Rozhovor o milosrdenstve a súcite. Téma hodiny: „Naučiť sa sympatizovať a vcítiť sa do priateľov. Aby sa motýľ nepichol sám

Téma lekcie: „Naučiť sa sympatizovať a vcítiť sa do priateľov“

Ciele:

1. Rozširujte a prehlbujte predstavy detí o priateľskom postoji k ľuďom okolo nich.

2. Odhaľ dôležitosť morálnej podpory pre súdruhov, ktorá môže byť vyjadrená súcitom.

3. Formujte hodnotový postoj dieťaťa k sebe a k ľuďom okolo neho.

4. Naučte deti správne vyjadrovať svoj emocionálny stav a chápať pocity iných ľudí.

Materiály na lekciu:

Hračka „Dobryasha“, kniha G. Oster „ Zlá rada”, príbeh L. Tolstého “Dvaja súdruhovia”, “čarovná stolička”, piktogramy vyjadrujúce pocity radosti, smútku, hnevu, strachu a prekvapenia, šablóny tvárí chlapcov a dievčat podľa počtu detí bez vyjadrenia emócií, kartónový model MATERSKÁ ŠKOLA, flanelograf, 6 ceruziek základných farieb pre každé dieťa, disk s nahrávkou piesne „Na ceste dobra“ v hudbe od Minkova, text od Entina.

Priebeh lekcie:

Učiteľ pozve deti do sály a upozorní deti na skutočnosť, že k nim prišli hostia, ktorí chcú vidieť, aké šikovné, krásne a úžasné sú deti v tejto skupine. Učiteľ vyzve deti, aby vytvorili „Kruh priateľov“. Deti stoja v kruhu so slovami: „Ty si môj priateľ a ja som tvoj priateľ. Rýchlo do kruhu! Držte sa pevne za ruky a usmievajte sa jeden na druhého! Tlieskajte, dupajte, otáčajte sa a objímajte sa! Napodobňujú pohyby v súlade so slovami.

Učiteľ pochváli deti a vyzve ich, aby si sadli na stoličky. Povie im, že ďalší hosť sa ponáhľa na oslavu, ale skôr ako sa objaví, požiada ju, aby si vypočula svoju obľúbenú pieseň.

Učiteľ hrá pieseň „Na ceste dobra“. Pri poslednom verši piesne učiteľ prinesie do haly hračku „Dobryasha“. Milá osoba pozdraví deti a spýta sa: „Páčila sa vám moja obľúbená pesnička? O čom je táto pieseň? Počúva odpovede detí. Dobryasha povie svoje meno a požiada deti, aby uhádli, prečo sa tak volala. Počúva odpovede detí. Dobrosrdečná žena chváli deti za ich inteligenciu a vysvetľuje: „Áno, rada robím dobré skutky. A moja krajina, odkiaľ som prišiel, sa volá Dobryandia. Všetci obyvatelia sú k sebe milí, pozorní a vedia sa správať slušne a korektne. Viete chalani ako?" Učiteľka vyzve deti, aby si vypočuli rady, ako sa správať k ľuďom okolo seba a vyjadrili deťom svoj názor.

Rada od G. Ostera:

1. Keď dostanete ranu do ucha, neronte zbytočné slzy a slušne, ale sucho odpovedzte ranou do nosa!

2. Roztrhaj a zašpini všetko, čo ti mama navlečie. A oni vám pôjdu kúpiť veľa nových vecí!

3. No tak, udri si suseda po čele! On ty a ty jeho! Konečne budete môcť dobre tráviť čas!

4. Zapnuté detská párty keď začnú dávať darčeky, neostýchajte sa -

Zručne sa vytlačte dopredu! Tlačte dievčatá, tlačte deti lakťami!

5. Ak sa tvoj najlepší kamarát pošmykol a spadol. Ukážte prstom na svojho priateľa a chyťte sa za brucho

Hlasno sa smejem svojmu priateľovi. Nechajte ho, aby vás videl ležať v kaluži - vôbec nie ste naštvaní!

Deti počúvajú rady a vyjadrujú svoj názor. Ponúkajú vlastné možnosti, ako sa dostať zo situácií počúvania.

Dobrosrdečná žena chváli deti, že sa vedia správne správať k svojim kamarátom a blízkym.

Dobromyseľný sa pýta detí: „A ten krásny, milý, zdvorilé slová viete, ako sa spolu rozprávať?"

Učiteľ pozve deti, aby si zahrali hru „Magic Chair“ a ukázali Dobryashovi, aké pozorné sú deti k sebe.

Hra "Kúzelné kreslo".

Všetky deti stoja v kruhu. Vo vnútri kruhu na okraji je umiestnená stolička. Deti chodia v kruhu a spievajú: „Kto je dnes najkrajší? Kto je dnes najšťastnejší? Rýchlo sa ukáž! Sadnite si na čarovnú stoličku!" Po skončení piesne si na ňu sadne ten, kto je najbližšie k stoličke.

Každé dieťa v kruhu, počnúc miestom, kde stojí stolička, musí povedať niečo dobré a láskavé o osobe, ktorá sedí na stoličke.

