Zhrnutie otvorenej hodiny pre materskú skupinu „Nádherné ryby. Lekcie pre predškolský vek Plán hodiny v materskej škole


Zhrnutie lekcie o vývoji reči
“Kura Ryaba na návšteve chlapcov”
Cieľ: rozvoj detskej reči, túžba odpovedať na otázky, stimulácia aktívneho rozprávania.
Úlohy:
- vzdelávacie: naučiť sa odpovedať na otázky, hovoriť emocionálne, expresívne; naučiť porozumieť obsahu rozprávky; naučiť sa koncentrovať, koordinovať pohyby
- rozvoj: formovať dýchací prístroj, rozvíjať jemnú motoriku, pozornosť, pamäť; rozvíjať interakčné schopnosti medzi deťmi;
-výchovné: pestovať záujem o ústne ľudové umenie; emocionálny – pozitívny vzťah k druhým.
Metodická podpora: Hracie kuriatko, kuriatko, košík s pierkami, plastové vajíčka na hranie, polomasky „Kuratá“ pre deti, „Kuratá“ pre pani učiteľky, mačky, stolové divadielko „Sliepka Ryaba“, misky so zrnom a červíkmi, košík na vajíčka , pieseň „Kura išlo na prechádzku“ Prípravné práce:
- Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Ryaba Hen“ a prezeranie ilustrácií k rozprávke.
- Učenie vonkajších hier: „Sliepky – kurčatá“, „Schovávačka – kurčatá“.
- Zoznámenie sa s kuracou hydinou, s jej deťmi - sliepkami.
- Kresba „Poďme nakŕmiť kuracie zrná“
Priebeh lekcie:
Deti sedia na stoličkách, pred nimi učiteľ.
Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, koľko hostí dnes máme. Poďme sa s nimi pozdraviť.
Deti: Dobrý deň!
Učiteľ: Teraz povedzme našim očiam“ Dobré ráno»
Dobré ráno očká! Zobudil si sa? (Deti si hladkajú oči rukami)
deti: Áno!
Dobré ráno uši! Zobudil si sa? (Deti si rukami hladkajú uši)
deti: Áno!
Dobré ráno perá! Zobudil si sa? (Deti tlieskajú rukami)
deti: Áno!
Dobré ráno nohy! Zobudil si sa? (Deti si hladkajú nohy)
deti: Áno!
Zobudili sme sa, usmiali sme sa a načiahli sme sa za slnkom.
Vychovávateľ: Chlapci, keď som dnes ráno išiel do škôlky, našiel som kôš blízko našej skupiny.
Moment prekvapenia
- Chcete vidieť, čo je v košíku? (Odpovede detí)
Pozri, tu sú perie. Čo to je? Chlapi. (perie). Pozrite sa, aké je perie (ľahké, nadýchané). Ak vánok fúka na pierko, môže lietať.
Fúkame na pierko a uvidíme, ako letí.
(Dychové cvičenie „Fúkanie na pierko.“ Deti niekoľkokrát fúkajú na pierko.) Vychovávateľ: A teraz zistíme, kto toto pierko stratil.
Poviem ti hádanku a ty sa pokúsiš uhádnuť, o kom hovorím.
Tajomstvo.
Prechádzka po dvore
Kurča zvoláva:
Co-co-co-co-co Nechoď ďaleko!
Deti, kto je to?
(Odpoveď detí: - Kurča) Vychovávateľ: Samozrejme, kura. Pozrite sa chlapci, toto krásne kura nás prišlo navštíviť.
Kurča: Ahoj chlapci!
Vychovávateľ: Povedzme tiež kurčaťu „Ahoj kura“
Pozrite sa, aké veľké a farebné je naše kura. Ako kričí kura? (Ko-ko-ko).
A matka kura má tiež dieťa - žlté, malé (Deti - kura).
To je správne kura.
Aké je to kura! – (Deti – malé, žlté).
Ako kričí kura? - (Deti cikaju-cikaju-cikaju).
Správny. Pee-pee-pee
Vychovávateľ: Čo si myslíš, že sliepka a kuriatko radi klujú? (Deti: zrná, červy, tráva).
Správny.
Teraz ich nakŕmme.
Rozvojové cvičenie dobré motorové zručnosti– vytvorenie pinzetového úchopu.
"Nakŕmte kura."
Pred každým dieťaťom je tanier s červami a obilím. Deti by mali byť veľké a ukazovákov preneste obilie a červy ku sliepke a kura na čistinke.
Vychovávateľ: Položme nejaké maškrty pre sliepku a kuriatko na čistinku.
Moje kura, moje šikovné dievča.
Tu je trochu obilia a trochu vody! Dajte nám vajíčko.
Hra "Zbierajte vajcia"
Vychovávateľ: Chlapci, kura zjedlo a znieslo celý košík vajec. Pozrite sa, koľko je tam vajec? Vezmite vajíčko do ruky. Dotknite sa vajíčok, aké sú? (hladký). Ako vyzerajú kuracie vajcia? Do loptičiek! Teraz sa s nimi zahráme, váľame ich v rukách. Treba ho len opatrne zrolovať, semenník je krehký. Pri silnom stlačení sa môže rozdrviť. Aké vajce? (Odpovede detí 2-3 osôb).
Prstová gymnastika „Vajcia na dlani“
Rolovať vajíčko
Ale bez opustenia:
Je veľmi krehký -
Tak to robia sliepky.
Vychovávateľ: Výborne, vložte vajíčka späť do košíka.
Chlapci, kura vás neprišlo len navštíviť, priniesla vám rozprávku. Akú rozprávku poznáte o kuriatku?
- Pripomeňme si, čo sa stalo v tejto rozprávke a povedzme si to. Začnem a ty mi pomôžeš.
Pohodlnejšie sa usaďte na stoličky, pripravte si uši a oči, začnime našu rozprávku.
Ukážka rozprávky „Sliepka Ryaba“ s bábkami stolového divadla.
(Je tu stôl, na ktorom sú umiestnené bábkové postavičky z rozprávky „Ryaba Hen“).
Deti sledujú odvíjanie obsahu rozprávky v divadle a dotvárajú frázy.
Žili raz (pauza) dedko a žena a mali (pauza) kura Ryaba. Sliepka zniesla (čo zniesla?) vajce, nie obyčajné vajce (ehm?) zlaté. Dedko (čo robil?) bil, bil, ale nelámal, žena (čo robila?) bil, bil, ale nelámal. (Kto bežal?) Myš bežala, mávala chvostom, vajce (čo to urobilo?) spadlo a rozbilo sa. Dedko (čo robí?) plače, žena (čo robí?) plače a sliepka Ryaba sa chechtá: „Neplač (pauza) dedko, neplač (pauza) žena, ja“ Znesiem ti nové vajce, nie zlaté, (ale aké?) jednoduché!"
Vychovávateľ: Páčila sa vám rozprávka? Kto zniesol vajce? Kto rozbil vajce? Ako? Čo kura sľúbilo dedkovi a babke?
Chlapci, teraz vás kura pozýva zahrať si hru „Kuratá a mačka“.
Ja budem kura a vy ste moje sliepky. Pôjdeme na prechádzku a zjeme nejaké zrná. Ale len pozor, na lavičke pri cestičke leží a drieme mačka. Ak sa zobudí, utekajte od nej do domov. Naše domy budú mať stoličky.
(Jeden z hostí je označený ako mačka, nasadí si mačaciu čiapku a predstiera, že spí. Deti a učitelia chodia okolo mačky.) Kuriatko vyšlo na prechádzku, aby si zahryzlo do čerstvej trávy.
A za ňou sú chlapci, žlté sliepky,
Co-co-co-co nezájde ďaleko
Veslujte labkami, hľadajte zrná.
Zjedli tučného chrobáka, dážďovku.
Vypili sme koryto plné vody.
Na lavičke pri okne si ľahla a driemala mačka.
Mačka otvára oči a dobieha kurčatá.
(Deti utekajú pred mačkou a schovávajú sa v domoch).
Výborne chlapci - kuriatka. Mačka nikoho nechytila.
Zhrnutie lekcie:
Chlapci, naozaj sme si užili kuracie mäso u vás. Ale musíme ísť domov. A keďže si bol taký šikovný, statočný a bystrý, chceme ti darovať truhlicu, do ktorej sme pre teba pripravili darčeky. Rozlúčime sa a poďakujme kuraťu. Teraz poď ku mne a pozrime sa, čo je v tejto truhlici.
Chlapci, kto vás dnes prišiel navštíviť? Páčilo sa vám hrať s kuracím? Akú rozprávku sme vám dnes povedali? Výborne, poďme sa teraz rozlúčiť s našimi hosťami.

Cieľ hodiny: Rozvoj jemnej a hrubej motoriky

Úlohy:

1. Rozvoj hmatového vnímania a cítenia, zmyslu pre rytmus, pozornosť, aktivizácia reči.

2. Aktivácia kognitívnej činnosti.

3. Povzbudzovanie k napodobňovaniu dospelého, k vykonávaniu akcií v súlade s textom. Rozšírte zážitok z kognitívnej komunikácie s dospelými.

4. Rozvíjanie sebavedomia a vašich schopností. Pestovanie emocionálnej citlivosti a starostlivého prístupu k druhým.

5. Formovanie procesu sociálnej adaptácie detí.

Materiály : slniečko, bábika Káťa, podnos, hrkálky podľa počtu detí, plastelína, dosky na modelovanie podľa počtu detí, podnos s veľkými korálkami rôznych farieb, šnúrky na navliekanie korálok.

Priebeh lekcie.

Deti stoja voľne okolo učiteľa.

Vychovávateľ: Vymyslel to niekto jednoducho a múdro - pri stretnutí pozdrav - Dobré ráno! Chlapci, pozdravme sa!

Hra "Dobré ráno!"

Pozri, slnko sa už prebudilo! Ahoj Sunshine!

Slnko sa zobudilo a deti sa zobudili a sladko sa natiahli.

