Zhrnutie lekcie o stavbe s deťmi druhej juniorskej skupiny „Due pre medveďa. Zhrnutie lekcie dizajnu v druhej juniorskej skupine "snehuliak" Stavba 2. juniorskej skupiny na zimnú tému

Zhrnutie GCD v 2 mladšia skupina o dizajne pomocou metód sociálno-hernej techniky.

Autor: Bykova Natalya Ivanovna, učiteľka.
Miesto výkonu práce: MDOU "Centrum rozvoja detí- MATERSKÁ ŠKOLAč. 110" Petrozavodsk, Karélia

Hodina dizajnu pre 2. juniorskú skupinu. Téma: "Domov pre Mishku a jeho priateľov."

Vzdelávacie oblasti:"Kognitívny vývoj", " Vývoj reči", "Sociálny a komunikačný rozvoj", " Fyzický vývoj».
Cieľ: formovanie jednoduchých konštruktívnych zručností u malých detí predškolskom veku, rozvoj vzájomného porozumenia medzi deťmi.
Úlohy:
Sociálny a komunikačný rozvoj: Rozvíjať u detí schopnosť pracovať v tíme, podporovať rozvoj vzájomného porozumenia medzi deťmi. Naďalej učiť deti pracovať vo dvojiciach, pomáhať si pri spoločnej stavbe. Rozvíjajte pocit empatie a sympatií k postave (medveďovi), túžbu pomôcť mu a emocionálne reagovať na niečiu žiadosť.
Kognitívny vývoj: Rozvíjať zrakové a priestorové vnímanie, schopnosť analyzovať, porovnávať, zovšeobecňovať. Rozvíjať konštruktívne zručnosti v procese práce so stavebnými dielmi, schopnosť postaviť udržateľnú budovu. Posilnite pojmy: vysoká, nízka. Precvičte si počítanie do 2.
Vývoj reči: Rozširovať a obohacovať slovnú zásobu detí, upevňovať dialógové rečové schopnosti.
Fyzický vývoj: Rozvíjať dobré motorové zručnosti ruky, koordinácia pohybov.
Ukážkový a informačný materiál: hračkársky medveď; obrázky zobrazujúce domy z tehál, slamy, kameňov, konárov, dosiek; malý staviteľ dreva; veľká plastová stavebnica pre učiteľku a pre deti (8 veľkých kociek každá; 6 kociek pre dve deti); hračky: líška, zajac, myš, žaba, vlk. I. Motivačná fáza.
Vychovávateľ: Chlapci, máme hostí. Odložme hračky, urobme poriadok, pristúpme k hosťom a pozdravme ich.
Vychovávateľ: Chlapci, prišiel k nám ďalší hosť! Rozhliadni sa svojimi malými očkami, kde je náš hosť, kde sa skryl?
Ak to deti nenájdu, môžete im ponúknuť hádanku uhádnuť:
„Chlupaté zviera miluje med.
Ak niečomu nerozumie,
Vie divoko revať
Pretože je... (medveď).“
Deti hľadajú hračku, nájdu ju na poličke a pozdravia Mišku.
Vychovávateľ: Deti, naša Miška je akosi smutná. Spýtajme sa ho, čo sa stalo? (učiteľ „počúva“ medveďa).
Vychovávateľ: Misha k nám prišla z rozprávky „Teremok“. Pamätáte si, čo sa stalo s vežou? (medveď chcel vyliezť do veže a zlomil ju.) Teraz tie malé zvieratká nemajú kde bývať, nemajú domov. Čo robiť, ako pomôcť Mišenke? (postavené pre Mishku a jeho priateľov nový dom).
Vychovávateľ: Treba sa zamyslieť nad tým, z čoho môžeme postaviť dom.
II. Približné štádium.
Vychovávateľ: Z akého materiálu postavíme domček pre Miša? Pozri čo rôzne domy v mojich obrázkoch. Z čoho sú vyrobené? (Vyrobené z tehál, dosiek, konárov, kameňov, slamy atď.).
Vychovávateľ: Pravda, ale v našej skupine nie sú žiadne tehly, dosky ani kamene. Čo robiť?
Deti môžu ponúknuť stavanie z dreveného stavača, alebo sa ich učiteľ opýta, či je možné postaviť domček pre Mishku z malého dreveného stavača.
Vychovávateľ: Zamyslite sa nad tým, či by takáto budova vyhovovala našej Miške (nie, domček bude malý a nízky, ale medveď bude veľký a vysoký). Medveď potrebuje vysoký dom.
III. Vystupujúca etapa. Vytvorme objekt.
Deti navrhnú (alebo ich k tomu vedie učiteľ) postaviť dom z veľkého podlahového konštruktéra.
Vychovávateľ: Chlapi, čo má každý doma? (steny, strecha, okná). Čo treba postaviť ako prvé? (steny). Aká by mala byť stena? (silný, stabilný, pretože to určuje, aký druh domu bude dom: spoľahlivý, silný alebo nie).
Vychovávateľ(zobrazí dizajnérsku časť) Čo je to? (tehla).
Učiteľ ukazuje, ako postaviť stenu: musíte spojiť 2 tehly. Učiteľ spája, počíta tehly a vyzve deti, aby počítali. Tiež robí ďalší polotovar na stenu. Deti spočítajú, koľko dielov majú (2).
Vychovávateľ: Dostal som pevnú stenu, stabilnú? (Áno). A pozrite sa na praskliny v takejto stene (ukazuje). Čo robiť? (tieto časti spojte kockami). Chlapci, čo ešte musím urobiť? (okno). Takže navrch dám 2 kocky, vytvorí sa okno.
Potom učiteľ postaví ďalšiu stenu, postaví ich vedľa seba a ukáže ich deťom.
Vychovávateľ: Toto je typ domu, s ktorým som skončil. Aby sme postavili silný dom, pripravme si ruky.
Prstová gymnastika:
Klop a klop - klopanie je počuť všade. (klopať päsťou na päsť)
Staviame dom, veľký dom, (strechu domu ukazujeme s dlaňami nad hlavou)
A s verandou a komínom. (spoj dlane)
Z komína vychádza dym (dym zobrazujeme pohybmi pier)
Na dverách je zámok, (ruky v zámku) Kto by ich mohol otvoriť?
Ťahané, skrútené, (vykonajte pohyby rukou podľa slov)
Zaklopali a otvorili. Otvárame bránu, všetci sem (roztiahneme dlane do strán).
Hra: "Nájdi pár."
Vychovávateľ: Chlapi, keď jeden človek postaví dom, bude to trvať dlho. Ale ak to postavíte spoločne, bude to rýchle a zábavné. Nájdite si priateľa!
Dynamická pauza.
Učiteľ zadáva úlohy vo dvojiciach:
Usmievajte sa na seba.
Postavte sa chrbtom k sebe.
Otočte sa a potľapkajte svojho priateľa po hlave.
Pozrite sa svojmu priateľovi do očí.
Položte ruku na rameno priateľa.
Objím svojho priateľa.
Vychovávateľ: Aký si skvelý chlapík! Priateľskí chlapci! Vezmite svojho kamaráta za ruku a choďte s ním k akémukoľvek stolu, kde leží stavebnica. Postavte dom s priateľom.
Deti prídu k stolu a urobia prácu spoločne. Venujte pozornosť vzorke. Keď je konštrukcia dokončená, vyzvite deti, aby ju preniesli na koberec.
Vychovávateľ: Noste ho opatrne, aby ste ho nezlomili.
Vychovávateľ: Chlapci, čo chýba v našich domoch? (strechy).
Ponúknite, že sa poobzeráte, čo je vhodné na strechu (drevené platne).
IV. Poďme si to zhrnúť. Reflexia.
Vychovávateľ: Chlapci, ste skvelí! Nemali sme len jednu vežu, ale veľa. Aké domy sme dostali? (veľký, silný, stabilný, krásny, spoľahlivý). Bavilo vás stavať dom? Zábava, zaujalo ťa? Postavili ste dom spolu s priateľom, takže ste ho postavili rýchlo a správne. Myslíš, že sa Miške budú páčiť naše domčeky?
V. Hráme sa s predmetom.
Vychovávateľ: Poď do domu, Mišenka. Bude pre vás výhodné tu bývať? Misha sa usmieva, je šťastný, veľmi sa mu páči v novom domove! Mishka pozýva svojich priateľov do nových domovov.
Učiteľka prináša ďalšie zvieratká: myš, žabu, zajaca, vlka, líšku.
VI. Vstup do samostatnej činnosti.
Vychovávateľ: Chlapci, čo ešte môžeme postaviť pre naše zvieratá? (cesta, lavičky, plot a pod.).
Pozvite deti, aby si postavili čokoľvek, čo chcú, a po hodine sa zahrali.

