Cesta do minulej prezentácie vysávačov. Prikývnite téma kognitívneho rozvoja (ovčie kiahne): cesta do minulosti plán hodiny vysávača o svete okolo nás (skupina seniorov) na túto tému. Súhrn priamych vzdelávacích aktivít na kognitívu

Soltanova Olesya Adamovna
Názov práce: učiteľ
Vzdelávacia inštitúcia: MBDOU "VOLOSHKA"
lokalita: Jamalsko-nenecký autonómny okruh, Noyabrsk
Názov materiálu: poznámky k lekcii o spoznávaní sveta okolo seba
Predmet:„Cesta do minulosti vysávača“
Dátum publikácie: 21.05.2017
kapitola: predškolská výchova

Dátum: 4. 12. 2017

GCD č. 18

Predmet:"Cesta do minulosti vysávača."

Ciele prioritnej oblasti vzdelávania:

Kognitívny vývoj: Oboznámte deti s históriou vysávača, veďte ich k tomu, že ľudia vymýšľajú a vytvárajú rôzne zariadenia

uľahčenie práce; predstaviť účel a funkcie vysávača, zapamätať si položky, ktoré predtým vykonávali rovnaké funkcie; priniesť k

pochopenie, že človek vždy zdokonaľoval pomáhajúce predmety.

Ciele OO v integrácii:

Sociálny a komunikačný rozvoj: Povedzte nám o pravidlách používania vysávača, o bezpečnostných opatreniach pri manipulácii s elektrickými predmetmi -

Umelecký a estetický vývoj:

Predpoklady pre vzdelávacie aktivity: rozvíjanie schopnosti počúvať a počuť, dodržiavať pokyny dospelých a dodržiavať pravidlá.

Vybavenie pre učiteľa: Metla, kefa, vysávač (skutočný), list od Dunna. Hádanky o vysávači, omaľovánky, prezentácia „Minulý vysávač -

Výbava pre deti: Herná súprava "Čistenie", vysávač, mikrovlnná rúra, žehlička, šijací stroj(hračka).

Úvodná časť (motivačná, prípravná fáza)

Formy práce

Dostupnosť

zariadení

u detí

Vzdelávacie

úlohy

Deti, dnes ráno som prišiel do skupiny a našiel som obálku. Tento list poslal Dunno. „Drahé

Priatelia! Kúpili sme koberce do nášho kvetinového mesta. Ale nevieme, ako z nich odstrániť nečistoty. Pomoc

Povedzte nám, povedzte nám, ako a čím môžeme čistiť koberce.“

Chlapci, pomôžme obyvateľom kvetinového mesta?

Ako doma odstraňujete prach a nečistoty z kobercov? Odpovede detí.

Chodí a túla sa po kobercoch,

Pohybuje nosom po rohoch.

Kam som šiel, nebol prach,

Prach a odpadky sú jeho obedom.

Oboznámte deti s používaním

vysávač, závesný

uvedomiť si, že človek

vymýšľa a tvorí

rôzne zariadenia

na uľahčenie práce.

Hlavná časť (obsah, fáza činnosti)

Formy práce

Dostupnosť

zariadení

u detí

Vzdelávacie

úlohy

Aby sme pomohli Dunnovi a jeho priateľom, musíme najprv vedieť, ako vysávač funguje. Ako sa máš

myslíš, kde môžeme hľadať odpovede? (V knihách, na internete pozri, pozoruj). My každý

Zoznámte sa s termínom

funkcie a funkcie prachu

Každý deň sledujeme, ako Afag Dzhamilovna v skupine čistí koberec.

Prezentácia

Bol tu vždy vysávač? (Odpovede). Ako si ľudia upratovali svoje byty? Čo ste použili na čistenie?

koberce, koberčeky, sedačky? (S metlou alebo štetcom.) Ako ste sa predtým vyrovnávali s prachom? (Utreli ju

vlhkou handričkou.) A ako ste čistili koberce? (Prach vymlátili špeciálnymi šľahačmi, chi-

štýly so snehom vonku.) Myslíte si, že tieto metódy sa teraz používajú? (Áno, ak nie je k dispozícii vysávač

sa.) Prečo je metla nepohodlná? (Z toho stúpa prach, ktorý sa potom usádza na nábytku a na všetkých

veci v izbe.) Čo poviete na štetec? (Zdvíha aj prach.) A čo vysávač?

pohodlné? (Zhromažďuje prach aj nečistoty naraz).

Správny! A teraz existujú vysávače, ktoré nielen „prehĺtajú“ prach a nečistoty, ale aj umývajú špinavé

osobné veci. Koľkí z vás videli takéto vysávače? Kto má doma taký vysávač? (Odpovede).