Milá osoba a učiteľ chvália deti, že sú k sebe také pozorné. Učiteľ vyzve deti, aby si sadli na stoličky a vyzve ich, aby si vypočuli príbeh, ktorý sa stal dvom súdruhom.

Učiteľ číta príbeh L. Tolstého „Dvaja súdruhovia“. Po prečítaní príbehu učiteľka kladie deťom otázky:

Čo sa stalo chlapcom v lese?

Ako sa cítil jeden z chlapcov, keď zostal sám s medveďom?

Ten chlapec, ktorý vyliezol na strom, aký to bol priateľ?

Čo to znamená byť zlým priateľom?

Čo by ste robili v tejto situácii?

Učiteľ si vypočuje odpovede detí a usúdi: „Áno, chlapci, musíte byť priateľmi v radosti aj smútku. Deti, vy a vaši priatelia máte vždy len dobrá nálada? Počúva odpovede detí. Po tom, čo učiteľ zistí, že deti majú niekedy zlú náladu a dokonca aj nahnevané, ponúkne im, že vstanú zo stoličiek a ukáže spôsoby, ako s nimi „bojovať“. zlá nálada.

Deti ukazujú spôsoby, ako „bojovať“ so zlou náladou:

1. "Nafúknite balón hnevu."

2. „Dupaj nohami.“

3. "Daj si svoju zlú náladu do tašky."

Učiteľ pozve Dobryashu, aby videl, ako si deti môžu navzájom určiť náladu, a aby to urobili, zahrajte si hru „Hádaj náladu“.

Hra „Hádaj náladu“.

Učiteľ dá jednému z detí piktogram s náladou, ktorú drží blízko seba a nikomu ju neukazuje, toto dieťa sa stáva vodičom. Vodič a všetky deti kráčajú v kruhu a hovoria:

„Chodíme v kruhoch, jeden po druhom. Hej chlapci, nezívajte! Deti sa zastavia, tlieskajú a hovoria: „Sasha (Katya, Seryozha atď.) má náladu, hádajte rýchlo! Vodič ukazuje skrytú náladu mimikou a gestami. Deti hádajú, potom vodič ukáže piktogram so zamýšľanou náladou.

Učiteľ chváli Dobryashu za to, že deti sú tak pozorné voči svojim pocitom a náladám.

Učiteľ navrhuje deťom: "Dajme Dobryashovi darček ako suvenír na naše stretnutie?"

Počúva odpovede detí. Učiteľ vyzve deti, aby si sadli k stolu a pozreli sa, aký darček môžu pripraviť pre Dobryasha. Učiteľ ukazuje rozloženie materskej školy a šablóny tvárí chlapcov a dievčat. Tváre nemajú ústa, nos, oči ani obočie, teda náladu. Učiteľka vyzve deti, aby na šablóny nakreslili výraz tváre, ktorý sa deťom najviac páči a ktorý by chceli dať Dobryashovi ako suvenír. A potom prilepte všetky tieto tváre na model materskej školy.

Deti dokončia úlohu a dajú Dobryashovi darček. Dobryasha ďakuje deťom: „Ďakujem vám, chlapci, že ste takí láskaví, pozorní k sebe, viete, ako byť priateľmi, hovoriť dobré slová a dokonca vedieť, ako sa vysporiadať so zlou náladou! A tiež ručná práca! Teraz sa pozriem na váš darček a spomeniem si na vás! Ale predtým, ako si odnesiem darček, chcem, aby si mi ukázal svoju skupinu. Ukážeš mi?" Odpovede detí sa počúvajú. Dobryasha pripomína deťom, aby sa nezabudli rozlúčiť s pozvanými hosťami, a učiteľ sprevádza deti s Dobryashou do skupiny za zvukov Dobryashovej obľúbenej piesne „Na ceste dobra“.

Zoznam použitých zdrojov:

1) Program S.I. Semenaka „Lekcie dobra“.

2) Program S.I. Semenaka „Učíme sa sympatizovať a empatizovať“.

3) Kniha G. Ostera „Zlé rady“.

4) Disk s nahrávkou piesne „Na ceste dobra“ od Minkova, text od Entina.

Vychovávateľ: Podlesnová E.S.
Dátum: 17. apríla
čl. Kaukazský akademický rok 2016–2017

Cieľ: rozvíjať tolerantný postoj k ľuďom s postihnutí zdravie.

Úlohy:

  • formovať estetickú kultúru
  • pestovať v deťoch pocity empatie, milosrdenstva a tolerancie voči ľuďom so zdravotným postihnutím

Prípravné práce: Sledovanie karikatúr „Tsvetik - Seven-Tsvetik“, „Gray Neck“, čítanie fikcia, pri pohľade na ilustrácie zobrazujúce deti rôznych národností.

