „Vánoce“, „Zimní radovánky“, „Rodina“, „Moje město“.
  6. Rozvíjet komunikativní a řečové schopnosti dětí, zvyšovat emoční připravenost sdílet nashromážděné dojmy, reagovat na výroky a otázky vrstevníků.
  7. Aktivujte paměť, myšlení, sluchovou pozornost.

Zařízení:

Fotografie ze života dětí skupiny a dětské kresby pro fotografickou soutěž „Jak jsem strávil zimní prázdniny“, ilustrační materiál na témata „Zima“, „Zimní radovánky“.
Organizace času.

L ogoped: Venku je zasněžená zima. Nedávno jsi byl na dovolené. S jakými hračkami a hrami jsi trávil dny? Kam jste jezdili za babičkou? Jaká místa v našem městě jste navštívili? S kým jste měl zajímavá setkání? Podívejte se na své fotky, zamyslete se nad sebou.
Děti odpovídají na otázky během předběžné konverzace a prohlížení fotografií.
Stanovení cíle lekce
Logoped: Dnes ve třídě budete mluvit o nejzajímavější události z vaší dovolené. Vyberte si, co se vám nejvíce líbilo. Fotografie pomohou. Pamatujete si, kde se to stalo?
- s kým jste byli,
- co se přesně stalo,
- proč si to nejvíc pamatuješ,
- jaká byla nálada?
- přání do budoucna.
Dětské vyprávění.

Logoped: Poslechněme si příběh Anyi (jméno dalšího dítěte, které příběh začíná).
Začněte svůj příběh (jméno dítěte), jsme připraveni vám naslouchat.
Připomíná mi to sekvenční příběh. Pomáhá začít: „Během prázdnin jsem šel (byl, šel) ...“, podle typu fotografie.

Lekce tělesné výchovy (po třech příbězích)

Řečová cvičení s nápodobou pohybů, bez hudebního doprovodu
Jsi mráz, mráz, mráz.
Neukazuj nos! Ukazováček hrozí zimou (zbývající prsty jsou sevřené v pěst).
Rychle domů, „zahánějí“ zimu a mávají střídavě pravou a levou rukou.
Vezměte si s sebou chlad. Rukama dělají pohyby, jako by tahali za provaz.
A vezmeme saně. Záda jsou rovná, oni si dřepnou a berou saně.
Půjdeme ven. Pochodují na místě.
Posadíme se do saní nebo skútru. Dřepněte si a současně natáhněte ruce rovně
před. Přesouvají rovné paže za záda.

Logoped: Co se vám líbilo na příběhu, který jste poslouchali? Na co nejraději vzpomínáte? Za co byste chtěl vypravěče pochválit?
Líbil se mi příběh (jméno dítěte), protože bylo jasné, co se stalo před okamžikem na fotografii a co se stalo potom.
Příběh byl jasný, dozvěděli jsme se, jak akce začala a jak skončila.
Příběh (jméno dítěte) se ukázal být zajímavý a zábavný. Svá slova volil velmi přesně.
(jméno dítěte) byl příběh krátký, ale to hlavní dokázal vyprávět.
Bylo zajímavé poslouchat (jméno dítěte), mluvil vesele a podrobně o svých hrách.
Celkem posloucháme šest dětských příběhů.


Příloha č. 2. Fotografie

Výstava fotografií přihlášených do fotosoutěže „Jak jsem trávil zimní prázdniny“




„Jsem na břehu řeky Volhy v Plyosu. Na Volze je led a sníh, není to vidět." (Rozrazil)




„Jsem se svou sestrou Lisou na procházce. Jdeme sáňkovat." (Rozrazil)




„Slavíme Nový rok – rok zajíce. Máma dala dort“ (Veronica).





„Hraji na počítači“ (Anya)




„Šel jsem na dovolenou, na vánoční stromeček. Byli tam legrační klauni.“ (Ksyusha)





„Hraju si s písmeny: skládám slova“ (Alina)





"Šel jsem s matkou na loutkové divadlo v divadle" (Oleg)




"Jsem na projížďkách v dětském zábavním centru" (Nastya)

  1. Borodich. DOPOLEDNE. Metody rozvoje dětské řeči. M., 1981
  2. Voronová A.E. Logorytmika v řeči skupiny předškolních vzdělávacích institucí pro děti 5-7 let. Toolkit– M.: TC Sfera, 2006.
  3. Lokteva E.V. Obsah práce o formování sociálních a komunikačních dovedností u starších předškoláků s mentální retardací // Výchova a vzdělávání dětí s vývojovými poruchami, č. 3, 2007, s. 27-34.
  4. Pavlova O. S. Formování komunikativní aktivity u dětí staršího předškolního věku se speciálními potřebami: Dis. ...bonbón. ped. Sci. - M., 1998.
  5. Panfilová M.A. Herní terapie komunikace - M., 2001
  6. Filicheva T.B., Chirkina G.V. Odstranění obecné zaostalosti řeči u dětí předškolním věku: Praktický průvodce. - M.: Iris-Press, 2004.
  7. Shiyan L.I. Prevence a náprava poruch osobní rozvoj děti s OHP. / Předškolní pedagogika, č. 3, 2008, s. 49.

Stránka obsahuje obrázky o zimních prázdninách.
Zimní dovolená zahrnuje mnoho různých věcí: zimní radovánky a zábava, lyžování, bruslení, sáňkování, sněhuláci a sněhové koule, konečně oslava Nového roku.