Cvičenie „Stretch-streč pre detské úseky“.

Vychovávateľ: No poďme ukázať, do akej miery si narástol /týči sa na špičkách/. Teraz ukáž, ​​aký si bol malý /drepy/.

Ozve sa klopanie na dvere.

Vychovávateľ: Počuješ? Niekto sa k nám ponáhľa! /prinesie bábiku/ Kto si? Ako sa voláš?

bábika: Ahoj, ja som bábika Katya.

Vychovávateľ: Všetkým deťom sa krásna bábika páči.

Modrooká bábika s dlhými mihalnicami,

Šarlátové pery - obdivujte sa!

/pozri na bábiku/

Vychovávateľ: Mali by sme liečiť bábiku Katyu. Čím ju mám liečiť? /odpovede/ Dáme piecť koláče, chlapci? S čím máš rada koláče? /odpovede/

A viem, že Káťa miluje kapustové koláče. Pomôžeš mi piecť kapustové koláče. A Káťa uvidí, aké sme šikovné. Najprv musíte pripraviť kapustu na plnenie.

Cvičenie "Kapusta"

Nakrájame a nakrájame kapustu,

Kapustu osolíme, osolíme,

Sme tri kapusty, tri,

Kapustu prelisujeme a prelisujeme.

Tu je kapusta na koláče pripravená. Teraz začneme robiť koláče s kapustou.

Modelovanie "Pie"

Učiteľka sprevádza pohyb slovom

Poďme vyrezať, vyrezať koláč, pomôž mi, môj priateľ!

Vychovávateľ: Katya, pozri sa, aké rovnomerné, hladké, okrúhle dopadli naše koláče. Teraz dáme naše koláče na plech a vložíme ich do rúry. Nechajte naše koláče piecť a my pobavíme Katyu a budeme sa s ňou hrať.

Hra „Rattle, play“

Ding - dong, zvonkohra je počuť všade! (deti chodia v kruhu, hrkajúce hrkálky)

Hrkálka hrá a zabáva všetky deti

Ding, ding, high (stoja na mieste, zdvihnú hrkálku vysoko a rachotia nimi)

Bude to počuť ďaleko.

Hrkálka hrá a zabáva naše deti.

Hrkať, nezvoňte (deti otáčajú telom doľava a doprava, stoja pokojne)

Ticho, ticho, oddych.

Hrkať, nehrať sa, nehrať sa a odpočívať

Nie, nie, nezvoní (deti schovajú hrkálku za chrbtom a otáčajú sa na mieste)

Niekde sa schovala, mlčala.

Hrkať, nežartuj,

Kde vás nájdeme?

Vychovávateľ: Ach, problémy, problémy! Káťa mala korálky, ale kým sme sa hrali, niť sa pretrhla a korálky sa ako hrášok rozsypali po ceste. Katya, nebuď naštvaná, naši chlapci ti budú vedieť pomôcť, zozbierajú tvoje korálky. Chlapci, pomôžme Katyi (odpovede). Chlapci, budete zbierať korálky a navliekať ich na šnúru.

V prvej fáze(do cca 1,5 roka) sa rýchlejšie rozvíja „pasívna“ reč (dochádza k pochopeniu významu slov, ale výslovnosť slov ešte nie je vyvinutá).

Bábätku stačí dvakrát alebo trikrát ukázať predmet a pomenovať ho a už si nové slovo zapamätá. Na želanie dospelého upozorní na to, čo je ešte ťažké pomenovať, prípadne použije zjednodušenú verziu slova, pomáha si gestami a mimikou. Takže „tie“ môžu v závislosti od situácie znamenať „čo?“ alebo "teta", "gaga" - "hus", "ya-ya" - "jablko", "ka" - "auto", "deyka" - "dvere" atď. Vzhľadom na obmedzenú slovnú zásobu dieťaťa môže jedno slovo nahradiť niekoľko alebo dokonca celú vetu.

Úlohy učiteľa:

  • uspokojiť potrebu dieťaťa komunikovať;
  • zlepšiť porozumenie reči dospelých;
  • rozvíjať schopnosť napodobňovať slabiky a ľahko vysloviteľné slová.

V druhej fáze(od 1,5 do 2 rokov) sa začína vytvárať samostatná reč. Slovo sa stáva hlavným prostriedkom komunikácie dieťaťa s ostatnými (namiesto gest a výrazov tváre). Dieťa ako ozvena opakuje slová dospelých, úplne vyslovuje pľúca a používa svoje vlastné varianty pre tie, ktoré sa ťažko vyslovujú (Cheburashka - „babushka“, stolička - „tul“ atď.).

Významným úspechom tohto veku je, že dieťa dokáže základné zovšeobecnenia a jedným slovom označovať predmety s podobnými vlastnosťami (hračky, riad).

Úlohy učiteľa:

  • rozširovať známosť detí s okolitým svetom a na tomto základe ich obohacovať lexikón;
  • rozvíjať schopnosť vyslovovať iba jednotlivé slová, ale aj jednoduché frázy a odpovedať na jednoduché otázky;
  • podporovať objavenie sa prvých slov zovšeobecnenia v reči.

Vývoj reči detí nízky vek sa najefektívnejšie vyskytuje pri špeciálne organizovaných hrách.

Hlavné ciele hier:

  • podporovať a aktivovať napodobňovanie detí (reč a motoriku);
  • podporovať interakciu s dospelými, prejav základnej iniciatívy a nezávislosti;
  • rozvíjať potrebu verbálnej komunikácie.

Hry sa konajú v podskupinách podľa veku detí (od 1 roka do 1 roka 6 mesiacov a od 1 roka 6 mesiacov do 2 rokov).

Hry pre deti

od 1 roka do 1 roka 6 mesiacov

„Volať“ (od 1 roka do 1 roka 3 mesiacov)

Úlohy. Zlepšiť porozumenie reči; podporovať hovory a aktívne reakcie (výslovnosť zvukových kombinácií a zjednodušených slov, manipulácia s hračkami).

Materiál. Hračky (pes, zajac atď.).

Obsah hry

Učiteľ položí hračky na stôl a dá deťom možnosť ich obdivovať; spýta, či sa vám páčili hračky.

Ponúka, že sa s nimi bude hrať, napríklad: „Sasha, zavolaj psa, povedz: „Poď, poď ku mne. Učiteľ kýva na hračku rukou, volá, povzbudzuje dieťa, aby napodobňovalo gesto a slová. Keď pes „príde“, pohladí ho, „nakŕmi“, spýta sa: „Čo robí pes? (je, skáče)

Potom sa obráti na ďalšie dieťa a ponúkne, že zavolá zajaca (bábiku atď.).

Ak jedno z detí nenapodobňuje činy dospelého, mali by ste s ním zavolať hračku a prizvať ju rukou. Zároveň posuňte zajaca (bábiku a pod.) smerom k dieťaťu a povedzte: „Choď, zajačik, k Mišovi. Tu, Misha, zober zajačika. Povedz: "Daj mi zajačika, daj mi, daj!" (gesto ruky)

Rovnaké akcie sa opakujú s inými hračkami. Ide hlavne o to, aby deti chceli volať, ukazovať, prinášať, hladkať, kŕmiť atď.

Poznámka. Ak dieťa nič nehovorí, ale ukazuje hračku a vykonáva potrebné činnosti, rozumie vašej reči.

Možnosť hry.

Učiteľ schová hračky jednu po druhej a pýta sa detí, ktoré „utiekli“. Ponuky nájsť, zavolať, priniesť atď. Hra sa niekoľkokrát opakuje.

„Mačka nás prišla navštíviť“ (od 1 roka 3-4 mesiacov)

Úlohy. Spôsobiť u detí pozitívnu emocionálnu reakciu na vzhľad hračky; naučte ukazovať uši, chvost, labky na žiadosť dospelého. Podporujte aktívne akcie (ukázanie, pohladenie hračky) a výslovnosť zjednodušených slov: „mačiatko“, „mačiatko“, „ks-ks“ atď.

Materiál. Hračka - chlpatá mačka, tanierik.

Obsah hry

Učiteľ vytiahne hračku (zozadu, z krabice) a hovorí: „Pozri, kto k nám prišiel? Mačka, mačička." Vyzýva deti, aby zopakovali: „Povedz mi, Tanya, kto je to? Sasha, povedz mi, kto to je?" Podporuje volať hračku rôznymi slovami: mačka, mačiatko, mačiatko atď. Spolu s deťmi skúma hračku: "Aká krásna mačka, mäkká, chlpatá!" Ponúka jej dotyk a pohladenie.

Potom vezme mačku a „hrá sa“: najprv sa dotkne labkami jedného alebo druhého dieťaťa: „Mačka sa hrá s labkami, má škrabavé labky. (Relácie.) To sú labky, škrabavé labky! Čo to je? Paws. (Oslovuje dieťa) Ukáž mi a povedz mi, čo to je?"

Pohladí uši a zavolá: „Toto sú uši, uši“. Čo to je? Uši, uši." (Deti ukazujú uši a meno.)

Hrá sa s jej chvostom a hovorí: „Aký krásny chvost má mačka! Kde je chvost? (Dotýka sa detí jedno po druhom a šteklenie ich chvostom.) Tu je konský chvost! (Akcie sa opakujú niekoľkokrát.) Prišla k nám krásna mačka. (Prinesie hračku k uchu.) Mačka chce mlieko, musíte ju kŕmiť. Nalejeme mlieko do tanierika. (Herná situácia s dieťaťom) Mačiatko, vypite mlieko!" ( Mačka „pije“ mlieko.)

Učiteľka číta riekanku:

Mačička, mačička, mačička (vyslovuje dôrazne)

Kitty - šedý chvost (hladí hračku)

Príď, Kotya, navštív nás,

Dám ti mlieko.

Ukážem ti, mačka, moje deti.

Možnosť hry.