Priebeh konverzácie.

učiteľ: Chlapci, nedávno sme sledovali karikatúru „Kvet - Sedem kvetov“.
Spomeňme si, čo sa dievča Zhenya pýtalo z posledného okvetného lístka? Čo spravila? Aké vlastnosti prejavila voči chlapcovi?
(Odpovede detí)
Dnes sa s vami chcem porozprávať o ľuďoch, ktorí sú od vás trochu iní, ale naozaj chcú, aby im bolo porozumené.
(Učiteľ umiestni časti siluety osoby na magnetickú tabuľu)

učiteľ: Chlapci, dáme všetky časti dokopy a uvidíme, čo dostaneme?
(Deti odpovedajú, že sa ukázalo, že je to osoba)

Koľko rúk má človek?

Koľko nôh má človek?

Máme človeka? Toto je plnohodnotný, zdravý človek.

Ale stáva sa aj to, že človeku niečo chýba.

Ty a ja vnímame svet ako celok. Vaše oči vidia farbu jahôd, váš nos cíti príjemnú vôňu a váš jazyk cíti sladká chuť. Môžete sa pohybovať, ako chcete: behať, skákať, jazdiť na bicykli, plávať, tancovať.
Ale nie všetci ľudia majú také šťastie ako vy. Niektorí sa narodia slepí, iní nevedia chodiť, iní nepočujú ani nehovoria.
Premýšľali ste niekedy nad tým, aké ťažké je pre takýchto ľudí chodiť a komunikovať?

Chlapci, sú ľudia, ktorí potrebujú najmä teplo, starostlivosť, láskavosť - to sú ľudia so zdravotným postihnutím. Zdravotne postihnutí sú ľudia, ktorí sa kvôli svojmu zdraviu nemôžu samostatne pohybovať, nevidia, nepočujú a nevedia sa o seba postarať. Preto sa o ne musíme starať. Ako môžeme týmto ľuďom pomôcť? (učiteľ si vypočuje výroky detí)
Sú však ľudia, ktorí sa zdravotne postihnutým ľuďom smejú, ukazujú na nich prstom a podpichujú ich.

Predstavte si seba na mieste slepého alebo hluchého človeka. Čo by ste zažili, keby ste boli týmto človekom?

Máme veľa postihnutých detí, ktoré by sa rady hrali so svojimi rovesníkmi. Najčastejšie však zostávajú doma, pretože ich problémy sú pre ostatných nepochopiteľné.

A vy a ja potrebujeme uľahčiť a zaujať život ľudí so zdravotným postihnutím – tejto úlohe čelia ľudia na celom svete.
Ľudia s postihnutím si chcú užívať život rovnako ako všetci ostatní. Skúste si zavrieť uši a pochopiť, čo vám hovorím Je to ťažké?

Pre nepočujúcich sa preto vytvorili divadlá mimiky a gest, pre nevidomých vychádzajú špeciálne knihy, pre nevidiacich sa organizujú športové súťaže a dokonca aj špeciálne olympijské hry.

Minúta telesnej výchovy

A teraz sa trochu zahrejeme.
-Vstať. Položte pravú ruku za chrbát. Ľavou rukou zložte sandále z nohy a potom ponožku. Bolo pre vás výhodné riadiť sa mojimi príkazmi?

Teraz sa postavte a veľmi opatrne, bez toho, aby ste si navzájom prekážali, sa snažte drepovať na jednej nohe. Povedz mi, bolo pre teba ľahké dokončiť túto úlohu? ( odpovede detí)

Teraz požiadajte suseda, aby vám pomohol drepnúť na jednej nohe. Kedy bolo pre vás jednoduchšie dokončiť úlohu „sadni si“ na prvý alebo druhýkrát? (odpovede detí)

Z toho všetkého môžeme usúdiť, že ľudia so zdravotným postihnutím potrebujú pomoc.
Ale ľútosť uráža ľudí so zdravotným postihnutím. Nepotrebujú ju. Potrebujú k nim pokojný, tolerantný postoj. Je dobré, ak ich pochopia a pomôžu im prekonať následky ich telesného postihnutia.
Keď niektoré postihnuté deti nemajú ruky, začnú sa učiť kresliť nohami. Poznám prípad, keď chlapec bez rúk tak veľmi chcel pracovať na počítači, že sa to naučil robiť s pomocou, neuveríte, nosa. Predstavte si silu vôle týchto ľudí! Takíto ľudia by mali byť obdivovaní a rešpektovaní pre ich silu a odvahu!

Chlapci a ja chceme, aby ste všetci mali také vlastnosti ako láskavosť, ústretovosť, súcit, srdečnosť, porozumenie, rešpekt, zdvorilosť. Tieto vlastnosti vám pomôžu nielen byť tolerantnejšími voči ľuďom so zdravotným postihnutím, ale aj chuťou týmto ľuďom pomáhať.

Títo ľudia chcú byť pochopení.
Na záver nášho rozhovoru vám chcem ukázať krátke video o tom, ako môžeme komunikovať s ľuďmi, ktorí nepočujú.
Video ukážka.

Ciele: asimilácia študentov jedného zo základných morálnych princípov, ktorý by mal viesť všetkých ľudí; vytváranie kultúry konverzácie.

Epigraf:

Bez súcitu, milosrdenstva

nedá sa žiť v pokoji.

Siegfried Lenz

Kto pamätá na dobro, nikdy nebude konať zlo.

Pomôžte, podeľte sa o problémy - a vaše nebudú tak pod tlakom.