Zhrnutie lekcie pre juniorskú skupinu „Zima k nám prišla“


Burachevskaya Anastasia Sergeevna, učiteľka na MBOU “Shegarskaya Secondary School No. 1” s. Melnikovo, región Tomsk.
Popis materiálu: Ponúkam vám súhrn prím vzdelávacie aktivity pre deti druhej mladšej skupiny (3-4 roky) na tému: „Zima“. Tento materiál bude užitočný pre učiteľov mladšej skupiny. Toto je zhrnutie integrovanej lekcie zameranej na upevnenie vedomostí detí o sezónnych zmenách.
integrácia vzdelávacích oblastiach: „Kognitívny rozvoj“ (tvorba holistického obrazu sveta), „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „Umelecký - estetický vývoj"(kresba), "Fyzický vývoj."
Cieľ: Pokračujte vo vytváraní predstáv o ročných obdobiach (zima).
Úlohy:
Vzdelávacie: naučte sa vytvárať jednoduchý sprisahaný obrázok dokončením kresby dospelého, naučte sa pomenovať hlavné znaky zimné obdobie, upevniť si slovnú zásobu na tému „Zima“, „Oblečenie“.
Vývojový: rozvíjať správne fyziologické dýchanie, rozvíjať záujem o tanečnú kreativitu.
Vzdelávacie: pestovať zvedavosť, aktivitu, nezávislosť, rešpekt k odpovedi rovesníka.
Materiály a vybavenie: obrazy o zime, obrazy s bábikou v zimnom a letnom (jesennom) oblečení, papierové snehové vločky (pre každé dieťa), magnetofón, vlhčené obrúsky, utierky, biely gvaš, taniere, prázdne zimný strom.
Metodické techniky: rozhovor - dialóg, prezeranie ilustrácií a rozprávanie o nich, telesná výchova, aktívna hra s prvkami hudobnej hodiny, produktívna činnosť detí, reflexia.

GCD pohyb:

Lekcia začína gymnastikou „Darček pod vianočný stromček“.
Cieľ: uvoľniť deti pred vyučovaním a pripraviť sa na prácu.