Vysávač je elektrické zariadenie. Ako môžete vysávač používať? (Odpovede.) Správne,

len s dospelými. A po skončení používania nezabudnite vytiahnuť kábel vysávača zo zásuvky.

roboty, aby sa zabránilo požiaru.

Poďme bližšie a pozrime sa na zázračný stroj, ktorý pomáha ľuďom. Nie bez dôvodu som povedal-

la, že toto je zázračný stroj. Pozri! Aké kúzlo sa stane, keď toto auto jazdí

koberec? Čo vidíš? (Koberec je čistý.) Prečo si myslíte? (Odpovede.) Správne,

Tento zázračný stroj „zhltne“ všetky odpadky a prach. Myslíte si, že je jednoduché používať vysávač? (Odpoveď-

vy.) Presne tak, človeku stačí chodiť za vysávačom a obsluhovať ho a všetky tie odpadky a prach

zbiera to sám. Pozrime sa na vysávač. Je to elektrické zariadenie alebo nie? (Elektrický.)

prečo? (Je zapojený do elektrickej siete.) Správne. Z akých častí sa vysávač skladá?

Deti sa pozerajú na vysávač a hovoria, že pozostáva z hlavnej skrinky, kábla, rúrok,

ki, na ktoré sú pripevnené rôzne kefy a nástavce. Sú potrebné na zber prachu

rôzne predmety v miestnosti (tvrdé a mäkké); prach sa zhromažďuje vo vrecku, ktoré sa nachádza v

box vysávača.

Hra "Čo chýba?" Deti skúmajú predmet (vysávač a jeho hlavné časti), nachádzajú

chýbajúcu časť, pomenujte ju, vysvetlite, či je možné položku použiť aj bez nej. Takže asi -

odrazu si začnú uvedomovať, že absencia akejkoľvek časti predmetu to sťažuje alebo dokonca sťažuje

znemožňuje použitie. (Posledné dieťa vymenúva všetky časti vysávača). pod-

Vediem k záveru: so všetkým, čo vzniká ľudskou prácou a v prospech človeka, treba zaobchádzať opatrne.

Viete, veda dospela k tomu, že človek vynašiel vysávač, ktorý funguje bez pomoci

kapustnica a postrehy. Pozrime sa videoklip o robotickom vysávači.

Fizminutka

Deti, pohrajme sa so slovom „vysávač“. Z akých častí sa to podľa vás skladá?

slovo? Zo slov „zápal“ a „sať“. Čo to znamená? Zamyslite sa nad slovami zloženými z 2

slová (Mikrovlnná rúra, mlynček na mäso, odšťavovač, parný hrniec).

Chlapci, aké ďalšie zázračné stroje človek vymyslel? Prosím, príďte k stolu. pozri,

akých máme pomocníkov? Ako by sme sa k nim mali podľa vás správať? (opatrne, ak -

opatrne).

Lesos, pamätajte

položky, ktoré sú

vykonal to ten istý

funkcie; priniesť k

pochopenie toho

človek je vždy dokonalý

podvádzané predmety -

asistenti; povedať

o podmienkach používania

vysávač, o technológii

bezpečnosť počas ob-

práca s elektrickou energiou

metami; hra s ťažkosťami

inými slovami.

Záverečná časť (reflexná fáza)

Formy práce

Dostupnosť

zariadení

u detí

Vzdelávacie

úlohy

Hra „Vyberte slovo“. Deti vyberajú slová, ktoré charakterizujú vysávač: inteligentný stroj, dobrý

čistí, prehĺta prach, kovový predmet, elektrický stroj atď. V závislosti od vašej postavy vás

vezmite emotikony a prilepte ich na papier Whatman. Záver: je vhodné mať doma vysávač a prečo?

Chlapci, teraz vieme, ako správne používať vysávač. Pomôžme Dunnovi a jeho priateľom

zyam? Čo by sme mali urobiť, aby sme rýchlejšie odpovedali Neviem? Odpovede detí: (Napíšme list). A

možno nám poslať e-mail? Tak som poslal list.

Zvuk SMS. Chlapci, tu je odpoveď od Dunna. Ďakuje vám za vašu pomoc. A neviem, máme radi

Dal mi omaľovánky s obrázkami vysávača. Teraz prejdeme do skupiny a vyfarbíme ich.

Deti, čo sa vám dnes páčilo? Čo nové ste sa naučili? Čo o tom povieš rodičom?

deň? čo ťa zaujímalo?

