Esej na tému: „Moje zimné prázdniny“. Náučná hodina na tému: „Ako som strávil zimné prázdniny“ Nakreslite, ako som strávil zimné prázdniny

Svetlana Kuznecovová

Novoročné sviatky- je to úžasný čas Nový rok, zima, ale zaujímavé dni prvý mesiac v roku, kedy môžete ísť do cirkusu, divadiel Novoročné predstavenia, do centrálneho ľadového mesta, do chrámu na Vianoce alebo sa hrať zimné hry vonku hádzať snehové gule, jazdiť po ľadovej šmýkačke alebo po snehovej šmýkačke na saniach, snežnom skútri alebo ísť s rodičmi na klzisko a po večeroch sa hrať s obľúbenými hračkami, ktoré ti nadelil Ježiško. V pondelok, keď prišli deti do MATERSKÁ ŠKOLA mali niečo povedať svojim priateľom a učiteľom. Skvelý čas na prácu na rozvoji a kompozícii reči príbehy z osobnej skúsenosti.A tiež na izo-aktivity: na nášivke a kresbe. Deti sa snažili zapamätať si a načrtnúť svoje dojmy z Novoročné sviatky. Zatiaľ čo chlapci kreslili, pripomenuli si Surikovove básne „Tu je moja dedina“, Yeseninovu „Birch“, Marshakovu „In decembra, v decembri. ".







Ďakujem za tvoju pozornosť!

Publikácie k téme:

V našom komplexe Štátnej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcie Stredná škola č. 633 v Moskve je jednou z oblastí predškolských oddelení práca na nadväzovaní priateľských vzťahov.

Aby som získal dojmy pre túto prácu, mal som vzdelávací rozhovor o vesmíre, pozreli sme si karikatúru „Pin Code: Sunny.

Básne pre rozprávkové postavy na novoročné sviatky. Básne pre rozprávkových hrdinov Drahí kolegovia! Najčarovnejšia, najúžasnejšia a najobľúbenejšia dovolenka sa blíži - Nový rok! A pre nás.

Kreatívny voľný čas detí počas novoročných sviatkov. Dlhé prázdniny sú, samozrejme, dobré, ale čo môžete svojmu dieťaťu ponúknuť ako voľnočasovú aktivitu, keď je unavené zo všetkého: novoročné svetlá, turistika.

Vážení hostia mojej stránky! Navrhujem, aby ste sa pokúsili pripraviť jedlá, ktoré ozdobia váš stôl novoročné sviatky a potešia vás.

Čarovná taška novoročných veštieb a predpovedí. Na Silvestra a vianočné sviatky naozaj chcete zázraky, rozprávky... aj dospelých.

A teraz je november, za oknom sa čoraz častejšie namiesto slnečného rána pochmúrna obloha prelieva jemným dažďom. A deti a ja pri pohľade z okna si pamätáme.

Téma: Ako som trávil zimnú dovolenku.

Cieľ: rozširovať si obzory, rozvíjať dialogickú a monologickú reč, vytvárať rečový slovník na danú tému, upevňovať poznatky o zime.

Priebeh lekcie.

1. Organizovanie času.

2. Fonetické cvičenie: diferenciácia znie T-D.

3. Rečové cvičenie:

Aké je teraz ročné obdobie?

Teraz je zima.

Pomenujte zimné mesiace.

december január február.

Aký mesiac to je?

Teraz je január.

Aké je počasie v zime?

V zime je chladné počasie. Často sneží. Fúka studený vietor.

4. Hlavná časť. - Chlapci, zimné prázdniny sa skončili. Všetci ste sa vrátili do školy vo svojich laviciach. Teraz si pripomeňme, čo zaujímavé sa vám stalo počas zimných prázdnin, čo ste robili doma.

Kedy ste išli na dovolenku?

Išiel som na dovolenku... December.

Koľko dní trvali zimné prázdniny?

Zimné prázdniny trvali 15 dní.

Kedy si prišiel do školy?

Prišiel som do školy... januára.

Teraz mi povedz, ako si strávil zimné prázdniny. (deti hovoria o tom, ako trávili zimné prázdniny.)

Plán príbehu.

Keď si odišiel na zimnú prestávku.

Koľko dní trvali zimné prázdniny?

Aké bolo počasie počas zimných prázdnin?

Ako ste pomohli mame a otcovi doma?

Čo si robil na prechádzke?

Aké knihy ste čítali?

Aké filmy ste si pozreli?

Teraz sa pozrime na prezentáciu „Zimná zábava“.

Páčila sa vám prezentácia?

Odpovede detí.

A teraz si zahráme scénku „Stretnutie po zimných prázdninách“ a každý z vás sa opýta svojho priateľa, ako strávil zimné prázdniny.