"Darček pod stromček"

„Predstav si to čoskoro Novoročná oslava. O nádhernom darčeku ste snívali celý rok. Pristúpite teda k vianočnému stromčeku, pevne zatvoríte oči a zhlboka sa nadýchnete. Zadržte dych. Čo leží pod stromčekom? Teraz vydýchnite a otvorte oči. Oh, zázrak! Dlho očakávaná hračka je pred vami! Ty si šťastný? Usmej sa."

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa pozorne na obrázky. V akom ročnom období sú zobrazené? (Zima) Ako si uhádol? (Na stromoch a zemi je veľa snehu, deti robia snehuliaka, ľudia sú teplo oblečení) Je tu teraz zima? (Áno) Čoho je v zime veľa? (Sneh) Aký je? (Biely, studený, nadýchaný, pichľavý) A sneh sú malé snehové vločky. Premeňme sa na snehové vločky.
Učiteľ číta text, ukazuje pohyby a deti opakujú.
Sneh, točenie snehovej gule - Vykonávanie pohybu „baterky“ rukami.
Celá ulica je biela. – Spustené ruky kývajte doprava – doľava.
Zišli sme sa aj v kruhu - Chôdza v kruhovom tanci.
Točili sa ako snehové gule. - Deti tancujú na hudbu „Valčík snehových vločiek“.

Vychovávateľ: Ako tieto krásne snehové vločky vyrobený z nás. Chlapci, stále mám snehové vločky. Zasnežíme s vami. Učiteľka každému dieťaťu rozdá snehové vločky a požiada ich, aby na ne fúkali, aby sa aj oni roztočili.


Vychovávateľ: Vonku teraz sneží a je zima. Čo si ty a ja oblečieme, keď pôjdeme von? (Odpovede detí)
Vychovávateľ: Pozri, aj naše bábiky chcú chodiť na prechádzky. Pozrite sa pozorne a povedzte mi, ktorý z nich môže ísť v zime na prechádzku. Čo má oblečené? (Odpovede detí) Je to tak, bábika, ktorá je teplejšie oblečená, môže ísť v zime na prechádzku.
Vychovávateľ: Chlapci, teraz nakreslíme snehovú guľu. Choďte k stolom. Ale predtým, než začneme kresliť, musíme urobiť cvičenia pre prsty.

Jeden, dva, tri, štyri, päť - ohýbajte prsty jeden po druhom
Prišli sme na dvor na prechádzku. – Kráčajte po stole ukazovákom a prostredníkom
Vytvarovali sme snehovú ženu - dvoma dlaňami sme vytesali hrudku
Vtáky boli kŕmené omrvinkami - drobivými pohybmi všetkými prstami
Potom sme jazdili z kopca, míňame ukazovák pravou rukou cez dlaň ľavej ruky
A tiež ležali v snehu. – Dlane položíme na stôl, najskôr jednu stranu, potom druhú.
Všetci prišli domov zasypaní snehom. - Vytraste si dlane

Zjedli sme polievku a išli spať. – Pohyb pomyselnou lyžicou. Ruky pod lícami

Deti začínajú kresliť sneh – prstami, na vopred pripravené listy s obrázkom stromu. Učiteľ pomáha deťom v ťažkostiach pri práci. Po dokončení si všetci spoločne prezerajú výsledné obrazy.



Ráno na mlákach
Tenký ľad.
Točenie vo vzduchu
Prvá snehová guľa.
Vinutie dolu ulicou
Svetlé chmýří.
Deti obdivujú:
Ako dobre!
V. Kalinkin
odraz:- Chlapci, o akom ročnom období sme dnes hovorili?
- Čo si pamätáš zo zimy?
- Ako sme nakreslili sneh?

Zhrnutie lekcie o navrhovaní „Snehuliaka“

Programové úlohy

O: pamätaj na známky zimy, zimné radovánky, rozširovať obzory detí; vysvetliť techniky a postup pri stavbe mäkkej stavebnice, naučiť spájať diely.

R:rozvíjať motorika rúk, pozornosť, pamäť, myslenie; rozvíjať schopnosť odpovedať na otázky;rozvíjať a obohacovať lexikón deti.

B: pestovať samostatnosť, záujem o prácu s mäkkými stavebnými hračkami, vnímavosť, túžbu robiť dobré skutky; vyvolať pozitívny, emocionálny postoj z výsledkov vašej práce.

Materiály a vybavenie

    Magnetická tabuľa a magnety

    Plyšová hračka Šmolko

    Obrázky so zimnými radovánkami z priečinka „Winter“ od Svetlany Vokhrintseva

    Mäkká stavebnica „Snehuliak“ (šitá učiteľkou našej MŠ)

    Kniha E Fedorovej „O snehuliakovi“

1. Otázka: - Dobrý deň, chlapci! Dnes nás navštívil úžasný hosť. Toto je Šmolko. (Učiteľ ukazuje hračku ). Poďme sa pozdraviť. (Povedz ahoj ).

Prišiel k nám zďaleka, z čarovnej krajiny, kde zima nikdy nebýva. Zaujímalo ho, čo to je. Povieme mu to?

Vymenujme znamenia zimy.

Čo radi robíme v zime, aké hry hráme, na čom jazdíme?

( Deti odpovedajú, učiteľ zavesí na magnetickú tabuľu obrázky, na ktorých sú deti pri lyžovaní, korčuľovaní, zjazde a zdobení vianočného stromčeka. ).