Na konci hry môžete mačke ponúknuť jazdu v aute. Deti to robia s radosťou. Učiteľ potichu prevráti kamión a hovorí:

Nie, nemali sme sa rozhodovať

Doprajte mačke jazdu v aute

Mačka nie je zvyknutá jazdiť

Kamión sa prevrátil.

(A. Barto)

Hra sa opakuje. Hračka sa vráti späť do auta. Keď sa auto prevráti, deti povedia slová: „bum“, „pád“. Hra im prináša veľa radosti.

Poznámky:

  • môžete povedať inú riekanku, napríklad „Kittenka-murysenka“;
  • Zoberte si namiesto mačky medveďa, zajaca atď. a na konci si prečítajte básničku alebo riekanku o tejto hračke.

„Utečený zajačik“ (od 1 roka 4 mesiacov)

Úlohy. Rozšíriť vedomosti detí o životnom prostredí; spôsobiť aktívnu emocionálnu, motorickú a rečovú reakciu na to, čo sa deje; podporovať výslovnosť onomatopoických a ľahkých slov, napríklad: „zaya“, „bo-bo“, „oh-oh“ (bolí to) atď.; aby ste chceli ľutovať zajačika.

Obsah hry

Hračka zajac je ukrytá v taške alebo krabici. Učiteľka hlási, že niekto pribehol z lesa k deťom: malý, s dlhými ušami, miluje mrkvu. Pýta sa: "Kto je to?" Ukazuje uši zajaca z tašky: „Kto je tu, kto? Kto má dlhé uši? Zajačik, zajačik nás prišiel navštíviť. Pozdrav ho. Zajačik, choď k deťom." Oslovuje deti: „Zavolajte zajačikovi, povedzte: „Choď, choď. (Gestom ruky.) Deti striedavo volajú zajačika. Učiteľ hovorí: "Aký zajačik, zajačik, zajačik." (Zvýraznenie v hlase.)

Učiteľ ukazuje zajačikovi uši a pýta sa: „Čo má tento zajačik? Uši, uši. Aké uši? Veľkí." Ponúka sa, že sa ich dotkne a pomenuje. (Deti môžu používať uľahčené slová alebo gestá.)

Učiteľ pohne chvostom zajačika a pýta sa: „Čo je to na zajačikovi? Chvost. Aký chvost má zajačik? Malý. (Zdôrazňuje toto slovo intonáciou a gestom, deti opakujú.) Prišiel k nám dobrý zajačik, poďme sa s ním hrať na schovávačku. (Nebadane odovzdá hračku inému dospelému a ten ju ide s deťmi hľadať.) Kam ušiel zajačik, kam ušiel zajačik? Hľadajme ho . (Idú po miestnosti a nájdu zajaca.) Tu je zajačik. ( Oslovuje jedno z detí.) Sasha, zavolaj zajačika. Povedz: „Zajac, zajačik atď. (Hra sa opakuje dvakrát alebo trikrát, pričom zajac je skrytý na rôznych miestach.)

Keď sa hračka niekoľkokrát nájde, deti si sadnú na stoličky. Učiteľ hovorí: „Tu je náš bežiaci zajačik. Teraz sa pred nami nebude skrývať."

Číta báseň (niekoľkokrát vysloví zvýraznené slová).

Zajačik skáče na trávnik -

Skok, skok, skok.

Zajačik si pichol labku

Na končatine.

Bolí to zajačika! Oh! Oh! Oh!

Sotva som sa dostal domov.

Ponúkne sa zľutovať sa nad zajacom, pohladiť ho po labke, posadiť na stoličku alebo na koberec.

Poznámka. Podobnú hru je možné hrať s deťmi staršími ako 1 rok 6 mesiacov. Zároveň sa skomplikujú úlohy a obsah.

Napríklad môžete dať deti do podmienok podľa výberu: najprv nájdite a priveďte veľkého zajaca, potom malého atď. Na konci hry ponúknite, že budete skákať „ako zajačiky“, skryť sa atď.

Ach, ty malý zajačik!

Skákanie!

V sadzi je tenké ucho,

V múke je biely bôčik.

Chavylek - chivylek,

Kde si behal celý deň?

Hry a aktivity s bábikou

„Bábika Lala a ja“ (od 1 roka 3 mesiacov)

Úlohy. Formovať u detí vedomosti o sebe a svojom bezprostrednom okolí (oboznámenie sa s menami), rozvíjať porozumenie reči dospelých; precvičiť si výslovnosť zvukových kombinácií a zjednodušených slov; rozvíjať pozornosť a pamäť.

Obsah hry

Učiteľka postaví pred deti bábiku a radostne sa pýta: „Kto k nám prišiel? Táto bábika Lala nás prišla navštíviť!“ Vyzýva deti, aby pozdravili bábiku: „Ahoj, Lyalya.“ Pristupuje ku každému dieťaťu a povzbudzuje ho, aby vyslovovalo slová a kombinácie zvukov: „Bábika ("peek-a-boo") Lala."

Potom sa učiteľ pýta dieťaťa: "Ako sa voláš?" a on odpovedá: „Toto je Saša! Sasha, podaj ruku Lyale. (Môžete vziať dieťa za ruku) Kde sú Sashe ruky? Ukáž mi svoje ruky, Sasha. (Pohladí dieťa po rukách, požiada, aby zatlieskalo, povedzte „tlieskať-tlieskať“) Výborne, Sasha!“ Oslovuje bábiku: „Lala, ukáž mi, kde je Sasha? Tu je Sasha! (Ukazuje na dieťa rukou bábiky.)

Potom učiteľ pristúpi k ďalšiemu dieťaťu a hry sa zopakujú.

Potom sa hrá na schovávačku. Učiteľ prikryje bábiku obrúskom a pýta sa: „Kde je Lyalya? Kde sa schovala? (Deti sa pozerajú.) Tu je Lyalya! (Niekoľko individuálnych adries deťom.) Povedz: „Kde je Lyalya? Tu je Lyalya!"

Hra na schovávačku s deťmi sa hrá podobným spôsobom: učiteľ prikryje dieťa obrúskom a pýta sa: „Kde je Sasha? (Kde je Vova? atď.).“ Potom ho otvorí a povie: „Kto je to? Sasha (Vova atď.).

Poznámka.

Ak jedno z detí príde za učiteľom, ukáže mu na hlavu, vezme obrúsok a niečo povie, znamená to, že preberá iniciatívu a chce sa hrať. Takéto činy musí dieťa podporovať a chváliť.

„Kúpanie bábiky“ (od 1 roka 3-4 mesiacov)

Úlohy. Posilniť predstavy detí o kúskoch oblečenia; nácvik opakovania ľahkých slov (mydlo, voda, kúpať sa atď.); podporovať proaktívne činy detí a apelovať na dospelých (gestá a reč); vytvoriť radostnú náladu.

Materiál. Bábika a predmety na kúpanie (vaňa alebo umývadlo s vodou, mydlo, uterák).

Vychovávateľ. Pozri, čo sa stalo našej Lyalye? (Vezme bábiku do rúk.) Ach, ty špinavé dievča, kde si si tak zašpinila ruky? Čierne dlane, stopy na lakťoch. (Bábiku môžete vopred trochu zašpiniť)Čo robiť, ako jej pomôcť? (Individuálne odvolanie.) Aké ruky má Lyalya? čo treba urobiť? Umyť. (Prinesie bábiku k uchu.) Naša Lyalya chce plávať. Pomôžme jej. Čo by ste mali urobiť ako prvé? Odstráňte odev. Čo budeme strieľať ako prvé? (Ukazuje na šaty.)Šaty. (Individuálne odvolanie.) Pomôž Lale vyzliecť si šaty. (Dieťa pomáha. Potom si deti vyzlečú ďalšie časti oblečenia – nohavičky, ponožky – a pomenujú ich.) Všetko oblečenie bolo vyzlečené. (Učiteľ vyzve jedno z detí, aby opatrne položilo oblečenie bábiky na stoličku a pochváli.) Teraz okúpeme Lyalyu. (Všetky položky musia byť pripravené vopred.) V čom okúpeme Lalu? Vo vani. Kde je kúpeľ? (Individuálne odvolanie.) Ukáž mi. Kde je mydlo? Aké mydlo? Mydlo je voňavé. (Deti sa dotýkajú a ovoniavajú mydlo) Ach, aké voňavé mydlo! ! (Učiteľka vloží bábiku do vane, umyje jej tvár, ruky, nohy. Pomenuje činnosti, ktoré vykonáva, požiada deti, aby ich zopakovali. Bábika sa „raduje, špliecha“ si ruku do vody.) Ach, ako sa naša Lyalya raduje, ako rada pláva!

Učiteľ vyzve deti, aby naliali vodu z kanvy na Lyalyu. Deti môžu len podopierať kanvicu, ale to stačí na to, aby mali radosť zo spoločných akcií. Učiteľ polieva a hovorí:

Teplá voda

Nalejeme na nášho vtáka.

Oh, voda z kačacieho chrbta,

Alyonushka je tenká.

(E. Blaginina)

„Takže umyli Lyalyu! Čím to utrieť? Uterák. Kde je uterák? Sasha, prines uterák! Je taký jemný a nadýchaný. (Dotkne sa tváre a rúk dieťaťa uterákom.) Lalu osušíme. Aká sa stala naša Lyalya? Čistý! Dobre! Teraz sa s ňou môžeš hrať."

Poznámka. Hra „Kúpanie bábiky“ by sa mala hrať v prítomnosti 5-6 detí, aby mali možnosť aktívne konať. Nabudúce učiteľ pozve ďalšie deti.

Takéto hry sú zaujímavé aj pre deti staršie ako jeden a pol roka. Možnosti môžu byť rôzne, napríklad: bábika sa „hrá“ vo vode s loptou, rybou alebo akoukoľvek inou hračkou. Deti nájdu tieto hračky, pomenujú ich, prinesú ich, dajú ich bábike, povedia: „Tu, Lyalya, lopta (kačica - „utyu“), „hovorte“ s bábikou atď.