S pomocou hry,

piť znalosti detí

Cieľ: rozvíjanie záujmu detí o históriu vecí.

Úlohy:

Zoznámte deti s históriou plynového sporáka; formovať predstavy detí o domácich spotrebičoch a ich účele;

Rozvíjať zvedavosť a kognitívny záujem o predmety umelo vytvoreného sveta;

Aktivujte detskú reč;

Pestovať záujem o históriu vecí.

Vybavenie: layouty, ilustrácie rozprávok, sada kariet s vyobrazením domácich spotrebičov, sada domácich potrieb (minulých a súčasných), vystrihnuté karty podľa počtu detí.

Priebeh lekcie:

Deti vstúpia do haly a pozdravia sa.

Pedagóg: Chlapci, dnes vás pozývam na výlet v stroji času. Aby sme to dosiahli, musíme na displeji otvoriť 5 obrázkov domácich spotrebičov. A hádanky nám v tom pomôžu.

pokrčená košeľa -

Nebudeš to nosiť, priateľu,

Na košeli sú záhyby

Vyhladzuje naše (železo).

V byte máme robota,

Má obrovský kufor

Robot miluje čistotu

A hučí ako lietadlo TU

Ochotne prehĺta prach,

Neochorie, nekýcha

(vysávač).

Varenie obeda pre rodinu:

Kompót, kyslá uhorka a omeleta.

Nepotrebujeme palivové drevo - je to krásne,

Koniec koncov, je tu asistent (sporák).

Aby som ráno nezaspal -

Nastavte si budík.

Kúpiť - (chladnička).

Som auto bez kolies

Nie šitie, nie pletenie.

Som práčka.

Pomáha pri upratovaní

Vytie a bzučanie -

Prach niekde zmizne

A celý byt sa leskne...

Odpovedať na otázku:

Aký druh asistenta? (vysávač).

Pedagóg: Tabuľka výsledkov je otvorená a naša cesta sa začína.

Zatvárame oči,

Začíname cestu.

Zvukový signál.

Našou prvou zastávkou je dávna minulosť.

Deti pristupujú k modelu „Jaskyňa“.

Čo vidíš?

Kto žil v jaskyni?

Čo jedli starovekí ľudia?

Je možné jesť mäso surové?

Povedal si to správne. Ale starovekí ľudia sa hneď nenaučili, že varené mäso je chutnejšie a zdravšie ako surové mäso. Chcete, aby som vám povedal, ako to bolo? Jedného dňa, počas silnej búrky, les zachvátil požiar. Zviera pri požiari uhynulo. Našiel ho muž a rozhodol sa zjesť jeho mäso. Toto sa mu páčilo. prišiel domov a povedal svojim spoluobčanom, že mäso vyprážané na ohni je jemnejšie a chutnejšie. Odvtedy ľudia jedia mäso len varené alebo vyprážané.

Kde si myslíte, že starí ľudia varili mäso?

Presne tak, nad ohňom, takže zvrchu bola zadymená a zvnútra nedopečená. Chcete vedieť, čo človek vymyslel namiesto ohňa? Potom sa vrátime k nášmu autu a ideme do dediny, zavrieme oči.

Zvukový signál.

Pred deťmi je model „Ruskej chatrče“.

Vychovávateľ: Čo vidíš?

Čo sa nachádza v strede chaty?

Koľkí z vás videli takýto sporák? Kde? (Rozprávky pre deti.)

Na čo slúžila pec?

Čím ste kúrili v piecke?

Odkiaľ máš drevo?

Didaktická hra „Čo bolo - čo je“

Deti si vyberajú starožitnosti a predmety, ktoré ich nahradili v modernom svete.

Ruský sporák bol dobrý. Zabralo to však veľa miesta, drevo bolo potrebné pripraviť vopred a zapálenie piecky trvalo dlho. Chcete vedieť, čo nahradilo ruský sporák? Potom pokračujeme v ceste, zatvorte oči.

Zvukový signál.

Pred deťmi je model „Moderná kuchyňa“.

Vychovávateľ: Kde sme skončili?

V modernej kuchyni je veľa domácich spotrebičov, ale čo sa používa na varenie?

Čo horí v plynovom sporáku?

Plyn sa ťahá zo zeme, potrubím ide do každého bytu, do každého plynového sporáka.

Kto u vás doma zapaľuje kachle?

Myslíte si, že sa to dá urobiť pre deti? prečo?