(organizácia dialogickej reči podľa vzoru s pozdravom)

Výborne, dobre ste zahrali scénu. Myslím, že vaše prázdniny boli zábavné a zaujímavé. Cez prázdniny ste sa nenudili, dobre ste si oddýchli. Poďme si teraz nakresliť to najzaujímavejšie, čo sa stalo počas zimných prázdnin.

(robenie náčrtov na albumové listy).

5. Zhrnutie lekcie.

O čom sme sa dnes rozprávali?

Rozprávali sme sa o zimných prázdninách.

Sánky, lyže, korčule, snehuliak, snehová šmýkačka.

Bol som na lyžiach.

Sánkoval som sa dole kopcom.

- Aké je teraz ročné obdobie?

- Teraz je zima.

- Vymenuj zimné mesiace.

december január február.

- Aký mesiac to je?

-Teraz je január.

- Aké je počasie v zime?

- Počasie je v zime chladné. Často sneží. Fúka studený vietor.

Plán príbehu.

    Keď si odišiel na zimnú prestávku.

    Koľko dní trvali zimné prázdniny?

    Aké bolo počasie počas zimných prázdnin?

    Ako ste pomohli mame a otcovi doma?

    Čo si robil na prechádzke?

    Aké knihy ste čítali?

    Aké filmy ste si pozreli?

O čom sme sa dnes rozprávali?

Rozprávali sme sa o zimných prázdninách.

Sánky, lyže, korčule, snehuliak, snehová šmýkačka.

Bol som na lyžiach.

Sánkoval som sa dole kopcom.

Fotosúťaž „Ako som strávil zimné prázdniny“

Termíny: do 15. januára 2011.
20. januára 2011 O 17.30 zhrnutie a ocenenia v kategóriách:

  1. Fotopríbeh s najzaujímavejšou zápletkou.
  2. Najzábavnejší fotografický príbeh.
  3. Najoriginálnejší fotopríbeh.
  4. Najdlhší fotopríbeh.
  5. Najpestrofarebnejšie navrhnutý fotopríbeh.

Podmienky fotosúťaže:

  1. Fotografie si vyberá dieťa samo.
  2. Pod fotkou - komentár v 2-3 vetách (s pomocou dospelej osoby).
  3. Je povolené poskytovať výkresy, aplikácie a iné produkty výtvarné umenie deti.
  4. Veľkosť listu s fotografiami je na šírku. Množstvo - od jedného do niekoľkých.

Príloha č.3. Ako som strávil zimné prázdniny

(trieda v seniorská skupina: rozprávanie o téme z vlastnej skúsenosti)

  1. Cvičte deti v rozprávaní príbehov o zaujímavých prechádzkach, hrách a zimných radovánkach.
  2. Posilnite schopnosť z vlastnej iniciatívy vybrať konkrétny obsah pre príbeh v rámci navrhovanej témy.
  3. Rozvíjajte súvislú reč: prezentujte svoj príbeh dôsledne, podľa plánu.
  4. Zlepšiť gramatickú štruktúru reči.
  5. Aktualizujte si slovnú zásobu na témy: „Zima“, „Nový rok“, „Vianoce“, „Zimná zábava“, „Rodina“, „Moje mesto“.
  6. Rozvíjať komunikačné a rečové schopnosti detí, zvyšovať emocionálnu pripravenosť podeliť sa o nahromadené dojmy, reagovať na výroky a otázky rovesníkov.
  7. Aktivujte pamäť, myslenie, sluchovú pozornosť.

Vybavenie:

Fotografie zo života detí skupiny a detské kresby pre fotografickú súťaž „Ako som strávil zimné prázdniny“, ilustračný materiál na témy „Zima“, „Zimná zábava“.
Organizovanie času.

L ogoped: Vonku je zasnežená zima. Nedávno ste boli na dovolenke. S akými hračkami a hrami ste trávili dni? Kam ste chodili za babkou? Aké miesta v našom meste ste navštívili? S kým ste mali zaujímavé stretnutia? Pozri si svoje fotky, zamysli sa nad sebou.
Deti odpovedajú na otázky počas predbežného rozhovoru a prezerania fotografií.
Stanovenie cieľa lekcie
Logopéd: Dnes sa na hodine porozprávate o najzaujímavejšej udalosti z dovolenky. Vyberte si, čo sa vám najviac páčilo. Fotografie pomôžu. Pamätáte si, kde sa to stalo?
- s kým ste boli,
- čo sa presne stalo,
- prečo si to pamätáš najviac zo všetkého,
- aká bola nálada?
- priania do budúcnosti.
Detské rozprávanie.

Logopéd: Vypočujme si príbeh Anyi (meno ďalšieho dieťaťa, ktoré začína príbeh).
Začnite svoj príbeh (meno dieťaťa), sme pripravení vás počúvať.
Pripomína mi to sekvenčný príbeh. Pomáha začať: „Počas prázdnin som išiel (bol, išiel) ...“, podľa typu fotografie.