Toto všetko sa nazývazimné radovánky . Je tu ešte jedna zábava, ale najprv vám položím hádanku:

Tri loptičky na sebe

Deti ich zrolovali.

Konečne veľmi šikovný

Na nos nalepili mrkvu.

Chlad ho nezaujíma

Mrkvový nos sa už potil.

A zvykol si na snehové búrky.

Kto je to?... (Snehuliak )

Správne, snehuliak! A volajú ho tak, lebo je zo snehu! (Učiteľka zavesí obrázok, na ktorom deti vyrábajú snehuliaka. )

2. Otázka: - Ako vyrobiť snehuliaka, ukážme vám!

Fizminutka

Jedna je ruka, dve sú ruka,ukáž ruky jeden po druhom

Vyrábame snehuliaka.„vyrezávať“ ako koláče

Vyvaľkáme snehovú guľu.

Tu to je!roztiahnite ruky do strán

A potom menej com.zohnúť sa a napodobniť váľajúcu sa kómu

Tu to je!trochu menej rozpažíme ruky do strán

A ešte menšie kom.zohnúť sa a napodobniť váľajúcu sa kómu

Tu to je!rukami ukážeme malú hrčku

Dáme na vrchzdvihnite ruky nad hlavu

Tu prichádza snehuliakruky do strán, otáča sa doľava/doprava

3. Otázka: - Chlapci, Šmolko hovorí, že celkom nerozumie tomu, ako vyrezávať snehuliaka. Ale nie je to strašidelné! Máme nádhernú knihu o snehuliakovi, prečítajme si ju. (Učiteľ číta knihu ).

Teraz je jasné, kto je snehuliak a ako ho vyrezať. Skúsime postaviť snehuliaka?

4. Učiteľ vyberie zo spálne tašku a v nej sú časti snehuliaka (Tento snehuliak bol šitý remeselníkmi-učiteľkami materskej školy, úplne všetky časti v ňom je možné odopnúť a pripevniť pomocou lepiacej pásky ).

Najprv snehuliaka pod vedením pani učiteľky poskladáme, potom sa snehuliak opäť rozoberie a deti, ktoré ho chcú poskladať a to sa niekoľkokrát opakuje.

5. Q: - No, chlapci, koho sme vytesali? Z čoho sa vyrába? V akom ročnom období ho môžete vyrezávať? Teraz sa Šmolko dozvie o snehuliakovi a povie to svojim priateľom!

Ďakujem za tvoju pozornosť!

Natália Djačenková

Cieľ: Vzbudiť záujem o dizajn papiera, vytvoriť záujem o tento typ činnosti.

Úlohy:

Zlepšite svoju schopnosť pracovať s papierom.

Naučte deti rozlišovať pruhy podľa dĺžky.

Naučte sa pásiky skladať na polovicu a pásiky lepiť do snehových vločiek.

Podporovať rozvoj jemnej motoriky a tvorivej činnosti.

Rozvíjajte predstavivosť a oko.

Pestujte úhľadnosť.

Technológia:

Technológia rozvojového vzdelávania.

Vybavenie:

Vizuálny materiál (vystrihnuté snehové vločky rôznych veľkostí, 3 pásiky 1x10 cm, 12 pásikov 1x2,5 cm, lepiaca ceruzka, handrička pre každé dieťa.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ: Chlapci, aké je teraz ročné obdobie?

deti: Zima

Vychovávateľ: Správny.

Keď ste dnes išli do škôlky, všimli ste si, čo sa stalo s počasím?

(odpovede detí)

Vychovávateľ:Áno, snežilo, aké to je? (Biela, studená, lesklá.)

Počuli ste, ako vám sneh vŕzga pod nohami? (odpovede detí).

Vychovávateľ: A chrumká, pretože dnes je veľmi chladno. Prišla poriadna studená zima.

Stále nahnevaný, nahnevaný, nahnevaný

Vonku je mráz,

A každá je teplejšia

Zakrýva nos.

Vychovávateľ: Chlapci, viete z čoho sa skladá sneh?

Uhádni hádanku a dozvieš sa správnu odpoveď.

Hviezda sa roztočila

Trochu je vo vzduchu

Sadol si a roztopil sa

Na mojej dlani.

(Snehová vločka).

Vychovávateľ:. Pozrite sa, aké snehové vločky nás prišli navštíviť.

(Zobrazujú sa vystrihnuté snehové vločky).

Povedz mi, čo sú zač? (odpovede detí)

Chcete viac snehových vločiek? Takže môžete vonku postaviť snehuliaka?

(odpovede detí)

Potom teraz musíme urobiť snehové vločky, aby ich bolo veľa.

Najprv sa však trochu pohráme, kým začneme pracovať!

Fyzické cvičenie "Snehová vločka"

Snehové vločky padajú z neba (mávame rukami)

Ako na obrázku z rozprávky.

Chytíme ich rukami (tlieskame rukami)

A ukážeme mame doma.

A okolo sú snehové záveje, (skrčený)

Cesty boli pokryté snehom.

Neuviaznite v poli, aby ste (chodili na mieste)

Zdvihnite nohy vyššie.

Vychovávateľ: No a chlapi si oddýchli? Teraz začnime pracovať. Vyrobíme snehové vločky a sestry pre našich hostí.

Na to potrebujeme biely papier. Ale náš papier nie je jednoduchý, je vo forme pásikov, ako je tento. Tie isté čarovné pásiky bieleho papiera máte na svojich stoloch, z týchto pásikov vyrobíme snehové vločky.