Chlapci, plynový sporák je veľmi pohodlný, ale deťom je prísne zakázané zapaľovať plyn. Plyn prúdi tak rýchlo, že ak okamžite neprinesiete horiacu zápalku, ale trochu zaváhate, môže dôjsť k výbuchu. Musíte pamätať na to, že deťom je prísne zakázané brať zápalky.

Fikultminutka.

Vy a ja sme navštívili dávnu minulosť, v ruskej dedine, v modernej kuchyni, a teraz je čas, aby sme sa vrátili do MATERSKÁ ŠKOLA.

Zvukový signál (iný).

Vychovávateľ: Niečo sa nám stalo s autom, zrejme sa prehrialo. Pozrime sa, kde sme skončili.

Pred deťmi sú obrázky s ilustráciami rozprávok.

Vychovávateľ:

Pozri, poznáš niekoho?

Je to tak, všetky tieto rozprávky sú vám známe. Hrdinovia týchto rozprávok sa ocitli v ťažkých situáciách, pretože nemali moderné domáce spotrebiče. Navrhujem, aby ste sa zamysleli nad tým, ako im môžete pomôcť. Tu sú obrázky domácich spotrebičov, ktoré môžete darovať ktorejkoľvek z týchto rozprávkových postavičiek.

Hra "Dreamers"

Vychovávateľ:

Na obrazovke nášho auta sa objavila informácia, že v blízkosti je opravovňa, kde sa nahromadilo množstvo chybnej techniky a ak ju opravíme, môžeme sa vrátiť do škôlky.

Prstová gymnastika.

Deti sedia pri stoloch a zbierajú obrázky zobrazujúce domáce spotrebiče z 10 častí.

Vychovávateľ:

Výborne, zvládli ste prácu. Teraz sa môžeme vrátiť do škôlky.

Zvukový signál.

Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia

"Materská škola č. 115" kombinovaný typ

Abstraktné

Téma: „Cesta do minulosti vysávača“

Pre deti (4-6 rokov)

Pripravil učiteľ

Murashkina N.Yu.

Dzeržinsk - 2017

Cieľ : rozvíjanie záujmu detí ominulostipredmety okolo nás; viesť k pochopeniu toho, čo človek vymýšľa a vytvára rôzne položky aby ste si uľahčili prácu.

Metódy a techniky: hravý, príťažlivý pre detské skúsenosti, príbeh, otázky, použitie obrazového materiálu, povzbudenie.

Materiál: Pvysávač, obrázky predmetov.

Prípravné práce: pozorovanie práce opatrovateľky (asistent učiteľa“, „D\i "Kto potrebuje čo k práci?"Domáce práce "Sme pomocníci v skupine."

motivácia: ponúknite pomoc Dunnovi

Diferencovaný prístup: staršie deti popisujú vysávač pomocou algoritmu (ukážka)

Priveďte staršie deti k záveru, že so všetkým, čo vzniká ľudskou prácou a v prospech človeka, treba zaobchádzať opatrne.

Pohybujte sa.

Chlapci dnes ráno som pre vás dostal správu od Dunna. Viete, kto je Dunno?

Chcete vedieť, o čom Dunno píše?

« Drahí priatelia Rozhodli sme sa vám napísať, pretože sami nevieme, čo máme robiť. Naše dievčatá z Kvetinové mesto Kúpili sme koberce, ale nevieme, ako ich vyčistiť. Pomôžte nám, prosím."

Chlapci, pomôžme obyvateľom kvetinového mesta? Ako môžeme pomôcť?

(povedať, učiť, napísať list)

Chlapci, akú radu môžeme dať Dunnovi? (Kúpte si vysávač)

Vieš to už dávnoneboli žiadne vysávače. Čo myslíte, čo sa použilo na odstránenie nečistôt z kobercov? Detské dohady.(metla, kefa) .

Ľudia, keď nebolovysávačVyniesli von koberce a prach vybili jednoduchou palicou.

Myslíte si, že to bolo pohodlné?

Ľudia prišli s metlou a čo je to metla a z čoho je vyrobená?

Metla je zväzok vetvičiek alebo konárov, ktorý sa väčšinou používa na zametanie miestností.

Myslíte si, že ľudia sa stali ľahšími, pohodlnejšími s metlou ako s palicou?(detské predpoklady) .

Ale muž sa nezastavil, potom prišiel s šľahačom, ktorý je pohodlnejší ako palica. Má veľmi pohodlný plochý tvar, aj teraz ho veľa ľudí používa. Na čistenie kobercov vymysleli aj kefu s rukoväťou. Ako sa mášmyslíš, že to bolo pohodlné. Z čoho je kefa vyrobená?