„Kto kričí ako“ (od 1 roka 4 do 5 mesiacov)

Úlohy. Posilniť schopnosť nájsť a vybrať známu hračku; opakovať, napodobňovať dospelého, zvukové kombinácie a slová; pomenovávajte slová z vlastnej iniciatívy.

Materiál. Hračky (pes, mačka, kura, kohút atď.).

Obsah hry

Prehráva sa neočakávaný vzhľad každej hračky (môžete ich vybrať z tašky alebo svetlej škatule).

Učiteľ ukazuje hračku a vykonáva s ňou akcie. Napríklad vezme chlpatého psa, „vedie“ ho, postupne sa dotýka každého dieťaťa a hovorí: „Ach, aký pes! Pekný pes! Sasha, čo robí pes? (Pes „beží“ k Sashe.) Ako šteká pes? Ach, ach! (Oslovuje deti jedno po druhom.) Opakujte“.

Rovnaké akcie sa vykonávajú s inými hračkami. Zvukové kombinácie (mňaukanie, kvokanie atď.) sa vyslovujú potichu a nahlas, s rôznou intonáciou.

Potom učiteľ vyzve každé dieťa, aby prinieslo akúkoľvek hračku, pomenovalo ju, opýta sa, ako „rozpráva“ (šteká, vrčí atď.), zopakuje zvuky, ktoré dieťa vydáva, a opraví ho, ak urobilo chybu. Môžete dať svoje dieťa do situácie výberu: „Akú hračku si chcete vziať?“ Alebo sa rovno ponúknite, že prinesiete napríklad mačku. Opýtajte sa: „Koho ste priviedli? Priniesol som mačku, mačiatko. Ako mačka mňauká? Správne, mačka mňauká; "Mňau mňau".

Učiteľka kladie podobné otázky, ak dieťa prinesie ďalšiu hračku.

Poznámka.Úlohy a otázky závisia od individuálnych charakteristík pripravenosť detí.

Hra môže byť komplikovaná: schovajte hračku v izbe a pozvite dieťa, aby zavolalo, napríklad: „Mňau-mňau, kde je mačka; Mňau-mňau, poď sem!" atď.

Hry pre deti

od 1 roka 6 mesiacov do 2 rokov

Môžete hrať rovnaké hry ako s deťmi do jeden a pol roka. No pri zachovaní deja sa menia úlohy, obsah a spôsoby interakcie medzi dospelým a dieťaťom (deti sa stávajú aktívnejšími a nezávislejšími).

„Hide and Seek“ (od 1 roka 6 do 7 mesiacov)

Úlohy. Naučte sa navigovať vo vesmíre, zistite, kde sú hračky, noste ich a nazývajte ich bežnými slovami namiesto onomatopoických a ľahkých; stimulovať aktivitu; rozvíjať pozornosť a pamäť.

Slovník. Všeobecné slovo „hračky“ (pasívny slovník); názvy hračiek: lopta, kačica, medveď, zajačik (zajačik) atď.; názvy akcií: kotúľa, klamstvo, výkriky atď.

Materiál. Hračky (lopta, kačica, medveď, zajac atď.) sú umiestnené na rôznych miestach v miestnosti.

Obsah hry

Vychovávateľ (v rukách drží bábiku). Prišla nás navštíviť bábika Káťa. Chce vidieť naše hračky. (Zovšeobecňujúce slovo je zvýraznené hlasom.) Katya, akú hračku ti mám priniesť? (Hovorí za bábiku) Zajac, zajačik. (Oslovuje deti.) Zavolajme zajaca: „Bežúci zajačik, kde si? Príď k nám, príď, príď!" (Slová sa vyslovujú spolu s deťmi.)

Učiteľka a deti hľadajú hračku, najprv sa priblížia k hraciemu kútiku, potom idú ku skrini, kde leží zajac.

Vychovávateľ. Kde je náš zajačik (zajačik)? (Radostne.) Tu je! Kto je to? Pomenujte to. Králiček! (Niekoľko jednotlivých opakovaní) Kde sedí zajačik? V skrini. Ukáž mi, Sasha. (Dieťa môže ukázať prstom alebo povedať „tam“, „tu“. Jeho činy sú podporované.) Koho sme našli? (Odpovede detí) Komu mám dať zajačika? Misha, povedz: "Katya, pre zajačika." Posaďme zajačika vedľa Káti. Čo robí zajačik? Sedí".

Zajac sa môže „hrať“ s deťmi: „skákať“, „behať“, „pozdravovať“ atď.

Bábika „dáva novú úlohu“ - žiada, aby priniesol loptu. Deti hľadajú, nachádzajú, pomenúvajú. Učiteľka sa prihovorí viacerým deťom jednotlivo: „Čo ste našli? Kde bola lopta? Vezmite loptu Katyi. Povedz: „Katya, vezmi si loptu, choď na loptu“ atď.

Podobné akcie sa opakujú s inými hračkami.

Na konci hry učiteľ hovorí: „Toľko hračiek sme našli pre Káťu: zajac, lopta, medveď, kačica. Toto sú naše hračky (zvýrazní slovo vo svojom hlase).“

Pozýva deti, aby sa s Katyou hrali s hračkami.

Možnosti hry.

1. Nájdite hračku a pomenujte jej farbu, tvar (lopta), jednotlivé časti (uši, labky) atď.

2. Jedno dieťa schová hračku a učiteľ a ostatné deti ju hľadajú. Ak v podskupine nie je viac ako 5-6 detí, môžete pozvať všetkých, aby skryli hračku.

„Niekto nás prišiel navštíviť“ (od 1 roka 6-7 mesiacov)

Úlohy. Cvičte deti v pomenovávaní hračiek a ich častí. Viesť k pochopeniu používania slovného pojmu „hračky“. Rozšírte svoju pasívnu slovnú zásobu. Podporujte emocionálnu reakciu a proaktívnu reč.

Materiál. Sada (4-5 kusov) hračiek známych deťom: zajac, medveď, mačka atď. (v krabici).

Obsah hry

Ozve sa klopanie na dvere. Učiteľ otvorí a prinesie do skupiny hračkárskeho zajaca. Prihovára sa deťom: „Pozrite sa, kto nás prišiel navštíviť! Dobrý zajačik? Pozdrav ho. Odkiaľ si prišiel, zajac? (Zodpovedný za zajaca.) Z lesa."

Zoberie hračku do rúk, prečíta básničku a slová sprevádza činmi.

Žil raz jeden zajačik

Dlhé uši .(Pohladí zajačika po ušiach.)

Zajačik omrzol

Nos je na okraji. (Ťahá nos)

Omrznutý konský chvost(Pohladí ho po chvoste.)

A išiel sa zohriať

Navštívte deti.

Je tu teplo a pekne,

A na obed vám dajú mrkvu.

(V. Chorál)

Vychovávateľ. Doprajme zajacovi mrkvu. (Vyberie predvarenú mrkvu.) Tanya, zober mrkvu a daj ju zajacovi! Povedz: "Tu, zajac, jedz!" Povedzme všetci: "Jedz, zajac, jedz." Pozri, hovorí nám „ďakujem“ a prikývne hlavou.

Môžete vyzvať deti, aby sa zajaca zľutovali, pohladili (zobrazenie a meno) jeho uši, nos, chvost – to aktivuje herné akcie a slovnú zásobu detí.

Vychovávateľ. Zajačik chce niečo povedať. (Zobrazuje (rozhovor“ so zajacom.) Našiel krásnu krabicu a nevie, ako ju otvoriť.

Pomôžme mu a uvidíme, čo tam leží. (Otvorí krabicu s pomocou detí.)čo je tu? Hračky . (Zvýrazní slovo hlasom.) Veľa hračiek! Aké hračky? (Učiteľ oslovuje každé dieťa samostatne.) Pomenujte to. Vezmi to. Ukážte to všetkým deťom. Akú hračku si vzal Sasha? Plyšový macko. Aký je to medveď - veľký alebo malý? (Pomáha ukázať sa rukami.) Pohladkajme medveďa po hlave a zľutujme sa nad ním. (Ukazuje uši, labky)Čo to je? (Individuálna výzva pre každé dieťa.) Pomenujte to. Ukáž mi . (Plieska hračku labkami.)Čo robí medveď? Tlieska labkami a teší sa, že nás prišiel navštíviť. Zavolajme mu: "Poď, poď, medvedík, k nám!" (Nabáda deti, aby opakovali slová „choď, choď“)

S ostatnými hračkami sa zaobchádza rovnakým spôsobom. Na konci hry sa učiteľ opäť pýta: „Čo priniesol zajac? Hračky. Krásne hračky». (Zvýraznenie v hlase.) Ponúka sa, že si s nimi zahrá.

Možnosť hry.

Nájdite v miestnosti rovnaké hračky ako v krabici. Prineste, uveďte, ktorý z nich ste priniesli. Učiteľ zovšeobecňuje: „Tu je medveď a tu je medveď. Toto sú medvede. Tu je zajac a tu je zajac. Toto sú zajace. (Deti opakujú.) Máme veľa hračiek!"

"Sliepky a kurčatá" (od 1 roka 7-8 mesiacov)

Úlohy. Obohatiť slovnú zásobu detí (kurčatá, kurčatá, kurčatá, pecky); podporovať používanie jednoduchých fráz; podporovať dialóg a vytvárať radostnú náladu.

Materiál. Mechanické kurča, kurčatá (z kartónu).

Obsah hry

Naťahovacia hračka, kura, sa pohybuje a „kluje“ pri dverách.