Ak je niekto šťastný - radujte sa z neho, vaša duša sa rozjasní.

Milujte sa navzájom. Láska je ako požehnaný dážď, po ňom aj cez tú najtvrdšiu pôdu určite prerazí tráva.

Milosrdenstvo je ochota niekomu pomôcť alebo niekomu odpustiť zo súcitu a filantropie.

Priebeh konverzácie

1. Úvodný prejav prednášajúceho.

Vedenie(učiteľka). „Krása žiari pre každého, ale nie pre každého, nie každý sa s ňou dokáže stretnúť. Ale niekedy to nie je krása, ale niečo iné, čo žiari v úsmeve človeka, v očiach človeka, niečo mimoriadne prekvapivé, bezprecedentne dobré.“ Zdá sa, že moderátorka programu „Základný inštinkt“ 1. televízneho kanála, Svetlana Sorokina, urobila niečo mimoriadne - adoptovala dievča?! A aké teplo nám bolo z takejto správy. Akoby bolo na svete o niečo viac slnka!

Dnes vás pozývam na rozhovor o milosrdenstve.

2. Správy o dobročinných činoch a organizáciách zapojených do charity.

Ako uhasíte význam slova „milosrdenstvo“?

Uveďte príklady milosrdenstva z tlače, literatúry a života.

Vedenie. Existuje toľko faktov o ľudskej účasti, štedrosti a kráse ľudskej duše. Milosrdenstvo je ochota niekomu pomôcť alebo niekomu odpustiť zo súcitu a filantropie. Milosrdenstvo je tradičnou črtou Rusov.

Vráťme sa o storočie späť. Tu je niekoľko faktov.

V rokoch 1890-1894. v Rusku minuli na milosrdné skutky ročne:

V Petrohrade - 1981327 rubľov;

V Moskve - 1 813 060 rubľov;

V Odese - 709 863 rubľov;

V Rige - 504 556 rubľov.

Nie je možné porovnávať tieto mestá s tými dnešnými a tiež kúpnu silu rubľa:

Krava stojí 7-9 rubľov;

3-5 rubľov - trojdielny oblek;

25-40 rubľov mesačne je plat kvalifikovaného pracovníka.

V roku 1896 bolo po celom Rusku 3 555 charitatívnych spoločností, bratstiev a správcov.

Zaujímalo by ma, koľko ich je dnes?

Komu pomáhajú?

Žiaci argumentujú a uvádzajú príklady.

3. Diskusia k videoklipu o pomoci a vzájomnej pomoci vo vojne.

Vedenie. Počas ťažkých rokov Veľkej Vlastenecká vojna, najmä v hladnom zákopovom živote sa nedalo prejsť pri pohľade na raneného. Pomáhali, nosili, dvíhali.

Je zobrazený fragment videofilmu „Frontline Medical Battalion“.

Študenti dôvod.

4. Čítanie a diskusia o článku alebo knihe na tému ľahostajnosti a krutosti v spoločnosti.

Vedenie. A po vojne zostali tie najláskavejšie, najhorúcejšie pocity vzájomnej pomoci a vzájomnej zodpovednosti. Ľudia zdieľali všetko. Tisíce detí, ktoré zostali bez rodičov, boli adoptované.

Problém je však v tom, že v modernom živote čoraz častejšie vidíme niečo úplne iné. Asi 500-tisíc opustených detí so živými rodičmi je výsledkom krutosti a sebectva. Osoba považuje za možné prejsť okolo spadnutého zraneného ležiaceho na zemi.

učiteľ(asistent študenta) číta článok o prejavovaní ľahostajnosti.

Prečo sa takýto incident mohol stať?

Odkiaľ sa v ľuďoch berie ľahostajnosť?

Prečo odpisovať bezcitnosť a krutosť ako normálne?

Prečo sa stráca zmysel pre milosrdenstvo?

Študenti uvažujú.

Vedenie. Nebolo to náhodou, že sa milosrdenstvo zmenšilo. V čase vyvlastňovania, počas ťažkých rokov masovej represie, nikto nesmel poskytnúť pomoc rodinám obetí, nebolo možné poskytnúť prístrešie deťom zatknutých a vyhnaných. Ľudia boli nútení vyjadriť svoj súhlas s rozsudkami smrti. Dokonca aj súcit s nevinne zatknutými bol zakázaný. Pocity ako milosrdenstvo boli považované za podozrivé, ak nie trestné.

Študenti diskutujú o kapitolách 6-8 príbehu B. Vasilieva „Zajtra bola vojna“. (Otec Viky Lyuberetskej bol zatknutý. Je naplánované stretnutie, ktoré má rozhodnúť o komsomolskom osude dcéry „nepriateľa ľudu“. Vika nemôže opustiť svojho otca. Tichý súcit s dievčaťom od väčšiny učiteľov, riaditeľa, spolužiakov, ale nie všetky. Smrť Viky Lyuberetskej.)

5. Diskusia o otázke, či je možné byť milosrdným v každodennom živote.

Vedenie. Milosrdenstvo skutočne mohlo zasahovať do bezprávia a krutosti; bránilo uväzneniu, ohováraniu, porušovaniu zákona, bitiu a ničeniu.