A nakoniec prišiel muž s nápadomvysávač v roku 1860. Ochotne prehĺta prach, neochorie, nekýcha.

Ale vyzerajú úplne inak ako teraz. Exponát je uložený v jednom z múzeívysávač, jeho veľkosť s výškou osoby avákuumRozhodne to vyžadovalo dvoch ľudí: jeden otáčal rukoväťou a druhý zbieral prach metlou na dlhej rukoväti.

Vysávač, navrhol Angličan C. Butom bol ešte úctyhodnejší. Bol dodaný do domu klienta na dvoch koňoch - bol taký objemný a dĺžka hadice bola 250 metrov. Viete si predstaviť ten rev a kvílenie, ktoré sprevádzalo prevádzku tejto jednotky!

aleprešielveľa času a teraz popri svojej hlavnej povinnosti - hltať prach, bieli a maľuje stropy, lakuje nábytok, autá, strieka rastliny a dokonca umýva podlahu. Takýto úžasný pomocník býva u vás doma. Keď sa s ním spriatelíte, rýchlo obnovíte čistotu a poriadok vo svojej izbe, v celom dome, čo poteší vašich rodičov.

Minúta telesnej výchovy.

Sloníča na kolesách

Vyčistite koberec hubicou(predkloniť sa)

Dlhý hustý proboscis

Zhromažďuje prach všade naokolo.(otočí sa doľava a doprava)

Čo spadne pod kufor,

Všetky mu lietajú do žalúdka.(ruky hore, naťahovanie)

Chlapci, navrhujem, aby ste sa pozreli na vysávač a zistiliz čoho pozostáva

Vysávače sú rôzne: podľa názvu, vzhľad(zobrazuje sa

kresbyvysávače, podľa veľkosti. Ale princíp ich konštrukcie a fungovania

jeden. Pozrime sa na hlavné častivysávač

1) Bývanie

2) Napájací kábel so zástrčkou

3) Prepínač

4) Rukoväť(na prevod)

5) Kolesá(na pohyb)

6) Sacia hadica

7) Rúry

8) Štetce pre odlišné typy Tvorba

9) Výstup

10) Zberač prachu(ukazuje na vysávač )

Kedyvrátane vysávača, potom je ventilátor vnútrivysávač sa spustí

rýchlo točiť. Cez otvor v kefke cez rúrky a hadicu dovysávač

vzduch je nasávaný spolu s prachom a nečistotami. Zostanú vnútrizberač prachu, ktorý sa nachádza vo vnútri puzdravysávač. Cez výstup vychádza čistý vzduch.

Didaktická hra"čo chýba?" Deti si prezerajú obrázky domácich spotrebičov, nájdu chýbajúcu časť, pomenujú ju a vysvetlia, či sa dá vec použiť aj bez nej.

Záver. So všetkým, čo vzniká ľudskou prácou a v prospech človeka, treba zaobchádzať opatrne. Čo môžeme poradiť neviem? určitevysávačKoniec koncov, je to veľmi pohodlné, ale aby to slúžilo dlho, čo treba urobiť?

Navrhujem nakresliť vysávač Dunno a schému pravidiel: ako sa oň starať.

Popis: Tento súhrn GCD je určený pre študentov vyšších ročníkov predškolské skupiny. Bude to zaujímať pedagógov, učiteľov doplnkového vzdelávania a rodičov.
Cieľ- vzbudiť záujem o minulosť predmetov, viesť k tomu, že si človek vytvára rôzne predmety zariadení na uľahčenie práce.
Úlohy:
Tréningové úlohy:

- rozšíriť a obohatiť predstavy predškolákov o domáce prístroje, najmä o vysávači (história tvorby, typy);
- zlepšiť schopnosť zovšeobecňovať a vyvodzovať závery.
Vývojové úlohy:
- rozvíjať komunikačné schopnosti;
- rozvíjať schopnosť analyzovať.
Vzdelávacie úlohy:
- podporovať túžbu porozumieť svetu okolo nás;
- rozvíjať úctu k práci iných ľudí.
Plánovaný výsledok:
- získať vedomosti o histórii vysávača;
- vedieť pozorne počúvať a odpovedať na otázky;
- vedieť splniť zadané úlohy.
Forma spoločnej aktivity: hranie, komunikácia.
Forma organizácie: kolektívne.
integrácia vzdelávacích oblastiach: "Kognitívny vývoj", " Vývoj reči“, „Sociálny a komunikačný rozvoj“.
Edukačný a metodický balíček:
Vybavenie:

- vizuálny- ilustrácie rôznych modelov vysávačov;
- zariadení- magnetická tabuľa.