Vychovávateľ. Kto nás prišiel navštíviť? Kurča, kuracie - lieskový tetrov. Pozdravte kura. Dobrý deň, liesková sliepka! Co-co-co, co-co-co! Koho volá kura? (Zhŕňa odpovede.) Matka sliepka volá svoje mláďa kuriatka. Kde sú kuriatka? Opýtajme sa kura. (Individuálne odvolania.) Tanya, opýtaj sa, kde sú sliepky? Zavolajme kurčatám: "chick-chick-chick!" (Podporuje a povzbudzuje rečovú aktivitu detí. Vytiahne škatuľu s kurčatami.) Kto je to škrípanie: „čúrať-čúrať“? Kurčatá. (Podporuje emocionálnu reakciu detí. Ponúkne, že vezme kurčatá a pozrie sa na ne) Aké sliepky? Malý, dobrý. Sliepka volá sliepky: „Ko-ko-ko! Chlapi - žlté kuriatka, poďte ku mne!

Učiteľ vyzve deti, aby priložili kuriatka k sliepke. Každého dieťaťa sa pýta, čo robilo a koho vzalo ku kurčaťu. Upozorňuje deti na reakciu sliepky: "Mama sliepka je rada, že našla svoje mláďatká, a ďakuje." Postaví sliepku a kurčatá do radu a pýta sa: „Aké kura? Veľký. Aké sliepky? Malé. Ako volá sliepka svoje deti? Ako kuriatka škrípu? (Odpovede detí.)

Začína kura. „Čo robí kura? Zobáva zrná a nazýva svoje malé kurčatá."

Ko-ko-ko-ko!

Nechoď ďaleko

Veslovajte labkami,

Hľadajte zrná!

Učiteľ vyzve deti, aby ukázali, ako kura kluje zrná (klepanie prstami po stole) a povedzte: "kluk-klu-klu."

„Poďme jazdiť na koni“ (od 1 roka 8 mesiacov)

Úlohy. Zoznámte deti s nová hračka a spôsoby, ako sa s tým vysporiadať; naďalej učiť, ako porovnávať hračky podľa tváre; obohatiť svoju slovnú zásobu; podporovať onomatopoje, používanie jednoduchých fráz a účasť na dialógu.

Materiál. Veľký hojdací koník, malý hračkársky koník, zajačik.

Obsah hry

Rozohráva sa vzhľad veľkého koňa: dospelý ho „uvedie“ do skupiny a klikne jazykom: „klak-klak-klak!

Vychovávateľ. Kto nás prišiel navštíviť? Kôň! (Dáva deťom príležitosť preskúmať hračku a pohladiť ju.) Aký kôň k nám prišiel? (V prípade potreby položí doplňujúce otázky: krásny? Veľký? Malý?) Veľký krásny kôň. (Vyzve deti, aby opakovali.) Ako kričí veľký kôň? Fuj! (Hovorí tichým hlasom. Požiada niekoľko detí, aby opakovali, potom zakýva koňom.) Máme aj malého koníka. Poďme ju nájsť. (Deti, ktoré túto hračku poznajú, ju na požiadanie dospelého prinesú. Je vhodné umiestniť malého koňa k veľkému.)Čo je to za koňa? (ukazuje na hojdacie kreslo)- veľký alebo malý? (Niekoľko individuálnych odpovedí.)Čo je to za koňa? (ukazuje na iného)- veľký alebo malý? (Odpovede detí.) Veľký kôň kričí: „Jaro, choď, choď!“ (hovorí tichým hlasom); malý kôň kričí: "Jaro, choď!" (hovorí vysokým hlasom). (deti opakujú) Dnes k nám prišiel na návštevu veľký a malý kôň. Čo robí veľký kôň? (Rosí ju.) Je to hojdacie. Čo robí malý kôň? náklady. Vezmime zajaca na jazdu na veľkom koni. Opýtajte sa zajačika: "Chceš jazdiť na koni?" Sasha, posaď zajačika na koňa. Čo robí zajačik? Sedí na koni. Jazdí na koni. (Učiteľ stimuluje individuálne reakcie. Potom prečíta báseň.)

Zajačik jazdí na koni

Pozdĺž cesta je rovná a hladká.

Katya (Sasha, Tanya), chceš jazdiť na koni? Povedz: "Chcem jazdiť na koni." Povedz: „Ale, poďme! Ale!"

Milujem svojho koňa

Hladko jej rozčešem srsť,

Učešem si chvost

A pôjdem na koni na návštevu.

(A. Barto)

Hra sa niekoľkokrát opakuje.

VÝVOJ REČI DETÍ V TRETOM ROKU ŽIVOTA.

„Každý mi rozumie“ – tak možno obrazne nazvať toto obdobie. Dieťa začne veľa rozprávať, ľahko si zapamätá básničky a rozprávky, vie vysvetliť, čo potrebuje, rozprávať o tom, čo videlo a počulo. Reč sa stáva výraznejšou.

Do konca tretieho roku života dieťa už používa bežné vety a takmer všetky slovné druhy, to znamená, že začína ovládať opisnú reč.

Dieťa sa chce veľa učiť, všetko ho zaujíma, často sa s otázkami obracia na dospelého, čo pomáha zlepšiť dialogickú reč.

Dieťa sa snaží označiť všetko, čo vidí a čomu rozumie, vlastným spôsobom, to znamená, že „vytvára slová“. Túto jedinečnú vlastnosť detskej reči – tvorbu slov – názorne opísal a rozobral spisovateľ a jazykovedec K.I. Čukovský.

Úspešne sa rozvíjajú všetky duševné procesy – myslenie, pamäť, pozornosť, predstavivosť. Dieťa už vie porovnávať predmety a javy a robiť jednoduché závery vizuálneho a efektného charakteru (to, čo vidí, s čím koná).

Detská reč sa stáva prostriedkom komunikácie nielen s dospelými, ale aj s deťmi.

Úlohy rečové hry toto obdobie:

  • obohatiť pasívnu a aktívnu slovnú zásobu detí o bežne používané podstatné mená, slovesá, príslovky, prídavné mená a predložky;
  • naučiť sa rozprávať vo vetách, zostaviť ich gramaticky správne;
  • vytvoriť správnu zvukovú výslovnosť.

Okrem reči je dôležité riešiť aj problémy pre rozvoj osobných vlastností:

  • rozvíjať záujem o aktívnu interakciu s ostatnými;
  • podporte iniciatívu, pozíciu „ja sám“, povzbuďte túžbu hovoriť z vlastnej vôle a zapojte sa do rozhovoru.

Témy hier môžu byť veľmi rôznorodé, vrátane tých, ktoré boli použité pri práci s deťmi druhého roku života. Pri zachovaní deja sa však mení obsah a spôsoby interakcie medzi dospelým a dieťaťom.

Používajú sa rôzne techniky rozvoja reči a ich obsah sa stáva zložitejším. Napríklad dvoj- až trojročné deti už môžu dostať ukážku elementárneho opisného príbehu na jeho zopakovanie. Dospelý nielen ukazuje, ako narábať s predmetmi (hračkami), ale stimuluje aj aktivitu detí, ich iniciatívu a samostatnosť. Otázky sa stávajú zložitejšími a rôznorodejšími.

Informácie pre učiteľa.

1. Trvanie hry závisí od jej obsahu a záujmu detí (maximálne však 10-15 minút).

2. Učiteľ sám určuje, s ktorými deťmi v akom veku (berúc do úvahy ich individuálne schopnosti) hrať túto alebo tú hru.

"Kto kde žije"

Úlohy. Upevniť vedomosti o zvieratách (rozlíšiť a pomenovať ich, zapamätať si, kde žijú); aktivovať schopnosť vstúpiť do dialógu a reagovať návrhmi; podporovať a povzbudzovať iniciatívu a nezávislosť.

Materiál. petržlen; krabica s hračkami; modely lesov a domov (napríklad zo stolového divadla).

Obsah hry

Učiteľ postaví modely lesa a domu na koberec alebo na stôl. Petržlen „prinesie“ krabicu hračiek so zvieratkami a požiada deti, aby pomohli zistiť, kto žije v lese a kto v dome.

Vychovávateľ. Zvieratá sú stratené a nevedia kam ísť, pomôžme im. (Vytiahne zajaca.) Malý biely zajačik sedí, krúti ušami a niečo nám hovorí... Spýtaj sa zajaca, odkiaľ k nám pribehol? (Z lesa.) Akú farbu má náš zajačik? (Biely.) Aké má uši, aký chvost? (Učiteľ povzbudzuje deti, aby odpovedali samostatne, v prípade potreby pomáha. Odpovede nezabudnite zhrnúť.) Zajac (zajačik) je biely, uši má dlhé a chvost krátky a malý. Sasha, kde žije zajac? Vezmite zajaca tam, kde žije. (Ak sa dieťa pomýli, učiteľ požiada deti, aby mu pomohli.)

Petržlen "vytiahne" kravu z boxu.

Vychovávateľ. Toto je krava. Ona bzučí: moo-oo. Myslíte si, že aj krava žije v lese? (Zhŕňa odpovede detí.) Na dedine žije krava, ľudia ju kŕmia a ona im dáva mlieko. (Ponúka, že vezme kravu do domu, povzbudzuje deti k činnostiam, objasňuje, kam kravu vzali.)

Ďalej môžete vyzvať deti, aby si jednu po druhej zobrali hračky z krabice a spýtali sa, kde bývajú. Pomocou modelu pre dospelých sa deti učia klásť otázky a správne ich formulovať. Učiteľ zároveň opíše niektoré hračkárske zvieratá s výraznými vlastnosťami (napr.: líška obyčajná, má dlhý chlpatý chvost, medveď je veľký, má hrubé labky, chodí, kolíše sa atď.).

Na konci hry sa dospelý spýta Petržalky, či sa všetky zvieratká dostali do ich domu. Petržlen odpovedá a ďakuje deťom za pomoc.

Poznámky:

  • hra sa niekoľkokrát opakuje: počet hračiek sa zvyšuje;
  • môžete si prečítať básničky o zvieratkách, s ktorými sa hra hrá.