Zárodok krutosti môže byť taký mikroskopický, že je niekedy veľmi ťažké ho vidieť. „No, bij, bij babku,“ hovorí starenka dojato trojročnému silákovi. "Páni, aký si medzi nami silný, pozri, ako to moju babičku bolí!" A pri takýchto nevinných činoch je dieťa inšpirované myšlienkou, že spôsobovať bolesť iným je smiešne a že toto je vaša sila, ktorú ostatní obdivujú.

Pojem „milosrdenstvo“ dnes nie je populárny. „Milosrdná sestra“, „milosrdný brat“ sú v slovníku uvedené ako zastarané kombinácie slov.

Je dnes potrebné milosrdenstvo?

Študenti uvažujú.

Vedenie. Odobrať milosť znamená zbaviť človeka jedného z najdôležitejších prejavov morálky. Skutočné milosrdenstvo je nezištné.

Raz dostal pozoruhodný chirurg, vynálezca zásadne nových prístrojov na liečenie zranení, Dr. G. A. Ilizarov, otázku: „Toľko pracuješ pre druhých, ale kedy pracuješ pre seba? Lekár-liečiteľ bol strašne prekvapený: „Žijem tak a nie inak, nie preto, že musím, ale preto, že chcem pomôcť viacerým ľuďom.“

Tragédia v meste Beslan v septembri 2004 ukázala živé príklady sebaobetovania v prospech života inej osoby. 18 učiteľov zomrelo na guľky brutálnych teroristov pri záchrane školákov. Je medzi nimi aj 74-ročný učiteľ telesnej výchovy Ivan Konstantinovič Kanidze, ktorý zachránil 30 detí a dostal 3 guľky do chrbta. Hrozná katastrofa otriasla ľuďmi, vzbudila tie najláskavejšie pocity a všetky národy Ruska poskytli pomoc obetiam. Deťom darovali krv, previedli peniaze, priniesli veci a hračky.

6. Diskusia na otázku, či je potrebné obetovať sa pre druhých ľudí.

Vedenie. Teroristické útoky, záplavy, zemetrasenia sú mimoriadne situácie.

Je milosrdenstvo potrebné v bežnom každodennom živote?

Potrebujeme pomáhať starším, chorým, chudobným ľuďom?

Študenti uvažujú.

Vedenie. Milosrdenstvo a súcit sa skutočne vyžadujú oveľa častejšie v bežnom každodennom živote. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí potrebujú ten najjednoduchší zmysel pre súcit a milosrdenstvo. Sú to starí ľudia, chorí, chudobní a potrebujú pomoc. Neformálna, citlivá účasť je pre nich veľmi dôležitá.

V básni „Pamätník“ (1836) A. S. Pushkin napísal tieto slová:

A ešte dlho budem tak láskavý k ľudu, Že som lýrou prebúdzal dobré city, Že som v krutom veku slávil slobodu A padlým vzýval milosrdenstvo.

Bez ohľadu na to, ako je posledný riadok interpretovaný, v každom prípade je to priama výzva na milosť.

Tento Puškinov testament preniká do diel P. V. Gogoľa, I. S. Turgeneva, N. A. Nekrasova, F. M. Dostojevského, L. N. Tolstého, A. P. Čechova a moderných prozaikov. Títo spisovatelia sa obrátili k poníženým a nešťastným hrdinom, padlým, ako Sonechka Marmeladová, Kaťuša Maslova a ďalší.

Myslíte si, že je potrebné obetovať sa, aby ste pomohli iným ľuďom?

Je možné obetovať niektorých ľudí, aby pomohli iným?

Je potrebné prejavovať milosrdenstvo „padlým“ ľuďom: bezdomovcom, opilcom, narkomanom?

Študenti uvažujú.

7. Záverečné slová prednášajúceho.

Vedenie. Robte ľuďom dobro, nie zlo, zdieľajte s nimi radosť i smútok, milujte sa, rešpektujte sa, buďte pripravení kedykoľvek pomôcť, vedieť odpúšťať zo súcitu a filantropie.

Milosrdenstvo je neoddeliteľnou fúziou citu a konania. Buďme milosrdní!

03.07.2015

  • rozprávať sa o najlepšie vlastnosti osobu, ukázať, že milosrdenstvo a láskavosť sú základnými princípmi človeka, základom medziľudských vzťahov;
  • rozvíjať schopnosť reflektovať, premýšľať o činoch ľudí;
  • podporovať rozvoj zručností pracovať v skupine, viesť diskusiu, obhajovať svoj názor;
  • rozvoj morálne vlastnosti a tvorivé schopnosti.

učiteľ. Dnes budeme hovoriť o milosrdenstve. Epigraf nášho triedna hodina budú tam slová "Bez súcitu a milosrdenstva nie je možné žiť vo svete."

· Čo je milosrdenstvo?

· Obráťme sa na slovník (Ozhegov).

· Vytvorte asociačný diagram pre slovo „milosť“.

· Milosrdný – čo je toto? (deti vyberajú synonymá).