Priebeh lekcie

Aktualizácia vedomostí detí

Učiteľ upúta pozornosť detí a umiestni obrázok s obrázkami metly, metly, šľahača, kefy, handry a vysávača.

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite sa na obrázok. Zvážte všetky tieto položky. Čo majú tieto položky spoločné?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Správny. Všetky tieto položky sú potrebné na zber prachu. O ktorom z týchto predmetov je táto hádanka?
Je to robotník, nech sa deje čokoľvek!
Len prach je jeho potravou!
Bude nasávaný do žalúdka,
A vráti sa na ulicu.
Toto izbové čerpadlo
Hovoria tomu... (Vysávač)

Odpovede detí.
Vychovávateľ. Presne tak, je to vysávač. Chlapci, viete odkiaľ sa vzal vysávač? Mal to ten človek vždy?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. V skutočnosti ľudia nemali vždy vysávač. Vezmime vás na cestu do minulosti, aby ste zistili, ako bol tento predmet vynájdený. Chlapci, ako sa môžeme vrátiť o mnoho rokov späť, veď doba ide dopredu?
Detské dohady.
Vychovávateľ. Chlapci, naozaj sa nebudeme môcť vrátiť o 150 alebo 200 rokov späť, ale vy a ja vieme fantazírovať a vieme si to predstaviť. A poznám jednu hru, ktorá nám v tom pomôže.

Minúta telesnej výchovy

Deti stoja v kruhu a vykonávajú pohyby k básni.
Po ceste, po ceste
Cválame na pravú nohu,
A po tej istej ceste
Skáčeme na ľavú nohu.
Bežme po ceste,
Vybehneme na trávnik.
Na trávniku, na trávniku
Budeme skákať ako zajačiky.
Odpočívajme na pni,
Vstaňme a vráťme sa do minulosti.

Komunikačné aktivity, získavanie nových vedomostí

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite, už sme v minulosti a vrátili sme sa pred 130 rokmi. Ale ty a ja nie sme v našej krajine! Sme v Anglicku. Pozri, kam sme sa túlali!
Deti sa pozerajú na obrázok prvého vysávača, ktorý vynašiel Hubert Cecil Booth.

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite, toto je muž, ktorý vynašiel prvý vysávač. A hneď vedľa je jeho vynález samotný. Pozri, prvý vysávač bol skoro ako auto a bežal na benzín. Bol dosť objemný a robil veľa hluku, a preto vysávač spravidla zostal počas prevádzky vonku, cez okno bola dodávaná iba hadica, ktorá mala odsávať prach. Povedzte mi, myslíte si, že bolo vhodné použiť takýto vysávač?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Presne tak, bolo to úplne nepohodlné. Do domu bolo potrebné zavolať tím, otvárať okná kedykoľvek počas roka a zvládnuť takéto zariadenie sám bolo absolútne nemožné. Potreboval som pomoc niekoľkých ľudí.
Učiteľ ukazuje obrázok prvého vysávača v prevádzke.

Vychovávateľ. Pozrite sa, aký obrovský bol vysávač. V dome sa to nedalo skladovať, zabralo by to celú miestnosť. Preto po niekoľkých rokoch noví vynálezcovia prišli s kompaktnejším modelom vysávača. Poďme sa na to pozrieť.
Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu nasledujúcich modelov vysávačov.

Vychovávateľ. Pozri, tieto vysávače sú už viac podobné tým, ktoré používame teraz, ale každý z nich vážil asi 20 kg, teda približne toľko, ako teraz ty! Tieto vysávače boli vynájdené 20 rokov po vynájdení prvého z nich, no medzi ľuďmi si získali väčšiu obľubu. Prečo si myslíš?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Je to tak, pretože sú menšie, ľahšie a ľahšie sa používajú. A teraz sa ty a ja zmeníme na vysávače!

Motorická aktivita

Deti stoja v kruhu a robia pohyby k básni.
Sloníča na kolesách
Vyčistite koberec hubicou, (Nakloní sa dopredu)
Dlhý hustý proboscis
Zhromažďuje prach všade naokolo. (Odbočte doľava a doprava)
Čo spadne pod kufor,
Všetko mu ide do žalúdka. (Ruky hore, naťahovanie)

Herná aktivita

Deti sedia na stoličkách.
Vychovávateľ. Výborne chlapci! A teraz vyriešime hádanky!