"Poďme ľutovať zajačika"

Úlohy. Naučte sa prejavovať pozornosť a starostlivosť; pochopiť vzťah medzi činmi a výsledkami (ak ste sa o zajaca postarali, neochorel); podporovať emocionálne prejavy detí.

Materiál: hračka zajac, teplý šál, kúsky mrkvy a kapusty.

Obsah hry

Je vhodné hrať hru v oblasti po daždi. Nastáva situácia: mokrý zajac sedí pod kríkom. Je dobré, ak si to pri chôdzi všimnú aj samotné deti. Ak nie, učiteľka upozorní deti na zajaca.

Vychovávateľ. Spýtajme sa zajaca: prečo tu sedí? (pomáha deťom - hovorí s nimi otázku). Tu je to, čo sa stalo:

Majiteľ opustil zajačika -

Zajačik zostal v daždi

Nemohol som vstať z lavičky,

Všetko mokré až na pokožku

Čo urobila hostiteľka? (Hoďte zajačika.)Čo sa stalo so zajacom? (Chudobný zajačik je mokrý a studený.) (Učiteľ počúva a podporuje výroky detí.) Ako ti môže byť ľúto zajačika? Čo treba urobiť, aby neochorelo? Nakŕmiť, zahriať. (Deti opakujú.)Čo má rád zajac? (mrkva, kapusta.) Nakŕmme zajaca. Čím kŕmime zajaca? (mrkva, kapusta.) Zohrejeme zajaca. (Ukazuje teplý šál.)Čo to je? Šatka, teplá šatka. (Zabalí zajaca do šatky.) Teraz je zajacovi teplo. Ako sme zohrievali zajaca? (Šál, teplý šál.) Pozrite sa, aký veselý sa zajac stal, hovorí nám: "Ďakujem, ďakujem!" Poprosme zajaca do tanca: Zainka, tancuj! Grey, tancuj! Sivý zajačik, tancuj, nohy máš dobré! (Zajac „tancuje“. Je dobré, ak deti samé opakujú niektoré slová a pohyby spolu so zajacom.)

Možnosť hry (po 2,5 rokoch). Zajac utiekol z lesa, stratil sa, sedí hladný a plače. Deti ho upokojujú, kŕmia, pomáhajú mu nájsť cestu do lesa atď.

"Ideme do lesa"

Úlohy. Obohatiť vedomosti detí o divých zvieratách, doplniť a aktivovať slovnú zásobu (názvy zvierat; slovesá chodí, vrčí, sedí, skáče; predložky in, on, under); nácvik vyslovovania hlások [h], [w], [z], [z]; rozvíjať pamäť a pozornosť.

Materiál. Hračky (medveď, líška, zajac, veverička, vlk).

Obsah hry

Je vhodné hrať hru na mieste, umiestniť hračky vopred pod kríky a zasadiť rotujúci strom na strom).

Deti sú pozvané ísť do lesa vlakom. Všetci sa postavia za učiteľa ako vlak.

Vychovávateľ. Chu-chu-chu, ponáhľam sa na vlak, idem do lesa, do čarovného lesa plného rozprávok a zázrakov! (Chodia po mieste. Deti spievajú.) Tak sme dorazili na rozprávkový les. Aké sú tam stromy? Vysoký, veľký! (Zdvihne ruky. Deti opakujú.) Započúvajme sa do šumu lístia na stromoch: pšššt... (Deti opakujú.) A kto tak bzučí: w-w-w?.. Správne, včely. Bzučíme ako včely. Počuť zvonenie komárov: s-z-z... (Deti opakujú.) Kto žije v lese? Aké zvieratá? Budem klásť hádanky a budeme spolu hľadať „odpovede“ v lese.

Biely a našuchorený, žije v lese,

Skoky: skok-skok. (zajac)

Výborne, uhádli ste sami! Kde sedí zajac? Pod kríkom sedí zajac. Kto môže povedať, prečo sa zajac schoval pod krík ? (Dáva deťom príležitosť vyjadriť sa. Môže byť rôzne varianty: „bojí sa vlka“, „bude pršať“ atď. Ponúka zavolať zajaca a priniesť ho. Ak je to potrebné, pomáha dieťaťu a povzbudzuje deti, aby prejavili svoju iniciatívu.)

Komu je v zime zima

Prechádzky lesom

Nahnevaný a hladný? (Vlk.)

Poďme nájsť vlka . (Dáva deťom príležitosť nájsť hračku samy.)

Vychovávateľ (upozorňuje na strom, na ktorom sedí veverička):

V lese je dutina na strome,

Je tam zaneprázdnená veverička

Urobil dobrý domov

Mojim malým deťom.

Kde žije veverička? kde je jej domov? (Deti ukážu a zdvihnú ruky.) Veverička žije vysoko na strome.

Na konci hry sa učiteľ pýta: „Aké zvieratá žijú v lese? a zhŕňa odpovede detí: „V lese žijú divé zvieratá – šelmy“.

Všetci opäť vstávajú ako vlak, „vracajú sa“ do škôlky a spievajú: „Chu-chu-chu...“ atď.

Poznámka.

Hru je možné hrať opakovane na stránke aj v skupine.

Možnosti hry:

  • umiestniť hračky na iné miesta;
  • Môžete pozvať jedno dieťa, aby skrylo hračky, a ostatné deti ich budú hľadať.

"Hádaj, kto je v košíku"

Úlohy. Rozvíjajte inteligenciu, pozornosť, túžbu hovoriť z vlastnej iniciatívy, rozširujte si slovnú zásobu o slovesá v jednotnom a množnom čísle; precvičiť si zvukovú výslovnosť.

Materiál. Hračky (mačka, pes, dvaja ježkovia) ukryté v košíku.

Obsah hry

Učiteľka vezme kôš, povie, že sú v ňom ukryté hračky, a požiada ich, aby uhádli, ktoré. Pýta sa hádanka:

Mäkké labky,

Na labkách sú škrabance.

Pozerá na mlieko

"Mňau mňau!" - hovorí.

Z košíka sa objaví mačacia labka.

Vychovávateľ. Čí je to labka, čo myslíte? (Deti hádajú, učiteľka pochváli tých, ktorí uhádli, a vytiahne z košíka mačku s mašľou.) Akú krásnu mačku máme! Aká mačka? Čo o nej poviete? (Tieto otázky pomáhajú deťom zapojiť sa do príbehu. Ak sa niekomu ťažko odpovedá, učiteľka mu ponúkne, že príbeh porozpráva.) Biela, nadýchaná, mäkká, malá, má malé labky, v labkách sú škrabance. (Hrá sa s mačkou.) Takto naša mačka behá, takto skáče. (Identifikuje slovesá s intonáciou a požiada deti, aby opakovali.) Ako mňauká? Ako to pradie? (Zborové a individuálne odpovede detí.) Hádajte, kto sa ešte skrýva v košíku?

Je s nami kamarát

Slúži verne

Vrtí chvostom

"Bow-wow!" - šteká.

(Z koša sa objaví vrtiaci chvost) Koho chvost? Kto je v košíku? Pes. (Vyberie hračku z košíka, deti sa na ňu pozerajú.) Aký pes? (huňatý, veľký atď.)Čo robí pes? (šteká.) Ako šteká? (Učiteľ povzbudzuje deti, aby predviedli zvukomalebnosť v rôznych tempoch, s rôznou intenzitou hlasu.) Kto ešte zostal v košíku?

Bodavé ako jedle

Ale so sivými ihličkami.

Žijú v lese

Boja sa líšky.

(Deti hádajú. Učiteľ vytiahne dvoch ježkov.) Aký druh ježkov? ( Malé, ostnaté, na krátkych nohách. Učiteľ objasňuje odpovede detí.)

Vychovávateľ. Čo robí mačka, keď ju hladká? (Teší sa a pradie.) A kedy vidí myš? (Potichu sa plazí, beží, skáče, chytá.)Čo ešte môže mačka robiť? (Mňau, lap mlieko, hraj sa.)

Čo robí pes? (Sedí, beží, vrtí chvostom.) Ako sa správa, keď vidí mačku? (Beží za mačkou, šteká, skáče, chytá.)

Poznámka.

Postupom hry môžete vytvárať situácie, v ktorých si deti precvičia zmenu slov. Napríklad skryť jedného ježka a opýtať sa, kto chýba (ježko); alebo schovať obe hračky (ježkovia utiekli) atď.

Možnosť hry. Niektoré deti predvádzajú akcie s hračkami, iné ich pomenúvajú (súčasne sa stimuluje rečová a motorická aktivita a vytvára sa schopnosť vzájomnej interakcie).

"Kto kričí"

Úlohy. Upevniť vedomosti detí o zvieratách a vtákoch. Zapájať sa do dialógu – rozvíjať schopnosť počúvať otázky a adekvátne na ne odpovedať; stimulovať a podporovať aktivitu.

Materiál. Dom postavený z kociek obsahujúci hračky: kohút, kura, krava, koza, žaba atď. (6-8 kusov).

Obsah hry

Učiteľka upozorní deti na svetlý domček, ktorý stojí na koberci alebo na stole.

Vychovávateľ. Toto nie je jednoduchý dom, kto v ňom býva? Zaklopeme a opýtame sa: "Klop, klop, klop, kto tu býva?" (Hovorí za kohúta.)"Ku-ka-re-ku, ja som kohútik, zlatý hrebeň!" Kto je to? (Kohútik.) Zavolajte mu: "Peter, kohútik, zlatý hrebeň, poď k nám!" (Nabáda k jednotlivým opakovaniam.)"Ku-ka-re-ku! Už idem, idem!" (Vytiahne z domu hračku.) Dobrý deň, Kohútik Petya! (Deti pozdravia a pozerajú sa na hračku.) Aké krásne perie má kohútik, akú maslovú hlávku, akú hodvábnu bradu! (Povzbudzuje deti, aby sa zapojili do rečovej aktivity.) Aké perie? Aká brada? Aký chvost? (Kohút znova zaspieva.)Čo myslíš, koho volá kohút? (Kura a kurčatá.) Ako ich voláme? (Kura-chick-chick!) (Spolu s dospelým deti zborovo volajú, menej aktívne deti sa zapájajú do jednotlivých opakovaní. Z domu sa objaví sliepka, potom sliepky: najprv jedno, potom ostatné. Pojmy „jedno kura“ - „veľa sliepok“ sú zosilnené.) Ako sliepka volá svoje kuriatka? Ako kuriatka škrípu? (Deti reprodukujú zvukomalebnosť. Učiteľ povzbudí odpoveď každého dieťaťa a navrhne položiť na stôl kohúta, sliepku a kuriatka.)