Máte pásiky rôznych veľkostí, vyberajte pásiky dlhé na dĺžku.

Každý pás mentálne rozdelíme na polovicu. Aby sme to urobili, zložíme ich na polovicu a rozložíme ich späť, stredy sú zlepené dohromady. Potom musíte na každý dlhý pás prilepiť dva malé. (učiteľ ukazuje prácu krok za krokom, pričom predvádza každú akciu).

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, aké nádherné snehové vločky sme vyrobili - sestry.

Ktorú snehovú vločku máte najradšej?

V čom je rozdiel? (Odpovede detí)

Vychovávateľ: To je koniec našej lekcie.

Povedz mi, čo sme dnes robili? (odpovede detí)

Aký si skvelý chlapík! Všetci ste sa snažili čo najlepšie a splnili ste úlohu!




Toto sú snehové vločky!

Publikácie k téme:

Zhrnutie GCD pre dizajn v druhej juniorskej skupine „Rozprávkový palác“ TÉMA STAVBY: „Rozprávkový palác“. CIEĽ: pokračovať v upevňovaní mena u detí stavebný materiál v d/i „Nádherná taška“.

Ciele: - naučiť sa analyzovať vzorku, pracovať podľa schémy; - posilniť schopnosť samostatnej práce; - rozvíjať predstavivosť a zrak.

Zhrnutie lekcie dizajnu v druhej juniorskej skupine „Veža s vlajkou“ Obsah programu: naučiť deti analyzovať vzorku, rozvíjať schopnosť rozlišovať a pomenovať jednotlivé časti a používať tieto názvy.

Zhrnutie lekcie o stavaní Lego v druhej juniorskej skupine „Plot pre domáce zvieratá“ Zhrnutie lekcie o stavaní LEGO v druhej juniorskej skupine „Plot pre domáce zvieratá“ Účel: - Naučiť deti rozlišovať predmety.

Zhrnutie lekcie pre druhú juniorskú skupinu - kognitívny rozvoj „Nádherné snehové vločky“ cieľ: upevniť vedomosti detí o ročných obdobiach, objasniť predstavy detí o zime prostredníctvom oboznámenia sa so snehovou vločkou, rozvíjať súvislú reč.

Téma "Papierový dizajn"(experimentovanie).

Cieľ

Zaviesť techniku ​​krčenia a trhania papiera.

Posilnite vlastnosti papiera.

Rozvíjajte kreatívne dizajnérske zručnosti.

Naučte sa „objektivizovať“ výsledky práce.

Materiál

Motivácia

Darček pre priateľa.

Prípravné práce

Pozorovanie v prírode.

Prezeranie albumov o prírode.

Experimentovanie s papierom.

Metodické techniky

D/i "Aký je papier?"

Experimentovanie s papierom (krčenie, trhanie, šušťanie).

Drvenie na hrudky.

„Objektivizácia“ hrudiek.

Umiestnenie prác na spoločnom páse.

"Povedz mi, koho si stvárnil."

Téma "Úžasné ovocie"(návrh z papiera).

Cieľ

Pokračujte v predstavovaní rôznych vlastností papiera.

Opravte techniku ​​krčenia a trhania papiera.

Pokračujte v učení, ako „objektivizovať“ výsledky svojej práce.

Materiál

Farebný papier (vlnitý, písanie, noviny, vreckovky, obrúsky, rolky od toaletného papiera).

Nasekané chvosty, listy.

Ovocné repliky (pokrčený papier).

Pinocchio bábika.

Motivácia

Lahôdka pre Pinocchia.

Prípravné práce

Pohľad na ovocie.

Exkurzia do záhrady.

Kresba ovocia.

D/i "Posteľ - strom".

Metodické techniky

Vytváranie hádaniek o ovocí (od Pinocchio).

D/i "Čo kde rastie?"

Zmrvenie papiera na hrudky.

„Objektivizácia“ hrudiek (ovocie).

Umiestňovanie prác na podnosy.

Výber definícií pre každé ovocie (vzdušné, magické, radostné).

OKTÓBER

Téma "Cesty"(dlhé, krátke - zo stavebného materiálu).

Cieľ

Pokračujte vo vytváraní pojmov „dlhý“ a „krátky“.

Naučte sa vymieňať diely (tehlu za kocku).

Materiál

Ukážky stavieb.

Sada kociek a kociek pre každé dieťa (dve farby).

Motivácia

Cesty pre autá.

Prípravné práce

Exkurzia ulicami mesta.

Zohľadnenie dopravy.

D/i „Dlhé – krátke“.

Metodické techniky

Rozhovor o doprave.

Problémová situácia: "Na čom jazdia autá?"

Preskúmanie vzoriek budov (dlhá, krátka cesta).

Výstavba tratí pre vybrané autá.

Hrať: "Cesty do škôlky."

Téma "Plot"(vysoké, nízke - zo stavebného materiálu).

Cieľ

Upevniť vedomosti o vlastnostiach hlavných častí (kocka, tehla).

Pokračujte vo formulovaní pojmov „vysoké“ a „nízke“.

Naučte sa novú techniku ​​- „pripútanosť“.

Materiál

Ukážky stavieb.

Matriošky pre všetky deti.

Dve ukážkové hniezdiace bábiky (veľká a malá).

Sada kociek a kociek pre každé dieťa.

Dispozícia obytnej zóny.

Motivácia

Plot pre hniezdiace bábiky.

Prípravné práce

Pohľad na ploty počas chôdze a ich účel.

D/i „Vysoká – nízka“.