Brada: šu-šu-šu,
Wow, neznesiem odpadky!
Trochu zhrdzavené
A cesta je jasná! Metla

Úhľadný robot stiahne prach a nečistoty z koberca do svojho kufra. Vysávač

Zatočený, zviazaný, prepásaný lýkom. Šumiem pod oknom, krúžim po dvore, šúcham, šúcham pri mojej horúcej práci! Metla

Otočím písmeno "T".
a ponorte ho do trochy vody.
A takto je teraz
mal by so mnou tancovať.
A poďme s ňou tancovať -
podlahy sa budú lesknúť, aký lesk! Mop

Komunikačné aktivity

Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu moderných modelov vysávačov.

Vychovávateľ. Chlapci, vy a ja sme si ani nevšimli, ako sme sa vrátili do našej doby! Pozrite, moderné vysávače sa už objavili. Ktovie, na čo ešte slúžia tieto vysávače?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Moderné vysávače dokážu nielen odstraňovať prach, ale aj umývať podlahy, dajú sa použiť ako na čistenie interiéru auta, tak aj na čistenie čalúneného nábytku. Môžete s nimi aj bieliť a maľovať steny!
Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu robotického vysávača.

Vychovávateľ. ktovie čo to je?
Odpovede a domnienky detí.
Vychovávateľ. Chlapci, toto je robotický vysávač! Sám sa pohybuje po dome a odstraňuje prach! No nie je to skvelé?

Reflexia

Vychovávateľ. Dnes sme sa teda zoznámili s históriou vzniku a vývoja vysávača. Čo nové ste sa dnes naučili?
Ktorý vysávač sa vám najviac páčil?

Zhrnutie GCD v materskej škole. Senior predškolskom veku


Salova Elena Viktorovna, učiteľka, MBDOU - materská škola č.7, Jekaterinburg
Popis: Tento súhrn GCD je určený pre žiakov starších predškolských skupín. Bude to zaujímať pedagógov, učiteľov doplnkového vzdelávania a rodičov.
Cieľ- vzbudiť záujem o minulosť predmetov, viesť k tomu, že človek vytvára rôzne predmety na uľahčenie práce.
Úlohy:
Tréningové úlohy:

- rozšíriť a obohatiť predstavy predškolákov o domácich spotrebičoch, najmä vysávači (história tvorby, typy);
– zlepšiť schopnosť zovšeobecňovať a vyvodzovať závery.
Vývojové úlohy:
- rozvíjať komunikačné schopnosti;
- rozvíjať schopnosť analyzovať.
Vzdelávacie úlohy:
– podporovať túžbu porozumieť svetu okolo nás;
- rozvíjať úctu k práci iných ľudí.
Plánovaný výsledok:
– získať vedomosti o histórii vysávača;
- vedieť pozorne počúvať a odpovedať na otázky;
- vedieť splniť zadané úlohy.
Forma spoločnej aktivity: hranie, komunikácia.
Forma organizácie: kolektívne.
Integrácia vzdelávacích oblastí:„Kognitívny rozvoj“, „Vývoj reči“, „Socio-komunikačný rozvoj“.
Edukačný a metodický balíček:
Vybavenie:

vizuálny– ilustrácie rôznych modelov vysávačov;
zariadení- magnetická tabuľa.

Priebeh lekcie

Aktualizácia vedomostí detí

Učiteľ upúta pozornosť detí a umiestni obrázok s obrázkami metly, metly, šľahača, kefy, handry a vysávača.


Vychovávateľ. Chlapci, pozrite sa na obrázok. Zvážte všetky tieto položky. Čo majú tieto položky spoločné?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Správny. Všetky tieto položky sú potrebné na zber prachu. O ktorom z týchto predmetov je táto hádanka?
Je to robotník, nech sa deje čokoľvek!
Len prach je jeho potravou!
Bude nasávaný do žalúdka,
A vráti sa na ulicu.
Toto izbové čerpadlo
Hovoria tomu... (Vysávač)

Odpovede detí.
Vychovávateľ. Presne tak, je to vysávač. Chlapci, viete odkiaľ sa vzal vysávač? Mal to ten človek vždy?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. V skutočnosti ľudia nemali vždy vysávač. Vezmime vás na cestu do minulosti, aby ste zistili, ako bol tento predmet vynájdený. Chlapci, ako sa môžeme vrátiť o mnoho rokov späť, veď doba ide dopredu?
Detské dohady.
Vychovávateľ. Chlapci, naozaj sa nebudeme môcť vrátiť o 150 alebo 200 rokov späť, ale vy a ja vieme fantazírovať a vieme si to predstaviť. A poznám jednu hru, ktorá nám v tom pomôže.