· Uveďte príklady milosrdenstva z tlače, literatúry a života.

(Žiaci argumentujú a uvádzajú príklady.)

učiteľ. Existuje toľko faktov o ľudskej účasti, štedrosti a kráse ľudskej duše. Milosrdenstvo je ochota niekomu pomôcť alebo niekomu odpustiť zo súcitu a filantropie. Milosrdenstvo je tradičnou črtou Rusov.

Vráťme sa o storočie späť. Tu je niekoľko faktov.

V rokoch 1890-1894. v Rusku minuli na milosrdné skutky ročne:

· v Petrohrade - 1981327 rubľov;

· v Moskve - 1 813 060 rubľov;

· v Odese - 709 863 rubľov;

· v Rige - 504 556 rubľov.

Nie je možné porovnávať tieto mestá s tými dnešnými a tiež kúpnu silu rubľa:

· krava stála 7-9 rubľov;

· 3-5 rubľov trojdielny oblek;

· 25-40 rubľov mesačne – plat kvalifikovaného pracovníka.

· v roku 1896 bolo po celom Rusku 3 555 charitatívnych spoločností, bratstiev a správcov.

· Zaujímalo by ma, koľko ich je dnes?

· Komu pomáhajú?

(odpovede detí).

učiteľ. Skúsme nakresliť slnko ľudstva.

Kreatívna úloha „Slnko ľudskosti“.

Rozdeľte deti do skupín, dajte im kus papiera Whatman a požiadajte ich, aby nakreslili slnko ľudstva. Každý člen skupiny nakreslí svoj lúč na slnku a podpíše naň meno človeka, ktorý sa k nemu ľudsky správal v ťažkej chvíli jeho života. Potom sa chlapi striedavo rozprávajú o svojich lúčoch. Diela sa používajú na výstavu „Slnko ľudstva“.

(výkresy sú pripevnené k tabuli)

učiteľ.

· Stojí za to byť v našej dobe milosrdný?

· Kto najviac potrebuje milosrdenstvo a súcit?

· Oplatí sa všetkým rozprávať o svojich milosrdných skutkoch a očakávať za ne vďačnosť?

· Je možné obviňovať iných ľudí, že neprejavili milosrdenstvo?

· Je pre teba ľahké prejaviť milosrdenstvo komu a v akých situáciách?

· Existujú ľudia nehodní milosrdenstva?

Problém je však v tom, že v modernom živote čoraz častejšie vidíme niečo úplne iné. Asi 500-tisíc opustených detí so živými rodičmi je výsledkom krutosti a sebectva. Osoba považuje za možné prejsť okolo spadnutého zraneného ležiaceho na zemi.

(Učiteľ číta článok D. Granina „O milosrdenstve“).

· Prečo by k takémuto incidentu mohlo dôjsť?

· Odkiaľ sa v ľuďoch berie ľahostajnosť?

· Prečo sa bezcitnosť a krutosť stali normálnymi?

· Prečo sa stráca zmysel pre milosrdenstvo?

· Termín „milosrdenstvo“ je dnes bohužiaľ nepopulárny. „Milosrdná sestra“, „milosrdný brat“ sú v slovníku uvedené ako zastarané kombinácie slov.

· Je dnes potrebné milosrdenstvo?

(Žiaci dôvod a odpoveď)

učiteľ. Odobrať milosť znamená zbaviť človeka jedného z najdôležitejších prejavov morálky. Skutočné milosrdenstvo je nezištné.

Jedného dňa dostal pozoruhodný chirurg, vynálezca zásadne nových prístrojov na liečenie zranení, doktor G. A. Ilizarov, otázku: „Toľko pracuješ pre druhých, ale kedy pracuješ pre seba? "Doktor-liečiteľ bol strašne prekvapený: "Žijem tak a nie inak, nie preto, že musím, ale preto, že chcem pomôcť viacerým ľuďom."

Tragédia v meste Beslan v septembri 2004 ukázala živé príklady sebaobetovania v prospech života inej osoby. 18 učiteľov zomrelo na guľky brutálnych teroristov pri záchrane školákov. Je medzi nimi aj 74-ročný učiteľ telesnej výchovy Ivan Konstantinovič Kanidze, ktorý zachránil 30 detí a dostal 3 guľky do chrbta. Hrozná katastrofa otriasla ľuďmi a vyvolala tie najmilšie pocity. Všetky národy Ruska poskytli pomoc obetiam: darovali krv, previedli peniaze, priniesli veci a hračky deťom.

Milosrdenstvo a súcit sa skutočne vyžadujú oveľa častejšie v bežnom každodennom živote. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí potrebujú ten najjednoduchší zmysel pre súcit a milosrdenstvo. Sú to starí ľudia, chorí, chudobní a potrebujú pomoc. Neformálna, citlivá účasť je pre nich veľmi dôležitá.

V básni „Pamätník“ (1836) A.S. Puškin napísal tieto slová:

A ešte dlho budem tak láskavý k ľuďom,

Že som svojou lýrou prebudil dobré pocity,

Že som vo svojom krutom veku oslavoval slobodu

A volal o milosť pre padlých.