Telesná výchova (po troch príbehoch)

Rečové cvičenia s napodobňovaním pohybov, bez hudobného sprievodu
Si mráz, mráz, mráz, s prekríženými rukami si šúchaš predlaktia („rozcvička“).
Neukazuj nos! Ukazovák ohroziť zimu (zvyšné prsty sú zovreté v päsť).
Choďte rýchlo domov, zimu „odháňajú“ striedavo pravou a ľavou rukou.
Vezmite si chlad so sebou. Rukami robia pohyby, akoby ťahali za povraz.
A vezmeme sane. Chrbát je rovný, oni si čupnú a berú sane.
Pôjdeme von. Pochodujú na mieste.
Sadnime si do saní alebo kolobežky. Posaďte sa do drepu a súčasne natiahnite ruky rovno
pred. Rovné ruky presúvajú za chrbát.

Logopéd: Čo sa vám páčilo na príbehu, ktorý ste počúvali? Na čo najradšej spomínate? Za čo by ste chceli pochváliť rozprávača?
Páčil sa mi príbeh (meno dieťaťa), pretože bolo jasné, čo sa stalo pred okamihom na fotografii a čo sa stalo potom.
Príbeh bol jasný, dozvedeli sme sa, ako sa akcia začala a ako skončila.
Príbeh (meno dieťaťa) sa ukázal byť zaujímavý a zábavný. Slová volil veľmi presne.
(meno dieťaťa) bol príbeh krátky, ale to hlavné sa mu podarilo povedať.
Bolo zaujímavé počúvať (meno dieťaťa), veselo a podrobne rozprával o svojich hrách.
Celkovo počúvame šesť detských príbehov.


Príloha č.2. Fotografia

Výstava fotografií prihlásených do fotosúťaže „Ako som strávil zimné prázdniny“




„Som na brehu rieky Volga v Plyose. Na Volge je ľad a sneh, nie je to vidieť." (Veronica)




„Som so sestrou Lisou na prechádzke. Poďme sa sánkovať." (Veronica)




„Oslavujeme Nový rok – rok zajaca. Mama dala tortu“ (Veronica).





„Hrám na počítači“ (Anya)




„Išiel som na dovolenku, na vianočný stromček. Boli tam zábavní klauni.“ (Ksyusha)





"Hrám s písmenami: skladám slová" (Alina)





"Išiel som so svojou matkou na bábkové divadlo v divadle" (Oleg)




"Som na jazdách v detskom zábavnom centre" (Nastya)

  1. Borodich. A.M. Metódy rozvoja detskej reči. M., 1981
  2. Voronová A.E. Logorytmika v reči skupiny predškolských vzdelávacích inštitúcií pre deti vo veku 5-7 rokov. Toolkit– M.: TC Sfera, 2006.
  3. Lokteva E.V. Obsah práce o formovaní sociálnych a komunikačných zručností u starších predškolákov s mentálnou retardáciou // Výchova a vzdelávanie detí s vývinovými poruchami, č. 3, 2007, s. 27-34.
  4. Pavlova O. S. Formovanie komunikatívnej aktivity u detí staršieho predškolského veku so špeciálnymi potrebami: Dis. ...sladkosti. ped. Sci. - M., 1998.
  5. Panfilová M.A. Herná terapia komunikácie - M., 2001
  6. Filicheva T.B., Chirkina G.V. Odstránenie všeobecného nedostatočného rozvoja reči u detí predškolskom veku: Praktická príručka. - M.: Iris-Press, 2004.
  7. Shiyan L.I. Prevencia a náprava porúch osobný rozvoj deti s OHP. / Predškolská pedagogika, č. 3, 2008, s. 49.

Stránka obsahuje obrázky o zimných prázdninách.
Zimná dovolenka zahŕňa veľa rôznych vecí: zimné radovánky a zábava, lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie, snehuliaci a snehové gule, konečne oslava Nového roka.

Všetky tieto zimné obrázky a fotografie o prázdninách sú spojené predovšetkým s deťmi, aj keď sa na nich, samozrejme, aktívne podieľajú aj dospelí. Je to skvelý čas zimných prázdnin!

Príjemné sledovanie!

Zimná dovolenka! Deti sa oddávajú zimným radovánkam! Obrázky z zimnej dovolenky sú vždy plné zábavy!

Na fotografii sa počas zimných prázdnin rodičia s deťmi sánkujú z hory.

Zábavné zimné aktivity! Príjemné prázdniny!

Na obrázku sú zimné prázdniny v plnom prúde.

Deti vyrábajú snehuliaka, hádžu snehové gule a váľajú sa v snehu! Bavte sa pre deti počas novoročných sviatkov!