Minúta telesnej výchovy

Deti stoja v kruhu a vykonávajú pohyby k básni.
Po ceste, po ceste
Cválame na pravú nohu,
A po tej istej ceste
Skáčeme na ľavú nohu.
Bežme po ceste,
Vybehneme na trávnik.
Na trávniku, na trávniku
Budeme skákať ako zajačiky.
Odpočívajme na pni,
Vstaňme a vráťme sa do minulosti.

Komunikačné aktivity, získavanie nových vedomostí

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite, už sme v minulosti a vrátili sme sa pred 130 rokmi. Ale ty a ja nie sme v našej krajine! Sme v Anglicku. Pozri, kam sme sa túlali!
Deti sa pozerajú na obrázok prvého vysávača, ktorý vynašiel Hubert Cecil Booth.


Vychovávateľ. Chlapci, pozrite, toto je muž, ktorý vynašiel prvý vysávač. A hneď vedľa je jeho vynález samotný. Pozri, prvý vysávač bol skoro ako auto a bežal na benzín. Bol dosť objemný a robil veľa hluku, a preto vysávač spravidla zostal počas prevádzky vonku, cez okno bola dodávaná iba hadica, ktorá mala odsávať prach. Povedzte mi, myslíte si, že bolo vhodné použiť takýto vysávač?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Presne tak, bolo to úplne nepohodlné. Do domu bolo potrebné zavolať tím, otvárať okná kedykoľvek počas roka a zvládnuť takéto zariadenie sám bolo absolútne nemožné. Potreboval som pomoc niekoľkých ľudí.
Učiteľ ukazuje obrázok prvého vysávača v prevádzke.


Vychovávateľ. Pozrite sa, aký obrovský bol vysávač. V dome sa to nedalo skladovať, zabralo by to celú miestnosť. Preto po niekoľkých rokoch noví vynálezcovia prišli s kompaktnejším modelom vysávača. Poďme sa na to pozrieť.
Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu nasledujúcich modelov vysávačov.


Vychovávateľ. Pozri, tieto vysávače sú už viac podobné tým, ktoré používame teraz, ale každý z nich vážil asi 20 kg, teda približne toľko, ako teraz ty! Tieto vysávače boli vynájdené 20 rokov po vynájdení prvého z nich, no medzi ľuďmi si získali väčšiu obľubu. Prečo si myslíš?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Je to tak, pretože sú menšie, ľahšie a ľahšie sa používajú. A teraz sa ty a ja zmeníme na vysávače!

Motorická aktivita

Deti stoja v kruhu a robia pohyby k básni.
Sloníča na kolesách
Vyčistite koberec hubicou, (Nakloní sa dopredu)
Dlhý hustý proboscis
Zhromažďuje prach všade naokolo. (Odbočte doľava a doprava)
Čo spadne pod kufor,
Všetko mu ide do žalúdka. (Ruky hore, naťahovanie)

Herná aktivita

Deti sedia na stoličkách.
Vychovávateľ. Výborne chlapci! A teraz vyriešime hádanky!

Brada: šu-šu-šu,
Wow, neznesiem odpadky!
Trochu zhrdzavené
A cesta je jasná! Metla

Úhľadný robot stiahne prach a nečistoty z koberca do svojho kufra. Vysávač

Zatočený, zviazaný, prepásaný lýkom. Šumiem pod oknom, krúžim po dvore, šúcham, šúcham pri mojej horúcej práci! Metla

Otočím písmeno "T".
a ponorte ho do trochy vody.
A takto je teraz
mal by so mnou tancovať.
A poďme s ňou tancovať -
podlahy sa budú lesknúť, aký lesk! Mop

Komunikačné aktivity

Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu moderných modelov vysávačov.


Vychovávateľ. Chlapci, vy a ja sme si ani nevšimli, ako sme sa vrátili do našej doby! Pozrite, moderné vysávače sa už objavili. Ktovie, na čo ešte slúžia tieto vysávače?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Moderné vysávače dokážu nielen odstraňovať prach, ale aj umývať podlahy, dajú sa použiť ako na čistenie interiéru auta, tak aj na čistenie čalúneného nábytku. Môžete s nimi aj bieliť a maľovať steny!
Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu robotického vysávača.


Vychovávateľ. ktovie čo to je?
Odpovede a domnienky detí.
Vychovávateľ. Chlapci, toto je robotický vysávač! Sám sa pohybuje po dome a odstraňuje prach! No nie je to skvelé?

Reflexia

Vychovávateľ. Dnes sme sa teda zoznámili s históriou vzniku a vývoja vysávača. Čo nové ste sa dnes naučili?
Ktorý vysávač sa vám najviac páčil?
mob_info