D/i "Vyberte správne."

Metodické techniky

Zohľadnenie rozloženia d/s.

Analýza stavaných plotov (vysoké, nízke).

Stavba plotu pre veľkú a malú hniezdnu bábiku.

Deti stavajú ploty pre svoje hniezdiace bábiky.

Aktivita: „Návšteva hniezdiacej bábiky.“

NOVEMBER

Téma "Plot pre zvieratá"

Cieľ

Posilnite pojmy „dlhý“ a „krátky“.

Ukážte variabilitu použitia tehál (na dlhej, krátkej hrane).

Opravte metódu „preusporiadania“ (dlhý, krátky okraj).

Materiál

Ukážky stavieb.

Sada kociek pre každé dieťa.

Hračky pre domáce zvieratá.

Tablet Barnyard.

Motivácia

Plot pre zvieratá.

Prípravné práce

Pri pohľade na ilustrácie domácich miláčikov.

D/i "Kto kde žije?"

Rozhovor o domácich miláčikoch.

Metodické techniky

Hádanky o zvieratách.

D/i "Kto kde žije?"

Preskúmanie stavaných plotov.

Ukazuje spôsob reštrukturalizácie (od dlhého okraja po krátky).

Detský výber zvieratiek a určenie výšky stavby, výber spôsobu výstavby.

Hrá sa: „Farma zvierat“.

Téma "Plot pri parku"(zo stavebného materiálu).

Cieľ

Naučte sa správne pomenovať časti (kocka, tehla).

Posilniť variabilitu použitia tehál (úzky, široký okraj).

Posilnite pojmy „vysoké“ a „nízke“.

Materiál

Ukážky stavieb.

Matriošky pre všetky deti.

Sada tehál, kociek.

Usporiadanie parku.

Podporné stĺpy.

Stromy, kríky, kvety.

Motivácia

Plot pre park.

Prípravné práce

Prejdite sa po území obce.

Pri pohľade na ilustrácie plotov.

Čítanie pripomenutia o správaní v prírode.

Metodické techniky

Preskúmanie usporiadania parku s plotom.

Analýza stavaných plotov (vysoké, nízke).

Výber metódy a materiálu pre prácu.

Deti stavajú plot pre park.

Umiestnenie stromov, kríkov, kvetov.

Aktivita: Matriošky sa prechádzajú v parku.

DECEMBER

Téma: Oblečenie pre rodinu(z papiera).

Cieľ

Predstavte techniku ​​origami – skladanie štvorca diagonálne.

Naučte sa kombinovať uhly, aby ste získali trojuholníkový tvar.

Naučte sa vyhladiť záhyb hladidlom.

Rozvíjajte tvorivú predstavivosť.

Materiál

Flanelograf.

Kartónové figúrky ľudí.

Ďalšie detaily (jemne nasekané strapce, fóliové trblietky, malé viacfarebné papierové kruhy).

Prírezy štvorcového tvaru.

Motivácia

Oblečenie pre rodinu.

Prípravné práce

Pohľad na oblečenie.

Rozhovory o rodine.

Rozhovory o oblečení.

D/i "Vyzdvihnúť pár."

D/i „Módny návrhár“.

Metodické techniky

D/i "Vyrobte si oblečenie."

Skúmanie ľudských postáv.

Premena štvorca na trojuholník.

Problémová situácia: "Aké oblečenie možno vyrobiť z výsledného trojuholníka?"

Obliekanie malých mužov do prijatých odevov.

Pridanie ďalších dekorácií.

Hrá sa: "Rodina".

Predmet "Magické zimné mesto"(z papiera).

Cieľ

Posilnite zručnosti skladania štvorca diagonálne.

Pokračujte vo vyučovaní „objektivizácie“.

Materiál

Viacfarebné štvorce papiera (veľké, malé).

Postavy škriatkov.

Usporiadanie ulíc mesta.

Motivácia

Bývanie pre škriatkov.

Prípravné práce

Prehliadka mesta.

Prehliadka budov.

Rozhovory o práci staviteľa.

D/i „Rozprávkový dom“.

Metodické techniky

Preskúmanie usporiadania ulice.

D/i „Urobte si dom“.

Ukážka skladania štvorca diagonálne.

Riešenie problematická situácia: "Pomôžte škriatkom."

Umiestnenie domov na dispozičnom riešení.

"Vyber si krásny dom pre tvojho trpaslíka."

JANUÁR

Téma "Brána"(vysoké, nízke - zo stavebného materiálu).

Cieľ

Opravte názvy stavebného materiálu (kocka, tehla, tanier).

Posilnite pojmy „nízky“ a „vysoký“.

Naučte sa stavať podlahy (doska).

Materiál

Ukážky stavieb.

Stavebnica (tehly, platne, kocky).

Postavy ľudí.

Motivácia

Brány pre veľké a malé hniezdiace bábiky.

Prípravné práce

Porovnanie (plot a brána).

D/i „Vysoká – nízka“.

D/i „Vybrať podľa výšky“.

Metodické techniky

Okrúhla tanečná hra „Zlatá brána“.

Skúmanie príkladov konštrukcií brán.

Problémová situácia: "Ktorá postava je ktorá brána?"

Ukazuje, ako vykonať prekrytie.

Detský výber figúrky a spôsobu stavby.

Hrá sa: "Zlatá brána".

Téma "Brána"(široký, úzky - vyrobený zo stavebného materiálu).

Cieľ

Pokračujte vo formulovaní pojmov „široký“ a „úzky“.