Všechny tyto zimní obrázky a fotografie o prázdninách jsou spojeny především s dětmi, i když dospělí se samozřejmě také aktivně účastní. Je to skvělý čas zimních prázdnin!

Užijte si sledování!

Zimní prázdniny! Děti se oddávají zimním radovánkám! Obrázky z zimní dovolené jsou vždy plné zábavy!

Na fotografii o zimních prázdninách rodiče s dětmi sáňkují z hory.

Zábavné zimní aktivity! Zábavné prázdniny!

Na obrázku jsou zimní prázdniny v plném proudu.

Děti dělají sněhuláka, házejí sněhové koule a válejí se ve sněhu! Bavte se pro děti během novoročních svátků!

A na této fotce si děti na saních užívají zimní prázdniny.

Na fotografii se chlapec a dívka šťastně řítí z hory na saních.

Na fotografii děti leží ve sněhu. novoroční svátky v plném proudu.

Kolem vánoční strom děti bruslit.

Mají zábavné novoroční svátky.

Zimní dovolená na vesnici je obzvlášť dobrá. Je zde spousta domácích mazlíčků.

Na fotce se děti dovádějí ve sněhu.

Na fotografii se dospělí jako děti baví sjezdem z hory v zimě.

Zimní radovánky lákají každého!

Na fotografii je Santa Claus s dětmi. Novoroční svátky se neobejdou bez Santa Clause!

Veselá dívka bruslí. Dívka je jako obrázek!)

Děti lyžování v lese. Nádherné obrázky zimního lesa!

Nádherná zimní procházka!

Na obrázku jsou děti v zimě na prázdninách na dvoře.

Někdo staví sněhuláka, jiný lyžuje a bruslí a další hází sněhové koule. Zábava pro děti během zimních prázdnin! Zimní obrázky s dětmi jsou tak zábavné!

Na fotografii je Santa Claus a děti během novoročních svátků.

Na fotografii jsou Santa Clauses a Snow Maidens s dětmi během novoročních svátků.

Na zimní fotce malá holčička vesele klouzala z kopce.

Obrázky se zimními radovánkami jsou tak zábavné!

Na obrázku se dítě překvapeně dívá na sněhuláka. A sněhulák je větší než on sám!)

Zimní obrázky s dětmi jsou velmi vtipné!

Na obrázku jsou básně o zimních prázdninách. Když jsme byli děti, psali jsme také básně, protože emoce nás přemáhají!)

Zimní obrázky s básničkami jsou oblíbené!

Popis motivu: Zimní prázdniny jsou magický čas Nový rok, mrazivé lednové dny, kdy můžete hrát zimní hry venku a po večerech dělat své oblíbené věci v útulném domácím prostředí. A samozřejmě zimní dovolená, jako každá jiná, přináší spoustu dojmů a zajímavých příběhů.

Jak jsem strávil zimní prázdniny.

Tyto zimní prázdniny jsem strávil ve městě. Prázdniny začaly pár dní před Novým rokem a zdálo se mi, že budou trvat hodně dlouho. Těsně před Novým rokem napadlo hodně sněhu, který dal zimě obzvlášť pohádkový vzhled. Nový rok jsme oslavili doma s celou rodinou. A přestože už na pohádky nevěřím, chtěla jsem nějaký zázrak nebo kouzlo. A pak se to stalo!

Nebo spíše to byla zvláštní nehoda. Toho dne, kdy v předvečer svátku byla maminka dlouho v kuchyni a já s tatínkem zdobili vánoční stromeček, najednou zazvonil zvonek. Čekali jsme na prarodiče, a tak jsem běžel otevřít. Podíval jsem se skrz kukátko a nevěřil svým očím. Za dveřmi stál skutečný otec Frost v červeném kabátě a s obrovským plnovousem a vedle něj byla Sněhurka s blonďatým copánkem. Proč jsem si hned myslel, že je to skutečné, vždyť naposledy to byl neúspěšně maskovaný tatínek. Všechno se ukázalo být jednodušší, než mohlo být. Otec Frost a Sněhurka se ukázali jako herci, kteří měli špatný byt, ale i tak jsem dostal kouzelný bonbón.

První lednové dny zimních prázdnin se ukázaly jako slunečné a velmi mrazivé. V těchto dnech bylo skvělé chodit venku a hrát různé zimní zábavné hry. Je pravda, že nebylo možné udělat sněhuláka, protože v takových mrazech se sníh ukázal jako sypký a vůbec ne lepivý. Po takových zábavných procházkách bylo obzvlášť příjemné být doma, kde na mě čekal maminčin teplý oběd. A po večerech jsme s tátou četli knížky a hráli si Stolní hry, který se ukázal být mnohem zajímavější než počítač.


V jeden ze dnů zimních prázdnin jsme celá naše rodina navštívili cirkus. Abych byl upřímný, moc se mi to nelíbilo, protože mi bylo líto zvířat. Jindy jsme šly s maminkou do divadla na představení pro školáky, bylo to velmi zajímavé a vůbec ne nudné. Takhle jsem trávil zimní prázdniny, které sice nebyly tak dlouhé jako ty letní, ale byly bohaté a zajímavé. Teď nám tedy nezbývá než se obrnit trpělivostí a počkat si na jaro a léto.

mob_info