Káťa, postav sliepku ku kohútovi. Čo si to urobil? Výborne! Chlapci, čo urobila Katya? Atď.

(Vynesie kravu z domu.)"Moooo! Mlieko pre koho?" Kto je to? (Krava.) Hnedá malá krava, veľká, červená, bučia: moo-oo! Ako krava bučí? (Odpovede detí.)

Učiteľ vyzve deti, aby priložili kravu ku kohútovi, pýta sa, kde je krava . (Posilnenie pojmov „vedľa“, „spolu“)

Do úvahy prichádzajú aj iné hračky. Učiteľka vedie deti k zovšeobecneniu: každé zvieratko má svoj hlas, každé kričí inak.

Na konci hry môžete vyzvať deti, aby sa zahrali so svojou obľúbenou hračkou. („Akú hračku si chceš vziať? S ktorou hračkou sa budeš hrať?“)

Poznámka.

Počas hry by ste mali určite podporovať a povzbudzovať iniciatívu detí: "Výborne! Povedal správnu vec. Hračku si vybral sám!" A tak ďalej.

Možnosti hry (po 2,5 rokoch):

  • používajú sa iné hračky;
  • Na konci hry deti samostatne umiestnia hračky do domu a vyslovia svoje činy.

"Kde sú naše deti?"

Úlohy. Rozšíriť vedomosti detí o domácich zvieratách, obohatiť a aktivizovať ich slovnú zásobu (teliatko, kozliatko, žriebä, šteniatko, mačiatko); rozvíjať schopnosť porovnávať a zovšeobecňovať; vychovávať dobré vzťahy zvieratám.

Materiál. Hračky (krava, koza, kôň, pes, mačka - v krabici; teľa, kozľa, žriebä, šteniatko, mačiatko - za zástenou).

Prípravné práce. Učiteľ ukazuje obrázky domácich zvierat a zoznamuje deti s pojmom „zvieratá“.

Obsah hry

Asistent učiteľa hlási, že v krabici v rohu niekto plače.

Vychovávateľ. Pozrime sa, čo sa tam stalo . (Pristúpia ku krabici, otvoria ju a uvidia zvieratká. Deti ich na žiadosť dospelého pomenujú.) Zvieratá plačú, pretože prišli o svoje deti. Pomôžeme vám ich nájsť? Ale musíme vedieť, kto sú ich deti. (Vyberá hračky zo škatule jednu po druhej.) "Múúú, hľadám svoje teliatko!" Telíčko sa stratilo! ( Deti opakujú meno dieťaťa po učiteľovi.)"Ee-go-go, moje žriebä je ďaleko!" Žriebä chýba! "Ja-e-e, poď, kozliatko, ku mne-e-e!" Atď. Kde sú?

(Dospelý a deti chodia po skupine a nachádzajú mláďatá za zástenou.)

Vychovávateľ. Tu sú! (Oslovuje hračky.) Si snáď stratený? Deti vám pomôžu, ak im poviete, kto sú vaše matky.

Vyzýva deti, aby si vybrali akékoľvek „dieťa“, opýtali sa ho na jeho „matku“, zavolajte jej napríklad: „Katya, opýtajte sa mačiatka, kto je jeho matka? (kat.) Ako volá svoju matku?! (Mňau mňau!) Zavolajte matku mačku spolu s mačiatkom. (Dieťa opakuje.) Výborne, Katya! Teraz vezmite mačiatko k jeho mačke. Položte mačiatko vedľa jeho matky."

Rovnaké akcie sa opakujú so všetkými mláďatami. Hračky vám „ďakujú“ za vašu pomoc. Učiteľ chváli deti: "Výborne! Pomohli všetkým matkám nájsť svoje deti (mláďatá)!"

Poznámka.

V budúcnosti môžu deti porovnávať zvieratká podľa veľkosti a samostatne im stavať domčeky.

"Čo kúpili Zinu v obchode?"

Úlohy. Upevniť schopnosť rozlišovať predmety v súvislosti s ich účelom, rozlišovať a zvýrazniť detaily predmetných predmetov, pomenovať ich; precvičiť si vyslovovanie hlások [h], [w], [z]; stimulovať rečovú aktivitu detí.

Materiál. Bábika, riad na hračky (vrátane čajového riadu).

Obsah hry

Vznikne herná situácia: bábika Zina chce pohostiť ostatné bábiky čajom, ale riadu je málo.

Vychovávateľ. Musíme si kúpiť riad. Kde si to môžem kúpiť? (V obchode.) Vezmeme bábiku Zinu a ideme do obchodu. kam pôjdeme? Koho si vezmeme so sebou? (Odpovede detí.) v čom pôjdeme ďalej? Hádaj:

Beží po koľajniciach

Ding Ding! - zvoní.

Čo to je? (Električka.) Poďme do obchodu električkou. (Vstanú ako vlak a idú do obchodu. Obchod je stôl, na ktorom je umiestnený riad pre bábiky.) Tu sme! V obchode je toľko rôznych jedál! Aké jedlá potrebujeme, aby sme bábikám dali čaj? (Čajové jedlá.) Zina, pomenovali deti správne jedlá? (Bábika "potvrdzuje") Treba si kúpiť šálky a podšálky. (Nájdu a preskúmajú riad.) Aký pohár? (Modrá.) Aký tanierik? (Modrá)

Učiteľka povzbudzuje odpovede detí a navrhuje opýtať sa bábiky Ziny, ktoré šálky a podšálky má najradšej. Bábika "ukazuje". Deti ukladajú riad do škatule. Učiteľka dbá na to, aby bolo pre všetky bábiky, ktoré budú „piť čaj“, dostatok šálok a tanierikov.

Vychovávateľ. Čo by ste si ešte mali kúpiť? (Detské predpoklady.) To je pravda, lyžičky na miešanie cukru, ktorý bol vložený do čaju. Z čoho budeme nalievať čaj? (Z čajníka.) Ukáž mi, kde je kanvica. Aký druh kanvice? Veľký, krásny, modrý. (Podporuje a povzbudzuje individuálne výroky detí. Ukazuje cukorničku.)Čo to je? Toto je cukornička. (Deti opakujú.) Cukor sa naleje do cukorničky. Pijete radi čaj s mliekom? Mlieko sa naleje do džbánu na mlieko (Ukazuje mliekara) Akú farbu má nádoba na mlieko? (Modrá) Toľko jedál sme dnes kúpili. Čo sme kúpili Zine? (Šálky, podšálky, lyžice, čajník, cukornička, kanvička na mlieko) Aké jedlá sme kúpili? (Čajovňa.) Na čo sa používa čajové náčinie? (Odpovede detí.) Naše bábiky budú šťastné!

Poznámky:

  • riad môže byť iná farba a v rôznych množstvách - podľa počtu bábik;
  • Nezabudnite pokračovať v hre - usporiadajte „čajový večierok“ pre bábiky, dajte deťom príležitosť ukázať nezávislosť a iniciatívu.

Možnosti hry:

  • nákup riadu - pre hru "Bábiky obedujú." V tomto prípade by ste mali venovať pozornosť farbe, veľkosti a účelu predmetov;
  • nákup nábytku - pre hru "Poďme zariadiť izbu pre bábiku."

G. Gruba Rozvíjanie reči od útleho veku

Podľa programu „Krokha“, w. "Dieťa v materskej škole", č. 2-3 2002

Zhrnutie lekcie hry v škôlke materskej školy (pre deti 3. roku života), téma: „Hračky“

Ciele:

Obohaťte aktívnu slovnú zásobu detí o slová-názvy hračiek.
Vytvárajte stabilné predstavy o veľkosti, tvare, farbe, množstve.
Pokračujte v zoznamovaní detí s geometrickými tvarmi.
Naučte deti vytvárať celok z častí.
Zoznámte deti s netradičnou technikou kreslenia – kreslením vatové tampóny.
Zlepšite schopnosť kresliť rovné čiary ceruzkou, prilepte detaily obrázka na správne miesto.
Rozvíjať myslenie, jemnú a hrubú motoriku.
Precvičte si onomatopoju, schopnosť orientovať sa v priestore a koordinovať pohyby so slovami.
Zlepšite koncentráciu a rozpätie pozornosti.
Vypestujte si starostlivý postoj k hračkám.

Vybavenie:

Hračky: Cheburashka, malé distribučné bábiky, kocky, loptičky, mačka, medveď, vlajky, volanty.
Obrázok Cheburashky bez uší a podbradníka, tieto časti vystrihnuté z papiera, lepiace tyčinky.
List zeleného kartónu s riekou, úzkymi a širokými mostíkmi, kríkmi s tromi a mnohými nalepenými bobuľami.
Vatové tampóny, červený gvaš, košíky vystrihnuté z papiera.
Obrázky so siluetou pohára (vyrobené z kruhov), viacfarebné kruhy zodpovedajúce veľkosti obrázka, viacfarebné kamienky, kruh s obrázkom pohárovej tváre.
Kolieska na prádlo, farebné kruhy.
Kreslenie s prázdnymi priestormi vo forme geometrických tvarov, geometrické obrazce vhodné veľkosti a farby.
Vystrihnuté obrázky zobrazujúce hračky.
Koláčiky vystrihnuté z kartónu, obrázky znázorňujúce mačku, psa, kravu, myš, vranu, prasa, kozu, kačicu, kura.
Farebné obrázky hračiek vystrihnuté z papiera a ich čierne tiene nakreslené na kartóne.
Farebné ceruzky, hárky papiera s nakreslenými vlajočkami bez paličiek.
Zvukové nahrávky: „Cheburashka“; „Vlajka“, „Hračky pre zvieratá“ od Zheleznovej.