Opravte spôsoby konštrukcie stropu (doska, hranol).

Materiál

Ukážky stavieb.

Autá (osobné, nákladné).

Ukážková stavebnica.

Osobné a nákladné autá.

Motivácia

Brány pre autá.

Prípravné práce

Pri pohľade na ilustrácie.

Experimenty (valcovanie).

D/i "Vybrať podľa šírky."

Pozorovanie nákladnej dopravy pri chôdzi (prechod cez bránu).

Metodické techniky

Problémová situácia: "Kamión nemôže prejsť cez úzku bránu."

Analýza budov.

Ukazuje, ako stavať úzke a široké brány.

Detský výber auta a ako k nemu postaviť bránu.

Rozohrávka: „Prechod cez bránu.“

FEBRUÁR

Téma "Brána"(z pamäti) - zo stavebného materiálu.

Cieľ

Naučte deti robiť prácu spamäti.

Vyberte si vlastný spôsob výstavby.

Opravte názvy stavebných materiálov (kocka, tehla, doska, hranol).

Materiál

Ukážky stavieb.

Stavebnica (tehly, platne, kocky, hranoly).

Sada hračiek.

Motivácia

Pre vašu obľúbenú hračku.

Prípravné práce

Pohľad na bránu počas chôdze.

D/i "Vyberte správne."

S/r hra „Sme stavbári“.

Metodické techniky

Cestovanie po meste (rozloženie).

Preskúmanie rôznych brán.

Problémová situácia: „Pre koho je ktorá brána pre koho?“

Deti si samostatne vyberú hračku a postavia pre ňu bránu.

Hrá sa: "Mesto hračiek."

Téma: „Doprava nášho mesta“(z papiera).

Cieľ

Predstavte metódu skladania štvorca na polovicu v priamke, pričom lícujú protiľahlé strany.

Pokračujte v učení sa, ako používať žehličku.

Materiál

Viacfarebné štvorce papiera.

Pásiky papiera.

Variabilné transportné vzorky.

Usporiadanie ulice.

Motivácia

Transport na hranie v hracom kútiku.

Prípravné práce

Prehliadka mesta.

Zohľadnenie dopravy.

S/r hra „Šoféri“.

Metodické techniky

Hádanky o doprave.

Rozhovor o doprave.

D/i „Zdvihnite kolesá“.

Pridávanie ďalších podrobností.

Umiestnenie dopravy na pôdoryse.

„Objektivizácia“ obrobku (variabilné vzorky).

MAREC

Téma „Pohľadnica pre mamu“(z papiera).

Cieľ

Opravte spôsob skladania štvorca na polovicu v priamke.

Pokračujte v učení sa, ako kombinovať opačné strany, aby ste získali obdĺžnikový tvar.

Učte „objektivizáciu“ výsledkov činností.

Rozvíjať kreativitu a predstavivosť.

Materiál

Kartónové štvorce rôznych farieb.

Pásiky papiera.

Rôzne geometrické tvary.

Variabilné vzorky pohľadníc.

Motivácia

Darček pre mamu.

Prípravné práce

Čítanie básní o mame.

Prezeranie pohľadníc.

D/i „Čarovná vytinanka“.

Metodické techniky

Príbehy o mame.

Konverzácia: "Čo chcem dať svojej matke?"

Prezeranie pohľadníc.

Ukazuje, ako zložiť štvorec.

Výber spôsobu dekorácie pre deti.

S/r hra „Pošta“ (umiestňovanie pohľadníc na stenu kreativity).

Téma nábytku(stôl, stolička - zo stavebného materiálu).

Cieľ

Opravte názvy častí (kocka, tehla).

Materiál

Ukážky stavieb.

Ukážka hniezdiacich bábik: veľká matrioška.

Jedálenský riad.

Motivácia

Nábytok pre hniezdiace bábiky.

Prípravné práce

Pri pohľade na nábytok.

Rozhovor o nábytku.

D/i "Usporiadaj si izbu."

Metodické techniky

Hádanky o nábytku.

Moment prekvapenia (vzhľad matriošky s rodinou).

Problémová situácia: "Kam ich umiestniť?"

Preskúmanie vzoriek budov.

Samostatný výber materiálu a spôsobu konštrukcie deťmi.

Hrá sa: Čajový večierok.

APRÍL

Téma nábytku(sedačka, posteľ - zo stavebného materiálu).

Cieľ

Posilnite pojmy „dlhý“, „krátky“, „úzky“, „široký“.

Opravte variabilitu použitia tehál (dlhá, krátka hrana).

Naučte sa premeniť budovu na dĺžku.

Materiál

Ukážky stavieb.

Stavebnica (tehly, kocky).

Veľká bábika Katya.

Rozloženie miestnosti.

Motivácia

Nábytok pre bábiky.

Prípravné práce

Pri pohľade na nábytok.

D/i "Navštíviť bábiku."

S/r hra "Rodina".

Metodické techniky

Preskúmanie usporiadania miestnosti.

Moment prekvapenia (vzhľad bábiky Katya so svojou rodinou).

Problémová situácia: "Kam máme umiestniť hostí?"

Analýza vzoriek budov.

Výber spôsobu konštrukcie a prestavby nábytku.

Prehrávanie: "Odpočinok pre hostí."

Téma nábytku(z pamäti - zo stavebného materiálu).

Cieľ

Opravte názvy častí.

Naučte sa robiť prácu spamäti.

Naučte sa zvoliť si vlastné stavebné metódy.