Bez ohľadu na to, ako je posledný riadok interpretovaný, v každom prípade sú priamou výzvou na milosť.

A náš rozhovor s vami by som rád ukončil „Oblakom milosrdenstva“, ktorý teraz vytvoríte.

(Na tabuli visia 3 obláčiky, deti píšu na samolepiaci papier do noty farebný papier krátku diskusiu „Čo by som urobil, aby som mal viac milosrdenstva vo svete“, vyjdite von a prilepte ju na tabuľu).

Prebieha diskusia o odpovediach detí.

učiteľ. Robte ľuďom dobro, nie zlo, zdieľajte s nimi radosť i smútok, milujte sa, rešpektujte sa, buďte pripravení kedykoľvek pomôcť, vedieť odpúšťať zo súcitu a filantropie.

Aforizmy o láskavosti a milosrdenstve.

1. Ak ste ľahostajní k utrpeniu iných, nezaslúžite si byť nazývaný osobou. (Saadi)

2. Koľko láskavosti má človek, toľko života má. (Emerson)

3. Vo vnútornom svete človeka je láskavosť slnkom. (Hugo)

4. Teplo ľudské srdce– toto nádherné vyžarovanie – obohacuje duše ľudí, pomáha im lepšie žiť a pracovať. (V.M. Kozhevnikov)

5. Kto súcití so smútkom svojich blížnych, bude mať svoj podiel na ich radosti. (príslovie)

"O MILOSTI"

(rozhovor)


Cieľ: Študenti si osvojili jeden zo základných morálnych princípov, ktorými by sa mali riadiť všetci ľudia, formovanie kultúry konverzácie.
Epigraf."Bez súcitu a milosrdenstva nie je možné žiť v mieri."

Siegfried Lenz

    Kto pamätá na dobro, nikdy nebude konať zlo. Pomôžte, podeľte sa o problémy - a vaše nebudú tak pod tlakom. Ak je niekto šťastný, buď šťastný za neho. Vaša duša sa rozjasní. Milujte sa navzájom. Láska je ako požehnaný dážď, po ňom aj cez tú najtvrdšiu pôdu určite prerazí tráva. Milosrdenstvo je ochota niekomu pomôcť alebo niekomu odpustiť zo súcitu a filantropie.
"Krása žiari pre každého, ale nie pre každého, nie každý sa s ňou dokáže stretnúť. Ale niekedy to nie je krása, ale niečo iné, čo žiari v úsmeve človeka, v očiach človeka, niečo mimoriadne úžasné, bezprecedentne dobré." No, to, čo sa zdalo byť výnimočné, urobila moderátorka programu „Basic Instinct“ na TV Channel 1 Svetlana Sorokina, ktorá si adoptovala dievča. A aké teplo nám bolo z takejto správy. Akoby bolo na svete o niečo viac slnka!
Dnes vás pozývam na rozhovor o milosrdenstve.
Ako chápete význam slova " milosrdenstvo"? Uveďte príklady milosrdenstva z tlače, literatúry a života.

Prebieha konverzácia

Existuje toľko faktov o ľudskej účasti, štedrosti a kráse ľudskej duše. Milosrdenstvo je ochota niekomu pomôcť alebo niekomu odpustiť zo súcitu a filantropie.
Milosrdenstvo- tradičná črta Rusov.Vráťme sa o storočie späť.
V rokoch 1890-1894 v Rusku minuli na milosrdné skutky ročne:
    v Petrohrade - 1 981 327 rubľov; v Moskve - 1 813 060 rubľov; v Odese - 709 863 rubľov; v Rige - 504 556 rubľov.
Nie je možné porovnávať tieto mestá s tými dnešnými a tiež kúpnu silu rubľa:
    Krava stojí 7-9 rubľov; 3 - 5 rubľov - trojdielny oblek; 25-40 rubľov mesačne je plat kvalifikovaného pracovníka.
V roku 1896 bolo po celom Rusku 3 555 charitatívnych spoločností, bratstiev a správcov.
Koľko z nich je dnes zaujímavých?Komu pomáhajú?

Prebieha konverzácia

Počas ťažkých rokov Veľkej vlasteneckej vojny, v hladnom zákopovom živote, nebolo možné prejsť okolo pri pohľade na zraneného muža. Pomáhali, nosili, dvíhali.

Diskusia k videoklipu

Zobrazí sa fragment videa

„Frontový zdravotnícky prápor“.


A po vojne zostali tie najláskavejšie, najhorúcejšie pocity vzájomnej pomoci a vzájomnej zodpovednosti. Ľudia zdieľali všetko. Tisíce detí, ktoré zostali bez rodičov, boli adoptované.
Problém je však v tom, že v modernom živote čoraz častejšie vidíme niečo úplne iné. Asi 500-tisíc opustených detí so živými rodičmi je výsledkom krutosti a sebectva. Osoba považuje za možné prejsť okolo spadnutého zraneného ležiaceho na zemi.