Priebeh lekcie:

Pozdrav "Všetci tlieskali rukami"

Všetci tlieskali rukami
Priateľstvo, viac zábavy!
Nohy sa nám začali klepať
Hlasnejšie a rýchlejšie!
Udrieme ťa na kolená.
Ticho, ticho, ticho.
Rukoväte, ruky hore,
Vyššie, vyššie, vyššie!
Ruky sa nám začali točiť.
Znova išli dole.
Otočte sa, otočte sa
A prestali

Moment prekvapenia "Cheburashka"

Pozri, kto nás dnes prišiel navštíviť? Cheburashka. Sám je hračkou a miluje iné hračky. Dnes sa budeme hrať s rôznymi hračkami.

Aplikácia "Cheburashka"

Na dokončenie portrétu Cheburashky je potrebné prilepiť chýbajúce časti: uši a podbradník.

Didaktická hra „Matryoshka bábiky išli do lesa“

Matriošky milujú prechádzky do lesa. Teraz vezmite matriošku a vezmite ju na prechádzku. (Deti manipulujú s matrioškou na plachte s nalepenými mostíkmi cez rieku, pňami stromov a kríkmi bobúľ).

Tu prichádza hniezdna bábika. A pred ňou je rieka. Sú tam mosty? Koľko mostov? Dva mosty. Identické mosty? Nie Rôzne mosty. Jeden most je úzky a druhý široký.
Hniezdiaca bábika kráčala po úzkom moste.
Unavila sa a sadla si k odpočinku na úzky pník. Nepohodlne na úzkom pni sa hniezdiaca bábika presunula na široký pahýľ.
A tu sú kríky s bobuľami. Na jednom kríku je veľa bobúľ. A na druhej strane je toho málo. Matrioška sa priblížila ku kríku s niekoľkými bobuľami. Pozbierala všetky bobule a spočítala ich: jeden, dva, tri. Potom sa hniezdiaca bábika vybrala do kríka s množstvom bobúľ.
Je čas, aby matrioška išla domov. Kráčala domov po širokom moste. Zbohom!

Kreslenie vatovými tampónmi „Bobule pre matriošku“

Hniezdne bábiky chceli nazbierať bobule do košíkov a priniesť ich domov. Nakreslíme nejaké bobule. Budeme kresliť vatovými tampónmi.

Hudobno-vzdelávacia hra „Dajte sušienky zvieratám“

Máme koláčiky pre zvieratká. Teraz im doprajeme tieto koláčiky. Pozorne počúvajte slová piesne – pieseň vám povie, koho máte liečiť. (Podľa slov piesne „Animal Toys“ deti nájdu obrázok zobrazujúci túto postavu a umiestnia vedľa neho „cookies“).

Konštrukcia "Tumbler"

Tu je nákres pohára. Urobme to krásne a svetlé pomocou farebných kruhov. Vyberte kruhy vhodnej veľkosti a aplikujte ich na výkres.

Keď deti vyskladajú z kruhov obrázok pohára, môžete im ponúknuť ozdobenie tela - veľkého kruhu - viacfarebnými kamienkami a kruh - tvár položiť na kruh - hlavu.

Hra s kolíčkami na prádlo „Rattles“

Držiaky hrkálok boli zlomené. Vyrobte si ich z štipcov na prádlo. (Keď deti plnia úlohu, učiteľka sa pýta, akú farbu hrkálok si deti vyberú).

Didaktická hra „Nájdi tieň hračky“

Hračky stratili svoj tieň. Nájdite tieň každej hračky a aplikujte farebná hračka zhora na jej čierny tieň.

Dynamická pauza "Vlajka"

Chlapci, vyberte si vlajky. Akú farbu vlajky ste si vybrali? a ty? Akú farbu má vaša vlajka? Počúvajte pieseň a opakujte pohyby.

Kreslenie ceruzkami „Paličky na vlajky“

Toto sú krásne viacfarebné vlajky. Stačí si vziať ceruzku a nakresliť ňou tyčinky.

Didaktické cvičenie „Skryť geometrické tvary na výkrese“

S tým nádherný obrázok postavy utiekli. Tu je kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik. Vráťte ich na ich miesto na obrázku.

Didaktické cvičenie „Vystrihnúť obrázky“

Tieto hračky však mali smolu – deti sa s nimi zle hrali a rozbili ich. Opravme tieto hračky - spojte časti do celku.

Natalia Artemyeva
Poznámky k lekcii v materská skupina

Ciele a ciele:-upevniť schopnosť nájsť rozdiel medzi kockou a loptou;

Pomenujte základné farby;

Nájdite rozdiel medzi veľkými a malými predmetmi;

Výbava: - veľký plyšový medveď, ako hrdina z rozprávky;

Gule (veľké a malé, 4 základné farby (červená, žltá, zelená a modrá) - v počte deti;

Kocky (veľké a malé, podľa počtu detí;

Gorochki (podľa počtu detí);

Priebeh lekcie:

Zápal: Chlapci, dnes nás prišla navštíviť Mishka. Poďme ho pozdraviť. Pozrite sa, aký je (učiteľ vám dovolí dotýkať sa ho) Veľmi by vás dnes chcel vidieť, aký ste šikovný, bystrý a ako sa učíte.

Najprv vám však chce zaspievať pieseň a vy zopakujete pohyby.

Som milý medvedík,

Hračkársky medveď.

Počúvaj, počúvaj,

Ako môžem spievať?

Počúvaj, počúvaj,

Ako môžem spievať:

Ra-ry-ru, ra-ry-ry-ra-ru.

Chlapci, páčila sa vám Miškina pesnička?

Teraz poďme k stolu. Čo vidíte pred sebou (kocky ľubovoľnej farby na stole (kocky podľa počtu detí, každé má 2 kocky).

Čo mám teraz v ruke (učiteľ berie kocku)

deti:-kocka

Zápal:-Akú veľkosť majú kocky na našom stole?

deti:-veľký a malý

Zápal:-Postavme si z týchto kociek pyramídu, ktorú kocku umiestnime ako prvú?

deti:- veľký, potom malý.

Zápal:-pozri na pyramídy, ktoré máš.

Zápal:-Výborne chlapci, Miške sa veľmi páčilo, že ste úlohu splnili. Teraz poďme k inému stolu. Čo je v košíkoch (každý košík obsahuje loptičky 4 farieb, 4 loptičky pre každé dieťa)

Ukáž mi loptu žltá farba(deti ho vyberú z košíka a ukážu)

A teraz Nasťa povie, ktorú loptičku vytiahla z koša (zoberie ľubovoľnú a pomenuje ju podľa farby a to isté žiada od ostatných detí).

Zvládli ste aj túto úlohu, je to veľmi dobré.

Teraz si trochu oddýchneme.

FYZICKÁ MINÚTA:

TRI MEDVEDY,

Tri medvede kráčali domov (deti kráčali)

Otec bol veľký, veľký (ťaháme ruky hore)

Mama je s ním kratšie(ruky na úrovni hrudníka)

A môj malý syn len (sadni si)

Bol veľmi malý (krčil sa, hojdal sa ako medveď)

Chodil s hrkálkami (vstaň, ruky zovreté v päsť pred hrudníkom)

Ding-ding, ding-ding. (imitovať hru s hrkálkami)

Zápal:-Keď si s Miškou oddýchnete, zadá vám poslednú úlohu.

Poďme všetci na podložku. Čo teraz vidíte (na šmýkačke je pre každé dieťa jedna loptička a kocka).

Teraz kotúľte loptu dole kopcom a teraz kocku. Čo ste videli?

deti: -Loptička sa kotúľala, ale kocka nie.

Zápal: -Prečo sa kocka nekotúľala, ale len stáčala?

deti:-Kocka má rohy, lopta nie.

Zápal: -Výborne, chalani, šepol mi Miška do ucha, že sa ti dnes potešil a rád by ti dal sud s prekvapením.

No a Mishka sa s nami lúči, má toho v lese ešte veľa, rozlúčme sa s ním. Zbohom, Miška.

Publikácie k téme:

Zhrnutie integrovanej hodiny telesnej výchovy v materskej skupine „Na návšteve u babičky“ integrácia vzdelávacích oblastiach: Telesná výchova, hudba, poznávanie, komunikácia, bezpečnosť, zdravie, socializácia. Ciele: Vyučovať.

Zhrnutie komplexnej lekcie o rozvoji reči v prvej materskej skupine „Zayushkina Hut“ Zhrnutie komplexnej lekcie o rozvoji reči v prvej materskej skupine na tému: „Zayushkina hut: Ciele: 1. Pokračovať v posilňovaní s deťmi.

Zhrnutie otvorenej hodiny v materskej skupine „Svet hračiek“ Ciele: naďalej rozširovať a obohacovať svoju slovnú zásobu, správne vyslovovať podstatné mená označujúce názvy hračiek;

Zhrnutie otvorenej lekcie o rozvoji kultúry komunikácie v materskej skupine „Na návšteve u babičky“ Abstraktné otvorená trieda v materskej škole zameranej na kultúru komunikácie Téma: „Na návšteve u babičky“ Ciele programu: vzdelávacie.

Zima je na ulici! Je čas stavať a s chalanmi sme sa rozhodli nakresliť snehuliakov. Na prechádzke vonku sme sa s deťmi hrali so snehom a pozerali sme sa naň.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v materskej skupine „Po ceste, návšteva mačky“ Zábavná hra: „Po ceste, návšteva mačky“ Účel: Nadviazať emocionálne pozitívny kontakt s deťmi a vzbudiť záujem o spoločné aktivity.

mob_info