Materiál

Súprava malé hračky(bábiky, hniezdiace bábiky, petržlen).

Rozloženie miestnosti.

Motivácia

Sťahovanie do nového bytu.

Prípravné práce

Rozprávanie príbehu „Tri medvede“.

Pri pohľade na nábytok.

S/r hra "Rodina".

Metodické techniky

Problémová situácia: "Izba bez nábytku."

Konverzácia: "Čo môže byť umiestnené v miestnosti?"

Zohľadnenie variabilných vzoriek (ktoré sú odstránené).

Výber kusu nábytku a spôsob jeho konštrukcie.

Hrá sa: "Bytová párty."

SMIEŤ

Téma "Domáce zvieratá"(z papiera).

Cieľ

Predstavte techniku ​​kirigami založenú na metóde skladania štvorca na polovicu, v rovnej línii, zodpovedajúcej protiľahlým stranám.

Naučte sa rezať pozdĺž nakreslenej čiary.

Opravte farebnú schému papiera.

Rozvíjať kreativitu a predstavivosť.

Materiál

Štvorce rôznych farieb.

Zvieracie tváre vystrihnuté z papiera.

Variabilné vzorky.

Model maštale.

Motivácia

Osídľovanie dvorca.

Prípravné práce

Pohľad na domáce zvieratá počas chôdze.

Čítanie série básní A. Barto o domácich miláčikoch.

D/i „Domáce – divé zvieratá“.

Metodické techniky

Hádanky o zvieratách.

D/i „Urob si domáceho maznáčika“.

Ukazuje, ako zložiť a odrezať štvorec.

„Objektivizácia“ a pridanie ďalších podrobností.

Umiestnenie prác na dispozícií.

Hrá sa: „Farma zvierat“.

Téma vtákov(z papiera).

Cieľ

Pokračujte v predstavovaní techniky kirigami založenej na metóde skladania štvorca na polovicu, v priamke, pričom lícujú s opačnými stranami.

Učte „objektivizáciu“ výsledkov práce.

Rozvíjať predstavivosť a kreativitu.

Materiál

Viacfarebné štvorce papiera.

Hlavy vtákov vystrihnuté z papiera.

Variabilné vzorky.

Motivácia

Vytvorenie vtáčieho kútika v ekologickom centre.

Prípravné práce

Pozorovanie vtákov na prechádzke.

Pri pohľade na ilustrácie vtákov.

D/i "Podávač".

Metodické techniky

Hádanky o vtákoch.

Problémová situácia: "Kde môžu vtáky žiť v našej skupine?" (ekologický kútik).

Ukazuje spôsob skladania štvorca a jeho rezania - „objektivizácia“.

Umiestnenie vtákov do ekologického kútika.

Počúvanie nahrávky spevu vtákov.

JÚN

Téma "letný koberec"(rovinná konštrukcia na navlhčenom pieskovom povrchu).

Cieľ

Upevniť vedomosti detí o veľkosti, tvare, farbe.

Rozvíjajte jemné motorické zručnosti rúk.

Rozvíjať kreativitu.

Materiál

Semená ovocia.

Motivácia

Dekorácia pieskoviska.

Prípravné práce

Zohľadnenie prírodných materiálov.

Experimentovanie s prírodnými materiálmi.

D/i "Tvar, farba, veľkosť."

Metodické techniky

Čítanie básní o lete.

Pri pohľade na kvetinový záhon.

Zohľadnenie prírodných materiálov.

Určenie miesta výkonu práce, výber materiálu na prácu.

Porovnanie rozkvitnutého záhona s ozdobeným pieskoviskom.

JÚL

Téma "Rozprávkové domčeky"(stavba z mokrého piesku).

Cieľ

Posilniť pojmy „dlhý - krátky“, „široký – úzky“, „vysoký – nízky“.

Posilnite vlastnosti mokrého piesku.

Rozvíjať kreativitu.

Materiál

Semená ovocia.

Mokrý piesok.

Rozprávkové postavičky z rozprávky „Teremok“.

Motivácia

Domy pre hrdinov rozprávky „Teremok“.

Prípravné práce

Dramatizácia rozprávky "Teremok".

Čítanie rozprávok o zvieratkách.

Rozhovor o rozprávkach.

Kreslenie rozprávkové domy s farbičkami na asfalte, palicami do piesku.

Metodické techniky

Rozprávanie rozprávky "Teremok".

Problémová situácia: "Medveď rozbil zvieratkám búdu, kde budú bývať?"

Výber rozprávkovej postavy a rozprávanie príbehu o jeho dome.

Výber materiálu na úpravu.

Aktivita: "Medveď je na návšteve u priateľov."

AUGUST

Téma "Garáže pre autá" ().

Cieľ

Posilnite schopnosť plánovať svoje aktivity.

Naučte sa vo svojej práci používať rôzne materiály.

Rozvíjať schopnosť spolupracovať.

Materiál

Kartónové krabice.

Polystyrén.

Zápalkové škatuľky.

Niťové cievky.

Motivácia

Garáže pre autá.

Prípravné práce

Exkurzia ulicami mesta.

Exkurzia do garáží.

Experimentovanie s odpadovým materiálom.

D/i „Autá“.

Metodické techniky

Rozhovor o doprave.

Pohľad na autíčka.

Problémová situácia: "Neexistujú žiadne garáže pre autá."

Zvážte kartónové krabice a možnosti ich premeny.

Výber áut a spôsob výstavby garáže.

Hrá sa: "Garáže".

mob_info