Čítanie článku a diskusia

(Yu. Vladimirova "Kruté hry" z novín " Nový svet" z 26. júna 2004 alebo S. Berezina "Pomsta smečky" z časopisu "Výchova školákov" č. 2, 1996)
    Prečo sa takýto incident mohol stať? Odkiaľ sa v ľuďoch berie ľahostajnosť? Prečo sa bezcitnosť a krutosť stali normálnymi? Prečo sa stráca zmysel pre milosrdenstvo?
Nebolo to náhodou, že sa milosrdenstvo zmenšilo. V čase vyvlastňovania, počas ťažkých rokov masovej represie, nikto nesmel poskytnúť pomoc rodinám obetí, nebolo možné poskytnúť prístrešie deťom zatknutých a vyhnaných. Ľudia boli nútení vyjadriť svoj súhlas s rozsudkami smrti. Dokonca aj súcit s nevinne zatknutými bol zakázaný. Pocity ako milosrdenstvo boli považované za podozrivé, ak nie trestné.

Diskusia ch. 6-8 príbehov

B. Vasilyeva "Zajtra bola vojna"

(Otec Viky Lyuberetskej bol zatknutý. Je naplánované stretnutie, ktoré má rozhodnúť o komsomolskom osude dcéry „nepriateľa ľudu“. Vika nemôže opustiť svojho otca. Tichý súcit s dievčaťom od väčšiny učiteľov, riaditeľa, spolužiakov , ale nie všetky. Smrť Viky Lyuberetskej.)
Milosrdenstvo skutočne mohlo zasahovať do bezprávia a krutosti; bránilo ľuďom väzniť, ohovárať, porušovať zákon, biť, ničiť.Niekedy je zárodok krutosti taký mikroskopický, že je niekedy veľmi ťažké ho rozoznať. „No bij, bij babku," hovorí starenka dojato trojročnému silákovi. „Fuj, aký si s nami silný - super silný, pozri, ako to babku bolí!" A pri takejto nevinnej zábave je dieťa inšpirované myšlienkou, že spôsobovať bolesť iným je smiešne a že toto je vaša sila, ktorú ostatní obdivujú.
Pojem „milosrdenstvo“ je dnes trochu nepopulárny. „Milosrdná sestra“, „Milosrdný brat“ sú v slovníku uvedené ako zastarané kombinácie slov.
- Je dnes potrebná milosť?

Prebieha konverzácia

Odobrať milosť znamená zbaviť človeka jedného z najdôležitejších prejavov morálky. Skutočné milosrdenstvo je nezištné.
Kedysi bol pozoruhodný chirurg, vynálezca zásadne nových prístrojov na liečenie zranení, Dr. G.A. Ilizarov dostal otázku: "Tak tvrdo pracuješ pre druhých, ale kedy pracuješ pre seba?" Lekár-liečiteľ bol strašne prekvapený: „Žijem tak a nie inak, nie preto, že musím, ale preto, že chcem pomôcť viacerým ľuďom.“
Tragédia v meste Beslan v septembri 2004 ukázala živé príklady sebaobetovania v prospech života inej osoby. 18 učiteľov zomrelo na guľky brutálnych teroristov pri záchrane školákov. Je medzi nimi aj 74-ročný učiteľ telesnej výchovy Ivan Konstantinovič Kanidze, ktorý zachránil 30 detí a dostal 3 guľky do chrbta. Hrozná katastrofa otriasla ľuďmi, vzbudila tie najláskavejšie pocity a všetky národy Ruska poskytli pomoc obetiam. Deťom darovali krv, previedli peniaze, priniesli veci a hračky.
Teroristické útoky, záplavy, zemetrasenia sú mimoriadne situácie.
- Je milosrdenstvo potrebné v bežnom každodennom živote? - Máme pomáhať starším, chorým, chudobným ľuďom?
Prebieha konverzácia
Milosrdenstvo a súcit sa skutočne vyžadujú oveľa častejšie v bežnom každodennom živote. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí potrebujú ten najjednoduchší zmysel pre súcit a milosrdenstvo. Sú to starí ľudia, chorí, chudobní a potrebujú pomoc. Neformálna, citlivá účasť je pre nich veľmi dôležitá.
V básni „Pamätník“ od A.S. Puškin zhŕňa svoju poéziu:

A ešte dlho budem tak láskavý k ľuďom,

Že som svojou lýrou prebudil dobré pocity,

Že som vo svojom krutom veku oslavoval slobodu

A volal o milosť pre padlých.


Bez ohľadu na to, ako je posledný riadok interpretovaný, v každom prípade je to priama výzva na milosť.
Tento Puškinov testament preniká prácou N.V. Gogoľ, I.S. Turgeneva, N.A. Nekrašová, F.M. Dostojevskij, L.N. Tolstoj, moderný prozaik G. Gallego. Títo spisovatelia sa obrátili na ponížených a nešťastných hrdinov, padlých, ako sú Sonechka Marmeladová, Kaťuša Maslova.
    Myslíte si, že je potrebné obetovať sa, aby ste pomohli iným ľuďom? Je možné obetovať niektorých ľudí, aby pomohli iným? Je potrebné prejavovať milosrdenstvo „padlým“ ľuďom: bezdomovcom, opilcom, narkomanom...?

Prebieha konverzácia

mob_info