A na tejto fotke si deti na saniach užívajú zimné prázdniny.

Na fotografii sa chlapec a dievča šťastne rútia dolu horou na saniach.

Na fotografii deti ležia v snehu. Novoročné sviatky v plnom prude.

Okolo vianočný stromček deti korčuľujú.

Majú zábavné novoročné sviatky.

Zimná dovolenka v obci je obzvlášť dobrá. Je tu veľa domácich miláčikov.

Na fotke sa deti šantia v snehu.

Na fotografii sa dospelí ako deti zabávajú lyžovaním v zime z kopca.

Zimné radovánky lákajú každého!

Na fotke je Santa Claus s deťmi. Novoročné sviatky sa nezaobídu bez Santa Clausa!

Veselé dievča sa korčuľuje. Dievča je ako obrázok!)

Deti lyžujú v lese. Nádherné obrázky zimného lesa!

Nádherná zimná prechádzka!

Na obrázku deti v zime prázdninujú na dvore.

Niektorí stavajú snehuliaka, iní lyžujú a korčuľujú a ďalší hádžu snehové gule. Zábava pre deti počas zimných prázdnin! Zimné obrázky s deťmi sú také zábavné!

Na fotografii je Santa Claus a deti počas novoročných sviatkov.

Na fotografii sú Santa Clauses a Snow Maidens s deťmi počas novoročných sviatkov.

Na zimnej fotke sa dievčatko veselo šmýkalo dole kopcom.

Obrázky so zimnými radovánkami sú také zábavné!

Na obrázku dieťa prekvapene pozerá na snehuliaka. A snehuliak je väčší ako on!)

Zimné obrázky s deťmi sú veľmi zábavné!

Na obrázku sú básne o zimných prázdninách. Keď sme boli deti, písali sme aj básne, pretože emócie nás premáhajú!)

Zimné obrázky s básničkami sú obľúbené!

Popis témy: Zimné prázdniny sú magický čas Nový rok, mrazivé januárové dni, kedy môžete hrať zimné hry vonku a po večeroch robiť svoje obľúbené veci v útulnom domácom prostredí. A, samozrejme, zimné prázdniny, ako každá iná, prinášajú množstvo dojmov a zaujímavých príbehov.

Ako som strávil zimné prázdniny.

Tieto zimné prázdniny som strávil v meste. Prázdniny sa začali pár dní pred Novým rokom a zdalo sa mi, že budú trvať veľmi dlho. Tesne pred Novým rokom napadlo veľa snehu, čo dodalo zime obzvlášť rozprávkový vzhľad. Nový rok sme oslávili doma s celou rodinou. A hoci už na rozprávky neverím, chcela som nejaký zázrak alebo mágiu. A potom sa to stalo!

Alebo skôr, bola to zvláštna nehoda. V ten deň, keď bola mama v predvečer sviatku dlho v kuchyni a my sme s otcom zdobili vianočný stromček, zrazu zazvonil zvonček. Čakali sme starých rodičov, a tak som utekal otvoriť dvere. Pozrel som sa cez kukátko a neveril vlastným očiam. Za dverami stál skutočný otec Frost v červenom kabáte a s obrovskou bradou a vedľa neho bola Snehulienka s blonďavým vrkočom. Prečo som si hneď myslel, že je to skutočné, veď naposledy to bol neúspešne prezlečený tátoš. Všetko sa ukázalo byť jednoduchšie, ako mohlo byť. Otec Frost a Snehulienka sa ukázali ako herci, ktorí mali nesprávny byt, ale aj tak som dostal čarovný cukrík.

Prvé januárové dni zimných prázdnin sa ukázali ako slnečné a poriadne mrazivé. V týchto dňoch bolo skvelé chodiť vonku a hrať rôzne zimné zábavné hry. Je pravda, že nebolo možné urobiť snehuliaka, pretože v takýchto mrazoch sa sneh ukázal ako voľný a vôbec nie lepkavý. Po takýchto zábavných prechádzkach bolo obzvlášť príjemné byť doma, kde na mňa čakal mamin teplý obed. A po večeroch sme s ockom čítali knihy a hrali sa Stolné hry, ktorý sa ukázal byť oveľa zaujímavejší ako počítač.


V jeden z dní zimných prázdnin sme celá naša rodina navštívili cirkus. Úprimne povedané, veľmi sa mi to nepáčilo, pretože mi bolo ľúto zvierat. Iný deň sme išli s mamou do divadla na hru pre školákov, ukázalo sa, že je to veľmi zaujímavé a vôbec nie nudné. Takto som trávil zimné prázdniny, ktoré síce neboli také dlhé ako tie letné, ale boli rušné a zaujímavé. Takže teraz nám ostáva už len byť trpezlivý a počkať si na jar a leto.

mob_info